Vize, en genel tanımı ile bir ülkenin; kendi ülke sınırları içerisinde ki bölgeleri çeşitli nedenler ile kısa veya uzun süreli ziyaret etmek isteyen bazı ülke vatandaşlarından kendilerine sunulmasını talep ettiği resmi bir belgedir. Vize talep eden ülkeleri vize almadan resmi yollarla ziyaret edebilmeniz mümkün değildir. Bu belge, çeşitli düzenleme ve kontrollerden sonra yetkili makamlar tarafından kendi ülke sınırlarına giriş izni olarak veriliyor. Kişilerin ülkelere seyahat etmek isteme nedenlerine göre birçok farklı vize çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları Diplomatik vize, İş ya da gezi amaçlı geçici ziyaret vizesi, transit geçiş vizesi, Yatırımcılar ve tüccarlar vizesi ve daha birçok vize çeşidi olarak sıralanabilir Her bir vize çeşidinin onaylanması için yerine getirilmesi gerekli olan bir dizi şartlar bulunmaktadır. Peki, nedir bu şartlar? Vize almak için nerelere başvurulur? nasıl ve ne kadar zamanda alınır? Vize çeşitleri nelerdir? Vize alabilmek için para ödemek gerekir mi? Tüm bu soruların cevabı ve çok daha fazlası aşağıda ki yazıda yer almaktadır.

 

Vize başvurusu için yapılması gerekenler nelerdir?

 

Seyahat etmek istediğiniz her hangi bir ülkenin vize başvurusunda bulunabilmek için öncelikle o ülkenin bulunduğunuz ildeki diplomatik temsilciliğine, yani büyükelçiliğine ya da konsolosluğuna danışmanız gerekmektedir. Vize başvurusu yaparken seyahat amacınızı (turistik, sağlık, ticari, kültürel, aile/arkadaş ziyareti gibi) da belirtmeniz gerekiyor. Bazı ülkelerin vize uygulamaları sadece formaliteden ibaret olurken, bazı ülkeler yabancı vatandaşlara vize verme konusunda oldukça titiz davranabiliyor. Hatta o kadar ki vizeyi (ve dolayısı ile seyahatinizi) kelimenin tam manası ile bir işkence metoduna dönüştürüyor. Haftalarca süren işlemler, istenilen bir ton belgeyi toparlamak ve gitmek istediğiniz ülke makamlarına kaçak göçmen olarak ya da kalıcı olarak gitmek istemediğinizi ispatlamanız gerekiyor. Ülkelerin vize uygulamaları oldukça büyük farklılıklar gösterebilmektedir. Örneğin: Bazı ülkeler Türkiye vatandaşlarından vize vermek için her hangi bir ücret talep etmezlerken (örn. İsrail) bazı ülkeler de vize ücretlerini oldukça yüksek meblağlarda tutabiliyor. (örn. İngiltere)

 

Hangi ülkelerin vize talep edip hangi ülkelerin etmediği nasıl öğrenilir?

 

Gitmek istediğiniz ülkeye giriş yapabilmek için öncelikle vizeye ihtiyacınız olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Bunu öğrenmenin iki yolu var: Bu yollardan birincisi, T.C. Dış işleri Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu Türk Vatandaşlarının Tabi Olduğu Vize Uygulamaları adlı sayfayı internet üzerinden ziyaret ederek burada yer alan Türkiye’ye vize uygulayan ülkeler listesine gözden geçirmek ya da ziyaret etmek istediğiniz ülkenin Türkiye’de yer alan büyükelçilik ya da konsolosluklarından internet ya da telefon yolu ile bilgi almak olmalıdır. Ziyaret etmek istediğiniz ülkenin Türkiye’de yer alan diplomatik temsilciliğinin irtibat ve iletişim bilgilerini de T.C. Dış işleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan Türkiye’deki Yabancı Temsilcilikler bağlantısından ya da dünyadaki bütün ülkelere ait olan diplomatik misyonların listesini bulunduran Embassy World sitesinden istediğiniz bilgileri elde edebilirsiniz.

 

Kültürel vize nedir? Ne işe yarar?

 

Kültürel vize en genel ifade ile bir ülkeyi tamamen turistik amaçlar ile ziyaret etmek isteyen yabancı ülke vatandaşlarına verilen kısa süreli ziyaret vizesidir. Diğer vize çeşitlerinde olduğu gibi Kültürel vizeyi almak için de yabancı ülke vatandaşlarının yerine getirmesi gereken bir dizi koşullar bulunmaktadır. Kültürel vizeyi aldığınız taktirde söz konusu ülkeye belirlenen sürede dilediğiniz gibi gidip gezme hakkına sahip olursunuz. Kültürel vize sadece turistik amaçlarla kullanılmaz Uluslararası spor faaliyetlerine seyirci olarak katılabilmek içi de kültürel vize almanız gerekmektedir.

 

Kültürel vize alabilmek için gerekli şartlar ve belgeler nelerdir?

 

Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi için gerekli olan evrak listesi aşağıda yer almaktadır:

 

– Davetiye – Sözleşme (Etkinliği organize eden kişi ya da kurum tarafından, etkinlik ile ilgili; adres bilgileri, etkinlik tarihi, etkinliği düzenleye kişi ya da kurum adı, etkinlik türü, başvuru sahibinin adı ve görev bilgisi gibi bilgileri içermelidir.)

 

– Ulaşım ve de konaklama organizasyon şirketi tarafından sağlanacaksa, onlara ait bilgilerin yer aldığı belgeler.

 

– Seyahat edecek kişiye ait pasaport (Almanya için pasaport süresi seyahat sonrası en az 3 ay geçerli)

 

– 2 adet biyometrik vesikalık fotoğraf (3,5 x 4,5 cm ebatlarında, yakın bir tarihte çekilmiş, beyaz fon arkalı)

 

– Önlü arkalı kimlik fotokopisi ile birlikte tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgilerini de içeren, ayrıca güncel)

 

– Bankalara ait hesap bilgisi özeti (son 3 aya ait, en az 4000 TL bakiyesi bulunan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri

 

– Gelir belgelerinin tümü (varsa kira sözleşmesi, ev sahibi ise eve ait tapu, varsa araç ruhsatı fotokopileri)

 

Tahsis edilmesi gereken ek bilgi ve evraklar:

 

Ek evraklar çeşitli meslek gruplarına göre farklılıklar gösterebilmektedir. Bazı meslek grupları için gerekli olan ek evraklar aşağıda yer almaktadır.

 

Memurlar için; Yurt dışı İzin Belgesi, Bağkur / SGK hizmet dökümü belgesi, SGK işe giriş kayıt bildirgesi, noter onaylı iş sözleşmesi

 

Şirket ve işletme sahipleri için; Güncel şirket üzerine kayıtlı evraklar (orijinal yıllık faaliyet belgesi. Sicil gazete, Şirket ya da işletmeye ait vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)

 

Çiftçiler için; Türkiye Ziraat odasından onaylı çiftçilik belgesi

 

Emekliler için; Emekli maaş kartı

 

Öğrenciler için; Öğrenci olduğunu belgeleyen, güncel tarihli orijinal öğrenci belgesi

 

Yabancı bir ülkeye vize almadan seyahat etmek mümkün müdür?

 

Gitmek istediğiniz ülke eğer vize talep ediyorsa o ülkeye resmi yollar ile vizesiz girmenin her hangi bir yolu yoktur. Yabancı vatandaşlardan vize isteyen bir ülkeye vizesiz giriş yaptığınız taktirde kaçak vatandaş muamelesi görürsünüz ki bu ülkeler nezdinde bir suçtur. Her ülkeye vize almak o kadar da kolay bir iş değildir. Hatta bu durum çoğu zaman bir işkenceye dönüşmektedir. Vize işkencesine ile Türkiye vatandaşları sık sık karşı karşıya kalmaktadır. Özellikle son yıllarda Türkiye’nin komşuları arasında yer alan Rusya, Ukrayna, Gürcistan gibi bazı ülkeler Türk vatandaşları için vize uygulamalarını kaldırsalar da oldukça sık seyahat ettiğimiz, hatta çoğumuzun bir yakınının, bir akrabasının ikamet ettiği, Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere, İsveç, Hollanda gibi Avrupa Birliği üyesi ülkeler Türkiye vatandaşları için hala vize uygulamaya devam ediyor. Ve bu vize uygulamasına daha uzun yıllar devam edilecek gibi duruyor. Üstelik yalnızca Avrupa Birliği üye ülkelerine özgü Schengen vizesini, diğer ülke vizelerini aldığınız gibi sınır kapılarından alamıyorsunuz. Schengen vizesini alabilmek için haftalar öncesinden vize talep edebilmek için randevu almanız ve güncel pasaport ile birlikte sizden istenilen daha bir araba dolusu belgeyi de temin etmeniz ve ayrıca vize başvurunuzun sonuçlanması için önü açık bir süre (bu süre bazen oldukça uzun olabilir) beklemeniz gerekiyor.

 

Bununla beraber Türkiye’ye vatandaşlarından vize talep etmeyen ülkeler de bulunmaktadır. Bu ülkelere geçici ya da kalıcı olarak gidebilmek için vize talebinde bulunmanıza gerek yoktur. Bu ülkelere Türkiye vatandaşı kimliği ile dilediğiniz gibi seyahat etme hatta o ülke sınırları içerisinde yaşama hakkına sahipsiniz.