slovenya-vizesi

Slovenya Vizesi

Orta doğu Avrupa’da yer alan Slovakya’ya gitmek için umuma mahsus ve bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vize almak için başvuru yapması gerekmektedir. 21.12.2007 tarihinden itibaren Schengen bölgesine katılan ülkeye girebilmek için alınacak vizenin türü Schengen ‘dir.

 

 Vize Başvurusundan Önce Yapılması Gerekenler

Slovakya vize işlemleri, uygulanması kolay ancak zaman alan işlemlerdir. Bu nedenle, gidilecek tarih belirlenmişse birkaç ay öncesinden başvuru için gereken belgeleri edinmekte fayda vardır. Slovakya vizesi nasıl alınır sorusunun cevabı öncelikle süresi dolmamış bir pasaporta sahip olmanız gerektiği şeklinde verilmektedir.

 Gerekli Evraklar

Geçerli pasaport, biyometrik taramalar, çalışma hayatını kanıtlayacak tüm belgeler, vize başvuru formu, ülkede yapılacakların detaylı şekilde anlatıldığı dilekçe, ne amaçla ülkeye gidildiğine ilişkin belgeler ve konaklamaya ilişkin rezervasyonları gösterir belgelerle Slovakya büyükelçiliği vize başvurusu yapmak için uygun hale gelecektir. Slovakya vizesi, Schengen bölgesinde yer alan diğer ülkelere geçilmesini sağlamaktadır. İstanbul’da ikamet edenlerin başvuruları Slovakya başkonsolosluğu istanbul, tarafından değerlendirilmektedir. Slovakya vize başvurularını değerlendirirken, ek evraklar isteme hakkını saklı tutmaktadır. Slovakya konsolosluğu vize başvurularını Türkiye ve Slovakya’nın resmi tatil günleri dışında almaktadır. Slovakya konsolosluğu, yapılan başvurularda eksik belge olup olmadığını yaklaşık 10 iş günü içerisinde incelemektedir.

Bunun ardından Slovakya vizesi gerekli evraklar tamamlanmışsa, vize verilmesine karar verilmektedir. Slovakya vizesi alabilmek için gidiş tarihinden en az 1 ay önce başvuru yapılmış olmalıdır. Slovakya vizesi ücreti, her sene artış göstermekte olup döviz kurlarının değişimine uyum sağlamaktadır. Slovakya başkonsolosluğu, değerlendirme sırasında oldukça detaylı inceleme yapmaktadır.