visaliaglobal-vize

Seyahat işlemlerinde sizin adınıza vize işlemlerini düzenleyen ve her aşamada size yardım eden bir kuruluştur. Özellikle birçok insanın almak istediği Schengen Vizesi hizmetini alabilmeniz için gerekli olan hizmetleri size sunmaktadır. Vize işlemleri hakkında sunulan bilgiler;

Vize nedir?

Yurt dışındaki bir ülkeye gitmek için pasaporta konulan ve o ülkenin sınır kapısında ilgili birimlere ülkeye girmek için gerekli olan başvuruyu yapmaya yarayan kayıt işlemidir. Vize özellikle Avrupa devletleri ve Amerika Birleşik Devletlerinin istediği bir uygulamadır. Vize uygulaması ile Avrupalı devletler ve Amerika ülkeye tehlikeli kişilerin girmesinin önüne geçmek isterler. Vize kaydı yapmayan kişileri ülkelerine almazlar ve bu şekilde vize kaydı yaptıracak kişilerde belli şartlar arayarak bu kişilerin suçlu olup olmadıklarını, ülkeye ne için geleceklerini, ne yapacakların öğrenmeye çalışırlar. Uygun buldukları ve ülkeye gelmesinde sakınca görmedikleri kişiye vize verirler. Bu şekilde vize almış olan kişi ilgili ülkeye girmeye hak kazanmış olur.

Vize nasıl alınır?

Vize almak için ilk önce gerekli olan evrakları hazırlamış olmanız gerekmektedir. Gerekli olan evrakları tam ve eksiksiz bir şekilde hazırlamanız önemlidir. Çünkü vize başvuru süreci biraz zahmetli ve uzun bir iştir. Belgelerden herhangi biri eksik olursa vize başvurunuz olumsuz değerlendirilmektedir. Vize için gerekli olan belgeleri hazırladıktan sonra gideceğiniz ülkenin temsilcilik merkezinden randevu almanız gerekir. Randevu aldıktan sonra belgelerinizle beraber bu temsilciliğe giderek başvuru yapılmaktadır. Bazı ülke temsilcilikleri başvuru değerlendirmesi aşamasında mülakata uygulamaktadır. Bu mülakatta mülakatı yapan temsilciye olumlu izlenim vermeniz vizenin olumlu sonuçlanması için önemlidir. Başvurunuz olumlu değerlendirildiğinde vizenizi seyahat edecek olduğunuz ülkenin Büyükelçilik ya da Başkonsolosluğundan alabilirsiniz. Vizeyi alırken pasaportunuza vize etiketi basılır.

Vize için gerekli olan evraklar ülkelere göre farklılık gösterebilmektedir. Bu ülkelere göre farklılık gösterse de her ülkenin istediği belli başlı evraklar vardır ve bu evrakları hazırlamanız şarttır.

Vize İçin Gerekli Olan Belgeler

– Pasaport. Pasaporttaki resim net görülür şekilde, yazılanlar okunaklı ve tahrip edilmemiş olmalıdır. Pasaportun en az 2 sayfasının boş olması lazımdır.

– Vize Başvuru Formu. Gideceğiniz ülkenin konsolosluğunun internet sitesinde bu form alınabilmektedir. Formun üzerindeki bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir.

– Biyometrik Fotoğraf. 2 tane olmalı ve son 6 ay içerisinde çektirilmelidir. Arka fonunun beyaz olması gerekmektedir.

– Mali durumunuzu gösteren resmi olan Belgeler. Çalışan kişiler için son 3 ayı gösteren ve iş yerinin kaşesinin olduğu maaş bordrosu, Ülkede harcanacak olan paranın gösterildiği banka hesap hareketlerini içeren resmi belgenin olması gerekmektedir. Eğer çalışan değilseniz ve emekli iseniz son 3 ay ki emekli maaşınızı ve harcayacağınız parayı gösteren belge hazırlanmalıdır. Üzerinize olan ev, yazlık gibi gayrimenkullerin tapu fotokopisi ve kredi kartı ekstresi eklenmelidir.

– Vize istediğinize ait dilekçe. Dilekçede ülkeye niçin gideceğiniz ve hangi sebepten dolayı vize istediğinizin açıkça yazılması gereklidir. Dilekçeyi çalıştığınız yerin yetkilisi hazırlamalı ve imzalayıp kaşe vurmalıdır. Dilekçeye yetkili kişi iş yerinizdeki görevinizi, maaşınızı, izinli olacağınız tarihleri ve seyahat sonrası işinize devam edebileceğinizi taahhüt eder şekilde yazmalıdır. Seyahat eden öğrenci olacaksa seyahat giderlerini karşılayan anne ya da babasının, seyahat giderlerini karşılamayı taahhüt ettiğini gösteren dilekçe hazırlanmalıdır. Bu dilekçeye anne yada babanın yıllık gelirini gösteren belgeler de eklenmelidir.

– SGK Hizmet Dökümü. Çalışanlar e devlet üzerinde alabilmektedir. Öğrenciler öğrenci belgesini, emekliler emeklilik kartının fotokopisini sunabilirler.

– Özel Sağlık Sigortası. Sağlık giderleri ve acil yardım giderlerini teminat altına alan ve en az 30.000 euro alt teminatı olan belge sunulmalıdır. Teminat süresi seyahatin tamamını kapsamalıdır.

Vize tipleri kendi içerisinde farklılık göstermektedir. Bunun nedeni her ülkenin kendine göre kurallarının olmasıdır. Vize tipleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Vize Tipleri Nelerdir?

A Vizesi: Diplomatik olan kişilere ve onun ailesinden eşine çocuğuna verilmektedir.

B Vizesi: İş veya gezi amaçlı olarak verilen vizedir. Turistlerin en çok kullandığı vize olduğu için vizeler arasında en çok tercih edilendir.

C Vizesi: Bir ülkeden başka bir ülke üzerinden geçmek için kullanılan diğer adıyla transit vize olarak bilenen bir vize türüdür.

D Vizesi: Gemi uçak gibi alanlarda çalışan ve yurtdışına giden personellerin kullandığı vizedir. Ülkeler arasında iş gereği seyahat etmek zorunda olan çalışanlara verilmektedir.

E Vizesi: 5 yıl içerisinde geçerli olan ve tüccarların kullandığı vize türüdür. Başka bir ülkede yatırım yapmayı düşünen veya yatırım yapan kişilere verilir. Bu vizenin aynı zamanda diğer vizelere göre farklı ayrıcalıkları vardır. Bu ayrıcalıklar vize süreniz bitinceye kadar istediğiniz kadar ülkeye giriş çıkış yapabilirsiniz. Vizenin süresinin uzatılacağına dair her hangi bir sınırlama yoktur. Eşinize ve 21 yaşından küçük çocuklarınıza da bu vizeden çıkartarak yararlanabilirler.

F Ve M Vizesi: Bu vize öğrencilere verilmektedir. F tipi vize akademik eğitimi ve dil bilgisi olan öğrencilere verilir. M tipi vize ise mesleki veya teknik eğitimi olmayan öğrencilere verilmektedir.

M tipi vizeniz varsa kampüs içinde veya dışında okuduğunuz mesleğinizle ilgili çalışma imkanına sahipsiniz.

G Vizesi: Uluslar arası organizasyonlar çalışanlara verilen vizedir. Eşine ve çocuklarına da verilmektedir.

H Vizesi: Bu vize geçici olarak çalışanlara verilmektedir. Bir ülkenin sağlık sektöründe açık varsa hemşire doktor gibi personel ihtiyacını karşılamak için vermektedir. Vizenin 3 yıl süresi bulunmaktadır. Mevsimlik işçilerinde aldığı vizedir.

I Vizesi: Bu vize basın mensuplarına verilir. Uzun süreli bir vizedir ve giriş çıkışlarda her hangi bir sınırlama bulunmamaktadır.

J Vizesi: Ziyaretçi değişim vizesidir. 12 ile 18 ay arasında geçerlilik süresi vardır.

K Vizesi: Nişanlılara verilen bir vize türüdür. Bu vize türü nişanlının çocukları varsa çocuklarına da verilmektedir.

L Vizesi: Şirket içi çalışanlarına ve iş seyahatinde bulunanlara verilmektedir. Yöneticiler ve idareciler almaktadır. Bu kişilerin eşleri ile çocuklarına da verilir. Şirketin çok uluslu yapıda faaliyet gösteren bir şirket olması gerekir.

O, P Ve R Vizesi: Belirli alanda çalışanlar için verilen vizedir. Bilim sanat eğitim eğlence spor gibi alanlarda başarılı olan kişilere verilen vizedir. Bu vizeler belirli faaliyetlerde verilir geçerlilik süresi 3 yıldır.

S Vizesi: Adli olaylar da ve casusluk gibi suçlarda polislerin ve özel harekatçılara verilen vizedir

Schengen Vizesi Nedir Ve Niçin Alınır?

Schengen vizesi Schengen’e üye olan ülkeler arasında daha rahat bir şekilde seyahat edilmesini sağlayan belgedir. Bu vizeyi alma nedeni Avrupa ülkelerinin bir çoğunda rahatlıkla seyahat etmektir.

Schengen bölgesine dahil olan ve sechengen vizesine sahip olanlarım serbestçe dolaşmasına izin veren ülkeler Çekya, Estonya, Almanya, Belçika, Macaristan, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İtalya, İsveç, Hollanda, İspanya, Yunanistan, Portekiz, Slovenya, Polonya, Malta, Lüksemburg, Norveç, İzlanda ve İsviçre’dir. İzlanda, İsviçre ve Norveç Avrupa Birliği üyesi olmasalar da yaptıkları özel bir anlaşma ile vatandaşları Schengen vizesinin ayrıcalıklarından yararlanmaktadır. Schengen vizesiyle giriş yapan bir yabancı diğer ülkelere de rahatlıkla seyahat edebilir. Bu vizenin ilk kuralı hangi ülkede aldıysanız ilk o ülkeyi ziyaret etmeniz gerekir. Örneğin Danimarka da aldıysanız ilk o ülkeyi ziyaret etmek zorundasınız. Daha sonra istediğiniz Schengen ülkesini ziyaret edebilirsiniz. Bu vizeye sahip olanlar ülkede süresiz dolaşamazlar. Seyahat süresi vizenin üzerinde yazmaktadır.

Visalia Global

Öncelikle belirtilmesi gereken nokta şudur; Macaristan Schengen anlaşmasına imza atan bir ülke olduğu için yapılacak vize başvurularında buna uygun kriterler belirlenmiştir. Macaristan için vize başvurularının çok yoğun olması sebebiyle Macaristan Konsolosluğu, aynı gün içinde belirli sayıda başvuruyu kabul etmeye yönelik bir karar almıştır. Sayı aşıldığı takdirde ise Visalia Global Vize’ye yönlendirme yapılmaktadır. Visalia Global, Macaristan’ın kendisini ziyaret edecek insanlara vize başvurusu yapmaları için yetkilendirdiği bir aracı firma niteliğine sahiptir. Visalia Global Vize Başvuru Merkezine randevu almadan gitmek mümkün değildir. Girişte önceden randevu almış olan insanların bir listesi bulunuyor ve başvurular bu listeye göre kabul ediliyor. Tam 7 tane gişenin aktif olduğu Visalia Global, başvuru işlemlerini aşağı yukarı 10 dakika süren bir zamanda tamamlayabilme becerisine sahip bir firmadır.

 

Macaristan Vize Ücreti

Macaristan vize başvurusu yapmak için ödemeniz gereken ücret 60 Euro’dur. Buna ek olarak Visalia Global Vize’nin talep ettiği 25 Euro servis ücreti bulunmaktadır. Toplam 85 Euro ödeyerek vize başvurusu yapabilmeniz mümkün oluyor. Visalia Global, başvuru ücretini Türk Lirası olarak kabul etmemektedir. Ödemelerin Euro olarak yapılması gerekmektedir. Bu sebeple başvuruya gideceğiniz vakit üzerinizde döviz bulundurmayı ihmal etmemelisiniz. Vize başvuru merkezinde fotokopi hizmeti ve form doldurma hizmeti de bulunmaktadır. Bu işlemleri halledecek vakit bulamadıysanız ofis içerisinde yardımcı olunmaktadır.

Macaristan Vizesinin Çıkması Kaç Gün Sürer?

Visalia Global firmasının hizmetini alarak vize başvurunda bulunmuş iseniz vize başvurunuz, yaklaşık bir haftalık süre zarfında sonuçlanabilmektedir. Ancak bu süre, seyahat tarihinize bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Seyahatinizin başlamasına sadece bir hafta kalmışken başvuruda bulunursanız 3 gün gibi kısa bir süre içinde pasaportunuzu geri alma imkanınız olabilir. Seyahatinize başlamanıza 1 ay kala başvuru yaparsanız 20 gün bekleme olasılığınız ortaya çıkabilmektedir. Vizeniz çıktığı zaman kurye aracılığı ile tarafınıza ulaştırılmasını talep edebiliyorsunuz. Eğer kurye için ücret ödemek niyetinde değilseniz pasaportunuz çıktığında başvuru merkezine giderek kendiniz elden teslim alabilirsiniz. Ayrıca başvurunuz esnasında size verilmiş olan belge ile pasaportunuz tanıdığınız biri tarafından da alınabiliyor. Bunun için sizin yazdığınız ve imzaladığınız bir izin belgesi gerekecektir.

Yapmış olduğunuz vize başvurusu reddedildiği takdirde Macaristan İstanbul Konsolosluğuna 8 gün geçmeden önce itiraz edilebiliyor. İtiraz etmek için 30 Euro ücret talep edilmektedir. Ayrıca birden çok itirazda bulunma hakkına sahipsiniz.

Schengen Vizesi, Avrupa Birliği ülkelerinin kendi aralarında imza koyduğu Schengen Sözleşmesi gereği ortaya çıkan, Avrupa ülkelerine girebilmek için alınması şart koşulan vizedir. Avrupa sınırlarına dahil olan ülkeler aralarındaki sınır teftişlerinin kaldırılması Schengen Sözleşmesi’nden sonra olmuştur. İki çeşit Schengen Vizesi bulunmaktadır; tek girişli ve çok girişli. Tek Girişli Schengen Vizesi, Avrupa ülkelerinden birisine Schengen Vizesi başvurusu yaparak tek girişli vize sahibi olduysanız Avrupa’ya yalnızca bir defa girme hakkına sahip olursunuz. Avrupa topraklarından çıkış yaptığınızda tekrar giriş yapmanız mümkün olmaz. Çok Girişli Schengen Vizesi, başvuruda bulunup çok girişli vize alma hakkına ulaştıysanız, Schengen Sözleşmesi imzalamış bütün ülkelere dilediğiniz miktarda giriş yapma olanağına sahip olabilirsiniz. Bununla birlikte verilen vize süresinin de göz önünde bulundurulması önemli olacaktır.

Çok Girişli Schengen Vizesi aldığınızda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, ilk girişin vizeyi almaya hak kazandığınız ülkeye yapılmasıdır. Mesela, çok girişli vizenizi Fransa Konsolosluğu’ndan aldıysanız ilk olarak Fransa’ya girme zorunluluğunuz var demektir. İlerleyen zamanlarda ise Schengen anlaşmasına katılmış bulunan bütün ülkelere giriş yapabilirsiniz.

Schengen Vizesi İçin Hangi Evraklar Gerekli?

Öncelikle Schengen Vizesi almak için Avrupa’da toprağı bulunan ülkelerin konsolosluklarına başvuru yapmanız gerekmektedir. Bunun yanında yoğun taleplerden bunalan konsolosluklar, pek çok ülkede aracı firmalar belirleyerek bu yoğunluğu üzerlerinden atmayı tercih etmişlerdir. Vize başvurusu için hazırlanması zorunlu belgeler, bu aracı firmalar tarafından belirtilecektir.

Başvuru formu, başvuruda bulunacağınız konsolosluğun talep ettiği başvuru formunun çıktısını alarak eksik bir nokta kalmadan doldurmanız gerekmektedir. Bu forma başvuru yapacağınız ülkenin konsolosluk sitesinde veya aracı olan firmanın sitesinde bulabilirsiniz. Pasaportunuzun süresinin seyahatinizi gerçekleştireceğiniz tarihten sonra en az 90 gün daha sürecek şekilde geçerli olması ve pasaportunuzda en az iki sayfalık boş yer bulunması gerekmektedir. Bütün Schengen anlaşmasına dahil olan ülkeler, aynı özelliklere sahip ve aynı boyutlarda fotoğraf şeklini benimsemişlerdir. 35x45mm boyutlarında bir vesikalık fotoğraf, belgelerinizin arasında yer almalıdır. Fotoğrafı çektireceğiniz esnada Schengen vizesi için olduğunu belirtirseniz ona göre bir çekim yapılacaktır. Seyahatiniz süresince geçerli olacak şekilde düzenlenmiş yurt dışı seyahat sağlık sigortası mutlaka yaptırılmalıdır ve yapılan sigortanın en az 30.000 Euro teminatlı olması gerekmektedir. Bu evraklar, vizeye başvuran her kişinin hazırlaması gereken evraklardır.

Çalışanlar İçin Ayrıca Gerekli Evraklar Nelerdir?

Seyahatinizi gerçekleştirmeyi planladığınız ulaşım aracının biletlerini göstermeniz gerekmektedir. Örneğin, uçak ile seyahat düşünüyorsanız uçak biletinizin çıktısını ibraz etmeniz lazım gelecektir. Seyahat süresince kalacağınızı otel yaptırmış olduğunuz rezervasyonu ya da konaklama yapacağınıza dair belgeleri göstermelisiniz. Kalmayı planladığınız otelde yaptırmış olduğunuz rezervasyonun onay verilmiş çıktısı, evraklar arasına eklenmelidir. Şirket yetkilisi tarafından antetli şirket kağıdına izin verdiğine dair yazdığı onay belgesi ibraz edilmelidir. Bu belgede ıslak imza ve kaşe bulunması kesinlikle şarttır. Çalışmakta olduğunuz şirketten alabileceğiniz, şirketin bağlı bulunduğu ticaret odasının vermiş olduğu faaliyet belgesi yine gerekli evraklar arasında yer almaktadır.

Bunun dışında vergi levhası kopyası, ticaret sicil gazetesinin kopyası, SSK işe giriş belgesi, kaşe ve imzalı olan son 3 aya ait hizmet dökümü, Son üç ayı gösteren ait maaş bordrosu veya maaş yazısı, seyahatinizi karşılayabilecek kadar paranızın olduğunu gösteren banka hesap dökümü gerekiyor. Bankadan aldığınız bu evrakta son 3 ayı içine alan hesap hareketlerinin görünmesi gereklidir. Bunun yanında hesabınızda en az 4-5 bin TL para bulunması iyi olacaktır. Kimlik fotokopisi, evliyseniz evlilik cüzdanı fotokopisi, pasaportta daha önce işlem görmüş bütün sayfaların fotokopisi. Başvuruda bulunacak kişi emekli ise emekli maaşını gösteren evrak gerekmektedir. Bu emekli maaşı, banka hesabına yatırılıyorsa hesap özetinde emeklilik maaşının görünür olması gerek. Başvuru yapan çiftçi ise bağlı bulunduğu ziraat odasından verilmiş çiftçi belgesi gerekir. Başvuru yapan reşit değil ise ebeveyninin vermiş olduğu noterden tasdikli evrak lazım gelmektedir.

Schengen turistik vize almak için şüphe yok ki en kolay evrak toplama işi öğrencilerindir. Öğrenciler genelde bir gelire sahip olmadıklarından aile fertlerinden birini sponsor olarak göstermeleri gerekmektedir. Onların masraflarının biri tarafından karşılayacağını belgelemeleri çok önemli bir konudur. Peki, Hangi evraklar talep ediliyor?

En başta alınacak tüm belgelerin son 3 aya ait olması yani güncel olması gerekir. Başvuruda bulunacağınız konsolosluğun ya da aracı firmanın hazırlamış bulunduğu başvuru formunu eksik bir yer bırakmaksızın bütünüyle doldurmanız elzemdir. Pasaportunuzun geçerlilik süresinin Schengen kurallarına uyması gerekiyor. Schengen kurallarına uyan 2 tane biometrik fotoğraf yine gereklidir. 30.000 Euro ya da $50.000 miktarında olan sigorta gerekiyor ve bu sigorta, Schengen ülkelerindeki seyahat sürenizin tamamını kapsayacak şekilde düzenlenmelidir. Nüfus cüzdanı fotokopisi ve pasaportun işlem yapılmış tüm sayfalarının fotokopisi gerekli evraklar arasında bulunmaktadır.