Transit Vize Nedir?

 

İki farklı ülke arasında yapılacak olan aktarmalı uçuşlarda, aktarma yapılacak olan ülke tarafından uçuşlar arası talep edilen ve genel olarak aktarma uçuşunun başlamasından bitimine kadar süren geçici vize türüne transit vize denilmektedir. Bu vizenin istenmesindeki amaç ise, aktarmalı uçuşu beklemek için transit salonlarında uçuş saatini beklemektir. Bu amaç sadece bekleme salonlarında rahatlıkla vakit geçirilmesini sağlamaktadır. Bu durumdan hariç herhangi bir havaalanına giriş ya da çıkış gibi farklı durumlar için ayrıcalık söz konusu olmamaktadır. Bazen, bu durum kişilerde ve hava alanı sorumluları ile yolcular arasında sıkıntı yaratabilmektedir.

 

Özellikle havalimanı dışına çıkmak, ülkeye giriş saatini yani aktarma saatini değiştirmek gibi hususlarda yolcular transit vize ile kendilerine ayrıcalık tanınacağını düşünmektedir. Fakat aktarmalı uçuş için izin veren transit vize işlemi kesinlikle bu şekilde bir ayrıcalık tanımamaktadır. Transit vize işlemleri ve yürürlükteki uygulamalar genel olarak ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilmektedir. Bazı ülkelerde yolculara bekleme salonlarında daha farklı ayrıcalıklar tanınsa bile bazı ülkelerde uygulamalar ve sınırlamalar oldukça katıdır. Bu nedenle, transit vize aracılığı ile yapılacak olan her aktarmalı uçuşta gidilecek ülke saatleri, havalimanları, uçuş saatleri, bekleme süresi ve ülkeler arası saat farklarına oldukça fazla dikkat edilmelidir.

 

Transit Uçuş ve Transit Vize

 

Ülkeler arası seyahatlerde sıkça rastlanılan bir durum olan transit yani aktarmalı uçuşlar farklı ülkelerde geçiş yapacak olan yolcuların belli beklemeler ve uçuş değişiklikleri ile farklı ülkelere seyahat etmeleri demektir. Genel olarak aktarmalı uçuş adı ile de bilinmektedir.

 

Dünya üzerinde seyahat edilecek olan ülkelere tek bir uçuş ile ulaşmak bazen mümkün olmamaktadır. Bunun nedeni ise ülkelerin birbirine olan uzaklığının yanı sıra, havaalanlarının farklı uçuşlara izin vermemesi ve farklı ülke uçuşları ile ilgili anlaşmalarının olmamasından kaynaklanmaktadır. Kısacası, seyahat edilecek ülkeye birden fazla uçuş ile ulaşabilmek genel olarak aktarmalı yani transit uçuş adı ile bilinmektedir. Ülkeler arası seyahatlerde iki uçuş arasında 24 saati geçen bir süre söz konusu ise bu uçuşlar, duraklamalı uçuş kabul edilmektedir. Fakat iki uçuş arasında 24 saatten az bir süre söz konusu ise bu uçuş türüne de aktarmalı yani transit uçuş denilmektedir.

 

Transit uçuşlarda yolculardan transit vize istenmektedir. Fakat duraklamalı olarak kabul edilen uçuşlarda bu durum söz konusu değildir. Transit vize istenen ülkeler ve bu vize işlemlerinde geçerli olacak belgeler seyahat edilecek olan ülkeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle, tek bir ülke için transit vize araştırması yapılmadan önce seyahat ve aktarma yapılacak olan ülkeler hakkında uçuş araştırması yapılmalıdır. Aksi halde, transit vize olmaması durumunda yolculuğunuz ve uçuşunuz iptal edilecektir.

 

Özellikle yurt dışı seyahatlerinde oldukça sık karşılaşılan bir durum olan transit uçuşlarda, kişilerin bulundurması zorunlu olan transit vize belgesi bazı yolcular tarafından ibraz edilememektedir. Bu durum, hem yolculukları tehlikeye sokmakta hem de yolcuların uçuşlarını iptal etmesine neden olmaktadır. Bu yüzden, özellikle yurt dışı seyahatlerde bekleme süresi, uçuş ve aktarma süreleri, ülkelerin ne koşullarda transit vizeyi kabul ettiği gibi hususlara oldukça fazla dikkat edilmelidir.

 

Transit Vize Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Transit vize aktarmalı uçuşlarda alınması gereken ve ilgili ülke gümrük polisleri ya da ilgili sorumlularca talep edilen bir belgedir. Uluslararası uçuşlarda yolculardan istenen transit vizeler mutlaka yolcular tarafından ilgili kişi ve birimlere gösterilmelidir.

 

Aktarmalı uçuş sırasında transit vize istendiği sürece transit vize yolcular tarafından karşılanmalıdır. Aksi halde aktarmalı uçuş gerçekleşmeyecektir. Eğer, havaalanı personeli transit vizesi olmayan kişilere uçuş imkanı sunarsa oldukça büyük yükümlülük ile karşılaşacaktır. Bunun yanı sıra, transit vize belgesini ilgili birimlere ve kişilere sunmayan yolcularda ağır cezalar ile karşı karşıya kalacaktır. Bu nedenle, mutlaka aktarmalı uçuş yapacak olan yolcular transit vize ile ilgili araştırma yapmalı, gerekli tüm evrak ve uçuş izinlerini yanlarında bulundurmalıdır. Havaalanı transit vizesi de aktarmalı uçuşlarda kullanılan transit vize hakkında bilinmesi gereken önemli detaylardan biridir. Bu vize ile Schengen ülkesine aktarma yapacak olan yolcular üçüncü bir ülke seyahati için mutlaka havaalanı transit vizesini almak zorundadır. Bu vize transit havaalanları arasında geçişin sağlanması ve gerekli beklemenin yapılabilmesi için gerekli bir vizedir. Sadece transit bölgede geçerli olduğu için transit bölge dışına geçişe izin vermemektedir.

 

Türk Vatandaşlarından Ülkeler Arası Talep Edilen Transit Vizeler

 

Her ülkenin transit vize için yaptırımı ve uygulamaları farklıdır. Bu nedenle, transit vize ve aktarmalı uçuşlar için istenen belgelerde ülkeler arasında değişiklik gösterebilmektedir. Özellikle ülkeler arasında değişen transit vize türlerine de aktarmalı uçuşlar sırasında oldukça dikkat edilmelidir. Çünkü transit vize türleri ve transit vize yerine kullanılacak olan belgeler değişebilmektedir.

 

Amerika’da transit vize ile aktarma yapabilmeniz için öncelikli olarak C-1 transit vizesine ihtiyaç duyulmaktadır. Fakat eğer B1/B2 vizesine sahipseniz, bu vize geçerli olduğu için C-1 transit vizesine gerek duyulmamaktadır. İngiltere aktarmalı uçuşlarda Schengen vizesi kullanamazsınız. Bu nedenle mutlaka İngiltere için düzenlenmiş transit vizesi zorunlu olarak bulundurulmalıdır. Almanya, Schengen vizesi kabul ettiği için Schengen vizesine sahip olan kişiler için transit vize zorunlu olmaktan çıkmıştır. Aynı uygulama Yunanistan için de geçerlidir. Schengen vizesine sahipseniz, transit vize işlemlerine gerek duyulmamaktadır. Tüm ülkeler farklı transit vize uygulamalarına sahiptir. Bu nedenle, aktarmalı uçuşlar esnasında mutlaka detaylı bir araştırma yapılmalı ve ülkelerin uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

 

Transit Vize Başvurusunda Talep Edilen Evraklar Nelerdir?

 

Transit vize uygulamalarında olduğu gibi transit vize için gerekli olan evrak ve tüm belgeler de ülkeler arası farklılık gösterebilmektedir. Bazı ülkeler daha sıkı bir politika uygularken bazı ülkelerde sistem daha esnek bir yapıya sahiptir. Fakat genel olarak transit vize işlemleri için gerekli olan belgeler benzer şekildedir. İlk olarak, transit vizeyi kullanacak olan yolcunun kendisi tarafından doğru ve düzgün şekilde doldurulmuş olan bir transit vize başvuru formu gerekmektedir. Seyahat yapacağı ülkeleri gösteren gidiş ve dönüş biletlerinin yanı sıra konaklama yapacağı ülkedeki otel rezervasyon bilgileri de transit vize işlemleri için gerekli belgelerdendir. Elbette, transit vize işlemlerinde en önemli diğer nokta geçerli bir pasaporta sahip olmaktır. Bu hususta, en az 6 ay kadar geçerliliği devam eden bir pasaport transit vize işlemlerinin en önemli evraklarından biridir. Seyahat edilecek ülke bilgilerini içeren vize mutlaka transit vize işlemlerinde ilgili kişilere ibraz edilmelidir.

 

Eğer, gidilecek olan ülke vize talep etmiyorsa, vize istenmediğini gösteren ilgili kurumdan alınmış bir yazı başvuru sahibi tarafından ilgili birimlere ulaştırılmalıdır. Seyahat yapılacak ülkeden gelen bir davetiye vize işlemlerinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Eğer bir seyahat davetiyesi yoksa aktarmalı uçuşlar sırasında kullanılacak olan transit vize için ilgili ülke konsolosluğuna yazılmış olan transit vize dilekçesi tüm bu belgelerin yanında kuruma iletilmelidir. Ayrıca, transit vize işlemlerinde yolculardan 2 adet biyometrik fotoğraf ve seyahat için gerekli sağlık sigortasını gösteren belgede talep edilmektedir. Tüm bu belgeler ile birlikte ilgili konsolosluğa ya da ilgili kurumlara transit vize başvurusu yapılabilmektedir.