kosmos-vize

Yunanistan’a seyahat planlayan Türkiye vatandaşları, seyahatlerinin gerçekleşmesi için Yunanistan’a vize başvurusu yapmalıdırlar. Bu talepleri yalnızca bu konu ile alakalı yetki verilmiş vize başvuru merkezleri tarafından, Yunanistan Konsolosluğuna iletilir. Yunanistan’ın istediği tüm vize türleri ile alakalı hizmet veren VFS GLOBAL, en kısa sürede istenen Yunanistan vizesinin alınmasını sağlar.

VFS GLOBAL, Yunanistan Vize işlemlerini engin tecrübesi ve uzman çalışanları ile hizmet veren işinin ehli bir vize danışmanlık merkezidir. Hazırlanması gerekli olan vize evrakları ile alakalı tüm detaylar, vizenin reddedilmemesi için gerekenler ve takip işleri gibi bütün hususlarda hizmet veren VFS GLOBAL, vize başvurularının pozitif sonuçlanması için noksansız bir danışmanlık hizmeti sunar. Yunanistan, ülkeye girmek isteyen Türk vatandaşlara vize alma şartı koşuyor. Avrupa Birliği’ne üye bir ülke olan Yunanistan, Schengen ’e üye ülke vatandaşları dışında kalanlara; dahil olduğu Schengen Anlaşması kaideleri içinde vize veriyor. Anlaşma dışında olan bütün ülke vatandaşları Yunanistan vizesi için başvurma yapmalıdır.

 

Türkiye’den bu Yunanistan’a gitmeyi arzulayan pasaport sahipleri için vizelerle alakalı kararlar, Yunanistan’ın Türkiye’deki temsilciliklerince değerlendirilir. Bu kurumlar, ziyaret nedenine göre alınmak istenen vize türleri ile alakalı takip edilmesi gereken noktalar, hazırlanması şart olan evraklar ve diğer lazım olanlar eksiksiz bir biçimde kendisine verildikten sonra kararını verir. Yunanistan, vize başvurularını pozitif olarak değerlendirirse Schengen Vizesi verir.

 

Yunanistan Vize Çeşitleri

 

Vize başvuruları tek çeşit değildir. Hangi vizenin istenmesinin lazım olduğunu ise vize almak isteyen kişinin seyahat nedeni belirler. Yunanistan’a yapılan vize başvurusunda da, bu böyledir. Mesela, ülkenin kültürünü ve tarihini tanımak isteyen kişiler, Turistik Vize başvurusunda bulunmalıdırlar. Ticaretle ilgili bir fuar organizasyonuna gidecek olanlar ise Ticari Vize için başvuru yapmalıdırlar. Başvuru yapan kişinin ülkeye girme hedefine uygun olması koşuluyla verilen kısa süreli başka vizeler de vardır. Yunanistan’da hayatını sürdüren bir akrabasını görmek isteyenlerin başvurabildiği Aile Ziyaret Vizesi talep etmeleri gerekir. Kültür, spor veya konferans gibi etkinliklere gitmek isteyenler ve kısa bir eğitim için gitmek isteyenler, ilgili vize türleri için istekte bulunmalıdırlar. Yunanistan’da çok uzun süre kalması gerekenler içinse D vizesi, diğer bir deyişle 90 günden çok kalma hakkı veren vize için başvurmaları gerekir.

 

Yunanistan Vizesi için Başvuru Süreci

 

Yunanistan’a gitmek üzere vize başvurusu yaparken üstünde durulması gereken ilk konu, seyahatin hangi amaçla yapılacağı ile ilgilidir. Karar verdikten sonra alakalı vize için başvuru süreci başlatılır. Gezinin ticari mi yoksa tatil amaçlı mı olduğu, tedarik edilmesi gereken evrakları belirler. Hizmet alınan VFS GLOBAL kurumunun talep ettiği gerekli tüm evraklar hazırlandıktan sonra, Yunanistan Vize Başvuru Formu ile beraber başvuru dosyası, yetkili kuruma önceden alınan randevuda teslim edilir. Vize başvuruları doğrudan kişiler tarafından, Yunanistan temsilciliklerine verilememektedir. Teslimat yalnızca yetkisi olan aracı kurum tarafından, değerlendirilmesi için konsolosluklara verilir. Yunanistan vizesi ile alakalı tek karar mercii bu temsilciliklerdir. Verecekleri kararın neticesinde pasaport ve kişisel belgeler, bu aracı kurum merkezleri ile başvuru yapan kişiye geri verilir.

 

Yunanistan Vizesi için Gerekli Belgeler

 

Her vize çeşidine göre hazırlanan belgeler değişik olabilmektedir. Fakat bir pasaport toksa, vize başvurusu yapma imkanı da yoktur. Nüfus cüzdanı fotokopisi, acil durumlar için tedavi masraflarına yetecek seyahat sağlık sigortası, kurala uygun biyometrik fotoğraflar, mali yeterlilik belgesi, seyahat ve konaklama başlangıcını ve bitişini gösteren zaman çizelgesi, her türlü vize için istenen standart belgelerdir. Bunların haricinde, başvuran kişinin mesleğine göre konsolosluğa verilmesi gereken evraklar da vardır. Bunlar, başvuran kişinin seyahat sebebine ve mesleğine göre değişiklik gösterebilir. Mesela, kısa sürecek bir iş randevusu için Yunanistan Vizesi istenirken iş yeri sahibinin, personelinin hangi gaye ile ülkeye girmesi gerektiğini belirtmesi ayrıca iş yerinin kendine ait olduğuna dair kanıt istenir.

 

Yunanistan Vize Evrakları

 

Yunanistan vize başvurusu için hazırlanması şart olan belgelerin istenilen şekilde olması önemlidir. Evraklara gerekli kurumlardan onay verilmesi için yetkili birimler tarafından imza edilmiş ve kaşe vurulmuş olması gerekebilir. Önem arz eden diğer bir konu ise evraklardaki bilgilerin doğru olmasıdır. Doğru bilgiler, eksiksiz olarak verildiğinde vizenin onaylanması kolaylaşır. Doğru olmayan ya da eksik bilgi, vize talebinin geri çevrilmesine neden olur. Kurumlar tarafından verilen resmi evrakların antetli kağıda basılması gerekir. Davetiye talep ediliyorsa, Yunanistan’daki alakalı kurumun hazırladığı, onaylattığı vize başvuru dosyası için başvuru yapan kişiye gönderilmelidir. Ayrıca tüm evraklar güncel olmalıdır. Bu, konsolosluğun istediği önemli şartlardan biridir. Belgeler üç aydan daha eski ise dosyaya konulmamalıdır.

 

Yunanistan Vizesi Alma Şartları

 

Vize başvurusu yapan kişilerin bazı şartlara uygun olması gerekir. İlk olarak 18 yaşını doldurmak önemlidir. Tek başına başvuru yapmak için yaşı tutmayanlar ise ailelerinin vereceği izin ile vize başvurusunda bulunabilirler. Vize talebinde esnasında verilen belgeler eksiksiz bile olsa geçerli bir pasaport yoksa başvuru yapılamaz. Herhangi bir suça bulaşmamış olmak ya da sınır dışına çıkış yasağı bulunmaması da vize başvurusu için olması lazım gelen şartlardandır. Yunanistan Konsolosluğu, şüpheli görünen, tutarsız ve eksik ve de yalan bilgiler tespit eder ise vize almanın neredeyse imkansız olduğu bir noktaya gelinmesi kaçınılmaz olacaktır.

 

Yunanistan Vizesi Başvuru Formu

 

Yunanistan vizesine yönelik yapılan başvurunun pozitif sonuç alması için bir sürü evrakın temini gereklidir. Bu evrakların hepsi, Yunanistan Schengen Vize Başvuru Formunda kısaca yer alır. Tüm Schengen ülkelerinde aynı vize formu, o ülkenin dilinde hazırlanır ama Türkçe açıklamalar olur. Başvuru formuna büyük harflerle yazı yazılır. Başvuru formunda yazılan bilgiler, verilecek belgelerdeki bilgiler ile tutarlı olmalı, çelişmemelidir. Aksi bir durum söz konusu olursa, vize alama hayal olacaktır. Kişisel verilerden iş yaşamına kadar, vize talep nedeni, davet eden kurumun bilgileri ve davetiyesine kadar pek çok verinin yer aldığı başvuru formu, resmi bir belge konumundadır. Başvuru yapan kişi, formu imzalayarak vermiş olduğu tüm bilgi ve belgelerin doğru olduğunu beyan etmiş olur. Ayrıca formda bulunan, fotoğraf bölümüne yapıştırılacak fotoğrafın daha önceden belirtilmiş kurallara uygun olması gerekir. Bu başvuru formu, VFS GLOBAL firmasından temin edilebilmektedir.

 

Yunanistan’da Erasmus Eğitimi

 

Yüksek lisans ya da doktora yapan öğrenciler ile akademisyenlerin bir süreliğine başka ülkelerde eğitim alması ve tecrübe edinmesi gayesiyle Avrupa Birliği tarafından uygulamaya sokulan Erasmus Projesi, Türk öğrencilere ülke dışında eğitim şansı tanımaktadır. Erasmus eğitimi kapsamı içerisinde Yunanistan’a gitmek isteyen Türk öğrenciler, Yunanistan Erasmus Vizesi için başvuruda bulunabileceklerdir. Bu başvuru, 90 günden çok daha fazla ikamet gerektirdiğinden, Yunanistan Ulusal Vize kategorisinde bulunan bu vize türünü alabilmek için başvuru yapan kişilerin, öğrenci olduklarını gösteren belgeleri, okudukları okullardan alarak bunu ispatlamalıdırlar. Erasmus vizesi alan kişinin, ülkede bulunacağı süre zarfında gelirinin yaşamaya yeteceğini gösteren belgeler, sağlıklı olduğuna dair rapor, sabıka kaydının olmadığını gösteren belge ve de özellikle gidilecek olan eğitim kurumu tarafından hazırlanan davet mektubu yoksa Yunanistan Öğrenci Vizesi talepleri olumlu cevaplanmaz. Eğitim vizesiyle alakalı aklınıza gelebilecek her soru, VFS GLOBAL tarafından cevaplanacaktır.