tlscontact

Tls Contact Göçmelik ve BK vize işlemleri almak isteyenlere, Birleşik Krallık vizesi için başvuru yapan kişilere hizmet vermektedir. Bu hizmetin aşamalarını şunlardır:

Vize Nedir?

Kendi ülkenizin dışında başka bir ülkeye gitmek için yani bir ülkeden girip çıkarken istenilen belgelere vize denilmektedir. Kişinin ülkeye giriş yapabilir deme şeklidir. Bazı ülkelere girişlerde vize şartı aranmamaktadır. Bu ülkelerin sayısı oldukça azdır. Bazen vize başvurularında tek sefer de alamayabilirsiniz. Bu yüzden tekrar tekrar başvuru yaparak şansınızı denemelisiniz. Başvurunuzun reddedilme sebebi belge eksiliğinden kaynaklı olabilir.

 

Vize Başvuruları İçin İstenilen Belgeler Nelerdir?

 

Her ülkenin vize başvurularında istenilen belgeler farklılık gösterebilir. Bu ülkenin kendi statüsünde belirlediği bir düzendir. Kişilerden istenilen belgeler yaşam koşullarına göre değişmektedir. İstenen belgeler;

Vize Başvurusunda Bulunacak Kişi Çalışan İse;

 

1)Başvuru Formu

2) Fotoğraf

3) Vize ücreti

4) Seyahat için sağlık sigortası

5) Gideceği yerin ulaşım aracına ilişkin bileti

6) Kişinin kalacağı yere dair kendi adına düzenlenmiş belge

7) İşyerinin antetli kağıda yazılmış olan dilekçesi (kaşeli ve imzalı)

8) Çalıştığı yerin ticaret sicil gazetesinin kopyası

9) SSK çalışanı için işe giriş belgesi (kaşeli ve imzalı)

10) Son üç ayın sigorta döküm belgesi (kaşe ve imzalı)

11) Son üç ayın maaş bordrosu

12) Banka hesap bilgileri (tatil masraflarını nasıl karşılayacağına dair)

13) Nüfus cüzdanı fotokopisi

14) Evli ise evlilik cüzdanı fotokopisi

15) Pasaportun resimli sayfa fotokopisi ve Schengen vize kopyası

 

İşveren İse İstenilecek Belgeler:

 

1) Başvuru Formu

2) Fotoğraf

3) Pasaport

4) Ticari sicil gazetesinin kopyası

5) Ulaşımı sağlayacağı aracın bileti

6) Seyahat sağlık sigortası

7) Vize ücreti

8) Kalacağı yere ilişkin belgeler

9) Şirketin bağlı olduğu ticaret odası faaliyet belgesi

10) Vergi levhası

11) Evli ise evlilik cüzdanı fotokopisi

12) Pasaportun resimli olan kısmın fotokopisi

 

Emekli İse İstenilecek Belgeler:

 

1) Başvuru formu

2) Pasaport

3) Fotoğraf

4) Vize ücreti

5) Seyahat sağlı sigortası

6) Ulaşımın sağlanacağı aracın bileti

7) Kalacağı yere ilişkin ve kendi adına düzenlenmiş belge

8) Emekli maaşını gösteren banka belgesi

9) Banka hesap bilgileri

10) Kimlik fotokopisi

11) Evli ise evlilik cüzdanı

12) Pasaportun resimli olan kısmının fotokopisi

 

Başvuru Sahibi Öğrenci İse

 

1) Başvuru formu

2) Pasaport

3) Fotoğraf

4) Vize ücreti

5) Seyahat sağlı sigortası

6) Ulaşımı sağlayacak olan belge

7) Öğrenci Belgesi

8) Banka hesap bilgileri

9) T.C fotokopisi

10) Pasaportun resimli ön yüz fotokopisi

 

Vize Tipleri Nelerdir?

 

Vizelerin çeşitlilik göstermesinin nedeni insanların yaşam şartları ve koşulları belirlenmektedir. Ülkeye neden gideceğiniz de önem arz etmektedir. Vize tipleri;

 

A vizesi: Bakanlar, diplomatlar ve konsolosluk yetkililerine ve ailesine verilen vizedir. Uluslararası resmi kurumlarda çalışan kişiler almaktadır

 

B Vizesi: Keyfi olarak alınan ve daha çok çalışmak amaçlı ya da gezmek amaçlı alınan vizedir. Turistik amaçlı kullanılan vize türü olduğu için en çok kullanılan vizedir.

 

C vizesi: Birleşmiş milletlerden geçiş yapanların Amerika bağlantılı seyahat edenlerin sahip olduğu vize tipidir.

 

D vizesi: Çalışanların sahip olduğu vize türüdür. Bu vizeyi havayollarının çalışanları ve ülkeler arası gemicilikte görev alanların aldıkları belgedir.

 

E vizesi: Başka bir ülkede yatırım yapan ya da yapmayı düşünenlerin almaya hak kazandığı vizedir. İş adamlarının kullandığı vize türüdür.

 

F vizesi: Öğrencilerin gezmek amaçlı ya da kısa bir dönem okumak amaçlı aldıkları vizedir.

 

G vizesi: Uluslararası organizasyonlarda bulunan ve tanınmış olan hükümet yetkililerinin kendisine ve ailesine verilen vize türüdür. Aynı zamanda tanınmış yabancı hükümetin çalışanlarına da verilmektedir.

 

H Vizesi: Bu vize çalışanlara verilir. 3 yıldan az çalışmak koşuluyla bir ülkenin ihtiyaç duyduğu işçinin çalışmasıdır. Mevsimlik tarım işçilerinin de alabildiği bir vize türüdür.

 

I vizesi: Basında çalışan muhabir ve gazetecilerin aldığı vizedir.

 

J Vizesi: Diğer adı değişim vizesidir. Bu vize konukların veya öğrencilerin okullarda değişim program yoluyla aldıkları bir vizedir.

 

K Vizesi: ABD vatandaşı ile evli olan veya nişanlı olan kişilere verilir. Aynı zaman da evlendiği kişinin çocuklarına da verilir.

 

Schengen vizesi nedir?

 

Avrupa’daki ülkelerin, vatandaşların rahat bir şekilde seyahat etmesi amacıyla oluşturdukları ve dış sınır kontrolünde ortak hareket edilmesini kararlaştırdıkları, vize ve yargı alanında ortak işbirliğini kapsayan sözleşmedir. Schengen sözleşmesi ile ülkeler vatandaşların sözleşmeye dahil olan ülkeler arasında serbestçe dolaşabilmelerini kararlaştırmıştır. Bunun için Schengen vizesi çıkartılmış ve bu vizeyi alan herkes Schengen sözleşmesindeki ülkelerde serbestçe dolaşabilmektedir. Schengen vizesi sadece Schengen sözleşmesine dahil ülkelerin vatandaşları tarafından değil seyahat etmek isteyen herkes tarafından alınabilir. Schengen vizesini alan bir kişi üye ülkeler arasında seyahat ederken başka vizeye ihtiyaç duymaz, istediği ülkeye otobüse, uçağa binip gidebilmektedir. Seyahat özgürlüğü sağlayan Schengen vizesi ile İsviçre, Almanya, Belçika, Fransa, Danimarka, İtalya, Hollanda, İspanya, Yunanistan, Polonya ve birçok ülke arasında Türkiye’de ilden ile seyahat eder gibi dolaşabilirsiniz. Schengen vizesini ilk defa alıp kullanacak kişiler vizeyi hangi ülke konsolosluğundan aldılarsa ilk o ülkeye seyahat edip giriş yapmalıdırlar. Vizeyi aldığınız ülkeye giriş yaptıktan sonra serbest bir şekilde Schengen bölgesine dahil olan ülkeler arasında seyahat edebilirsiniz.

 

Vize başvurusu nereye yapılır, Vize nereden alınır?

 

Vize başvurusu gideceğiniz ülkenin size en yakın Büyükelçiliğine ya da Başkonsolosluğuna yapılır. Vize başvuruları kural olarak şahsen yapılması gerekse de seyahat acentası ve temsilci yoluyla da yapılabilir. Şahsen yapılacak vize başvurularında randevu alınması gerekmektedir. Randevu tarihini seyahat etmeyi planladığınız tarihten 3 hafta önce yapmanız gerekmektedir. Çünkü büyükelçilik ya da başkonsolosluk vize başvurularını 2 hafta içinde sonuçlandırmaktadır. Vize başvurunuzu yaparken belgelerin tam olduğundan emin olup öyle temsilciliğe gitmeniz yararınıza olacaktır. Vize başvurunuzu yaptığınız temsilcilikten vize alabilirsiniz. Eğer Schengen vizesi aldıysanız başvuru yaptığınız temsilcilik hangi ülke temsilciliği ise ilk o ülkeye giriş yapmanız gerekmektedir. O ülkeye giriş yaptıktan sonra bütün Schengen ülkelerine tek vizeniz ile giriş yapabilirsiniz.

 

Vize mülakatı nedir?

 

Bazı ülkeler vize başvurunuzu değerlendirmek için temsilcilikleri aracılığı ile sizi mülakata çağırmaktadır. Seyahat edeceğiniz ülke mülakat sayesinde vize başvurusundaki şartları taşıyıp taşımadığınızı ve seyahat amacınızı ölçmek ister. Bu yüzden mülakatlarda sorulan her soruya doğru ve olumlu cevaplar verin, olumsuz cevaplar vermekten kaçının. Vize mülakatları korkulacak bir mülakat değildir, yetkilinin sorduğu sorular olumlu cevaplar verdiğiniz takdirde başvurunuz olumlu sonuçlanacaktır.

 

Vize başvurusu reddedilirse ne yapılmalıdır?

 

Vize başvurusu hangi ülkenin temsilciliğine yapıldıysa aynı temsilciliğe yazı yazarak itiraz edebilirsiniz. Eğer temsilcilikten tarafınıza yazılı bir açıklama yapılmaz ise mahkemeye başvurabilirsiniz. Ancak bazı ülkelerin vize başvurusu reddinde mahkeme yolu kapalıdır ve mahkeme sonuçları genelde o ülkenin lehine sonuçlanmaktadır. Bu yüzden vizeniz reddedildiğinde ret sebebini öğrenmeniz ve buna göre hareket etmeniz gerekmektedir. Vizeniz belgeleriniz eksik olduğu için, mali durumunuz yeterli görülmediği için, seyahat amacınız güvenli görülmediği için ret edilmiş olabilir. Bu durumda ret sebebini öğrendikten sonra o sebebi ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Çünkü vize başvurunuz mali durumunuz yüzünden reddedilmişse, mali durumunuzu düzelttikten sonra; belgeniz eksik olduğu için ret edilmişse belgelerinizi tam ve doğru olarak ayarladıktan sonra; seyahat sebebiniz yüzünden ret edilmişse seyahat sebebinizi değiştirip tekrar vize başvurusu yapabilirsiniz. Vize başvuru sayısında herhangi bir sınırlama yoktur.