Vize nedir, Vize niçin alınır?

 

Bir ülkeye gezmek, tatil yapmak ya da vatandaşlık başvurusunda bulunmak için alınır. Çünkü birçok ülke her insanın istediği gibi ülkeye girip çıkmasını istemez. Bu yüzden vize alma şartı koyarlar. Vize verirken belli şartlar koyarlar ve bu şartları taşıyan kişilere vize verirler. Bu şekilde istedikleri kişiler ülkelerine girebilir istemedikleri kişiler ülkelerine giremez. Vize korkulması gereken bir şey değildir gerekli olan işlemleri yaptığınız taktirde çok kolay bir şekilde vize alabilirsiniz.

 

Vizeye ihtiyaç duyulmasının nedenleri?

 

Ülkeler herkesin rahat bir şekilde ülkeye giriş yapmasını istemedikleri için ülkeye girişlerde bir takım şartlar koşarlar. Birçok ülkede olan bu şart vize şartıdır. Vize başvurusu yapıldığında ilgili ülke sizin kim olduğunuzu niçin ülkeye gelmek istediğinizi ne iş yaptığınız gibi bilgileri öğrenir ve bu bilgiler ışığında vize başvurunuzu kabul eder ya da etmez. Vizeye ihtiyaç duyulmasının neden ülkelerin bunu şart koşmasıdır. Ülkeler vizeyi şart koşarak kötü niyetli kişilerin, teröristlerin ve uyuşturucu kaçakçıları gibi kişilerin ülkeye girmesini engellemek isterler. Ülke vatandaşlığı için başvuracak kişilerinde ön bilgisi toplamış olurlar. Vize başvurusu kabul edilmeyen kişilerin ülke vatandaşlığına geçmek için başvuru yapmaları çok zordur. Zaten başvuru yapılsa bile vize başvurusu ret edildiği için bu başvuruda ret edilecektir. Bu yüzden vize başvurusu yaparken çok sıkıntı ve stres yapmanıza gerek yoktur. Eğer herhangi bir kötü durumunuz yoksa vize başvurunuz büyük ölçüde kabul edilecektir.

 

Vize türleri nelerdir?

 

– Yabancı diplomatlara verilen A vizesi. Bakanlar, büyükelçiler, konsolosluk yetkilileri, diplomatlar, diğer hükümet yetkilileri ve aileleriyle bunların yanında çalışan hizmetli, işçiler ve onların ailelerine verilir.

 

– Turistlere verilen B vizesi. En çok alınan vize türüdür. Gezmek amaçlı seyahat edecek ve iş amaçlı ülkeye gidecek olanlara verilir.

 

– Geçiş yapan yolculara verilen C vizesi. Vizesiz geçişlerde ve Amerika bağlantılı olarak seyahat edenlere verilir.

 

– Ekip üyesi olanlara verilen D vizesi.

 

– Yatırımcı ve tüccarlara verilen E vizesi. Tüccarların kendisine, eş ve çocuklarına, Amerika’da yatırım yapacak olan kişilerin kendisine, eş ve çocuklarına verilen vizedir.

 

– Öğrencilere verilen F vizesi. Öğrencinin kendisi, eşi ve çocuğu için verilir.

 

– Uluslararası örgütlerde çalışan hükümet yetkilileri olan kişilere verilen G vizesi. Bu kişilerin eş ve çocuklarına, yanlarında çalışanlara ve hizmetlilerine de verilir.

 

– İşçilere verilen H vizesi. H-1 B vizesi kalifiyeli mesleklerde çalışanlara ve mankenlere verilir. H-1 C vizesi hemşirelere verilir. H-2 A vizesi mevsimlik olarak giden tarımda çalışan işçilere verilir. H-2 B vizesi geçici işçilere verilir. H-3 vizesi ise stajyer olanlara verilmektedir.

 

– Basın mensuplarının kendilerine, eş ve çocuklarına verilen I vizesi.

 

– Değişim programlarına katılan kişilere, eşlerine ve çocuklarına verilen J vizesi.

 

– Amerikan vatandaşlarının eşine, nişanlısına ve çocuklarına verilen K vizesi.

 

– Birden çok uluslu şirketlerde başka birimlere ya da ana merkeze çalışmaya gönderilen yönetici ve uzmanlara, bunların eş ve çocuklarına verilen L vizesi.

 

– Meslek kurslarına ve programlarına katılanlara verilen M vizesi.

 

– Nato bünyesinde çalışanlara verilen NATO vizesi.

 

– Spor, sanat ve bilim alanlarında üstün olan kişilere verilen O vizesi.

 

– Sanatçı ya da sporcu olanlara verilen P vizesi.

 

– Din adamlarına verilen R vizesi.

 

– Terörle ve ağır suçlarla ilgili bilgi veren kişilere verilen S vizesi.

 

– İnsan ticaretine maruz kalmış olanlara, eşlerine ve çocuklarına verilen T vizesi.

 

– Suç mağdurlarına eşlerine ve çocuklarına verilen U vizesi.

 

Vize başvurusunda istenen belgeler nelerdir?

 

Vize başvurusu için istenen belgeler ülkeden ülkeye, ülkeye gitme sebebinize ve sahip olduğunuz pasaport türüne göre değişmekle beraber hemen hemen her ülke tarafından istenen belli başlı belgeler vardır. Bu belgeler şunlardır:

 

– Gidilecek olan ülkenin konsolosluğuna yazılmış olan ülkeye neden gidileceğinin, ne kadar kalınacağının, ülkede neler yapılacağının ve ülkede kalınacak süre içerisinde harcamaların nasıl karşılanacağının yazıldığı dilekçe. Bu dilekçe elle yazılmalıdır.

 

– Biyometrik olarak çekilmiş 2 tane resim. Bu resmin arka fonu mutlaka beyaz olmalı ve çekerken gözlük takılmamalı, gülmemeli, surat ifadesi tam olarak çıkmalıdır. Küçük yaştaki çocuklar ve bebekler içinde aynı resim gereklidir.

 

– Seyahat için gerekli olan yurt dışı seyahati sağlık sigortası. Sigorta teminatı değişmekle beraber genelde Avrupa ülkeleri için en az 30.000 euro değerinde olmalıdır. Sağlık sigortasının kalacağın süreyi ve gideceğiniz ülkeyi kapsaması gerekmektedir.

 

– Vize almak için istenen başvuru formu. Eksiksiz ve tam olarak doldurulması gerekmektedir.

– Maddi durumunuzu gösteren belgeler. Bu üstünüze kayıtlı olan araç, gayrimenkul ya da bankada bulunan paranızın belgesi olabilir. Vize başvurusu için banka hesabınızda en az 1.000 euro para bulunmalıdır.

 

– Her ülke için olmasa da bazı ülkeler yerleşim yeri belgesi istemektedir. Yerleşim yeri belgesini e devlet üzerinden ücretsiz bir şekilde alabilirsiniz.

 

– Her ülke istememekle beraber Avrupa’da ki birçok ülke nüfus kayıt örneği isteyebilmektedir. Bu belgenin tam vukuatlı olarak alınması gerekir.

 

– Seyahat acentası aracılığı ile gidilecekse uçak bilgileri. Gideceğiniz uçağın bileti ya da rezervasyon bilgisi olabilir. Acente ile gidilecekse yine gidilecek ülkede nerelerde konaklanacağını gösteren belge. Kalınacak olan otelden alınabilir.

 

– Kredi kartınız varsa harcamalarınızı gösteren son iki ya da üç ekstrenin fotokopisi.

 

Vize başvurusu nasıl yapılır?

 

Vize başvurusu istenen belgeler ile şahsen yapılır. Vize başvurusu yapmadan önce ilgili konsolosluktan randevu almalısınız. Randevu aldıktan sonra vize ücreti bilgisini öğrenip ne zaman yatırılması gerektiğini sormalısınız. Çünkü bazı ülkeler randevudan önce yatırılmasını isterken bazı ülkeler randevu sırasında yatırmanızı istemektedir. Yatırılacak ücret ya randevu öncesi bankaya ya da randevu sırasında elden nakit olarak yapılır. Ülkelerin bazıları vize belgeleri kontrol işlemi için bir firma ile anlaşabilmektedir. Bu durumda vize evraklarınızı bu firma kontrol etmekte ve herhangi bir eksiklikte size bilgilendirme yapmaktadır. Randevu tarihinde randevu saatinden önce konsolosluğa gitmeniz gerekir. Bazı konsolosluklar yoğun başvuru olmayınca randevu alınmasına gerek yoktur demektedir. Bu gibi durumlarda sabah konsolosluk açıldığı gibi gitmeniz iyi olacaktır. Vize için hazırladığınız belgele tam ise konsolosluk randevu saatinde bu belgeleri sizden alarak başvurunuzu yapar. Başvurunuzu yaptıktan sonra size buna dair bir belge verir ve ne zaman sonuçlanacağını bildirirler.

 

Turistik gezi için alınan vizenin ücreti nedir?

 

Vizenin alınma amacı ne olursa olsun vize ücretleri ülkeden ülkeye değişmektedir. Ülkeler vize ücretini belirlerken kriter olarak vize türünü ve vize süresini alırlar. Vize ücreti farklı olmakla beraber genelde Amerika için 180 ile 320 dolar arasında, Avrupa ülkeleri için ise 130 ile 160 euro

arasında değişebilmektedir.

 

Vize nereden alınır?

 

Vize başvurusu yapıldıktan sonra vize alınması hangi ülkeye gidilecekse o ülkenin size en yakın olan Büyükelçiliğinin konsolosluk bölümlerinden alınır. Bunun yanında gidilecek ülkenin Başkonsolosluğundan ya da normal konsolosluğundan da vize alınabilmektedir. Bu kurumların olmadığı yerlerde bazı ülkeler ise fahri Başkonsolosluk ya da fahri konsoloslukları aracılığı ile vize verebilmektedir.