Çalışma vizesi nedir?

Çalışma vizesi, bir diğer ismiyle çalışma izni diğer vizelerden daha önemli ve edinmesi daha meşakkatli bir vize türüdür. Turist vizesiyle karıştırılmaması gerekmektedir. Bir ülkede oturup sigortalı olarak çalışabilmek için alınması gereken vizeye çalışma vizesi denir. Her ülkenin çalışma vizesi şartları farklıdır. İstenilen belirli evrakların yanı sıra ülkeye göre değişen dil bilmek gibi şartlar da aranmaktadır.

Çalışma vizesi neden önemlidir, en çok hangi ülkelere başvuru yapılıyor?

Bu vizeyi almaksızın o ülkeden gizlice çalışırsanız kaçak durumuna düşersiniz ve fark edildiğiniz an sınır dışı edilirsiniz. Bunun yanında bazı ülkelerin kanununa göre de para cezasına çarptırılırsınız. Çalıştığınız yer de aynı şekilde cezaya maruz kalır. Sonuç olarak bir daha o ülkeye asla giremezsiniz. Türkiye’den en çok çalışma vizesi başvuruları Almanya, Avustralya, Kanada, Fransa ve Amerika’ya yapılmaktadır.

Vize almak için en çok dikkat edilmesi gereken konular

Bir ülkeden çalışma vizesi alınabilmesi için o ülkenin hangi mesleklere sahip insanlara ihtiyaç duyduğunu bilmek önemlidir. Bir ülkede sırf temizlik işçisi olarak çalışmak istiyorsanız işiniz oldukça zordur. Çünkü ülkeler genelde bu gibi vasıfsız iş kollarında çalışacak eleman bulmak için zorlanmazlar. Çalışma vizesi almak için genel olarak öncelikle gitmek istediğiniz ülkeden iş bulup oraya kendinizi çağırtmanız gerekmektedir. Yani çalışma vizesini siz değil, iş yeri sizin adınıza isterse bekleme süreniz azalmış olacaktır ve aynı orantıda şansınız da artacaktır. Buna “sponsor bulma” da denilmektedir. Eğer işlemleri siz yapacaksanız İşiniz garanti altında olduktan sonra çalışma vizesi için başvurmanız gerekmektedir. Başvurular aracı şirketler tarafından yapılabildiği gibi şahsi olarak da konsolosluklara yapılabilmektedir. Ancak bazı ülkeler yalnızca aracı şirketlerle görüşmektedir. Bunun yanı sıra turist vizesi alarak gittiğiniz bir ülkede de eğer iş bulursanız çalışma vizesi başvurunuzu yapabilir, işlemlere o ülkeden devam edebilirsiniz. Bu işinizi bir nebze daha kolaylaştıracaktır. Zira işiniz hazır, adresiniz bellidir ve hesabınızda para olmasına, uçak biletinizi göstermenize gerek kalmaz.

Hangi meslek grupları daha kolay vize alır?

Peki, Türkiye’den hangi meslek grupları için yurt dışında çalışma vizesi almak mümkün olabilir? Her ülkenin ihtiyaç duyduğu meslek grupları farklıdır. Örneğin Avustralya’da döner ustasına bile ihtiyaç duyulduğundan sırf döner yapabildikleri için Türk çalışanlara çalışma vizesi verilmektedir. Amerika’da ise bilimsel konularda çalışma yapan bireylere ihtiyaç vardır. Genel olarak bir konuya yeteneğiniz varsa, o konu hakkında kendinizi kanıtlamışsanız işiniz oldukça kolaylaşacaktır. Örneğin bir akademisyenseniz, sanatçıysanız ya da futbolcuysanız sizi aylarca uğraştırmaları, ek evrak istemeleri beklenemez.

Amerikan Rüyası

En zor çalışma vizesi alabileceğiniz ülke hiç kuşkusuz Amerika’dır. “Amerikan Rüyası” olarak da adlandırılan bu durum, Amerika’da iş bulmanın ve oturabilme izni alabilmenin zorluklarını anlatır cinstendir. Amerika’da çalışma izni alabilmek için çok özel yeteneklerinizin olması işinizi kolaylaştırır. Ülkemizden beyin göçüyle Amerika’ya yerleşmiş insanlar vardır. Özellikle akademisyenler için Amerika’nın kapıları açıktır. Ancak vasıfsız işçiler için bu durum aynı değil. Amerika’ya vize almanın en basit yolları ise şunlar: Turist vizesi almak için konsolosluğa başvurmanız gerekmektedir. Türk vatandaşlarına en fazla verilen turist vizesi 6 aydır. Turist vizesini kullanırken Amerika’da da diğer vize türlerine başvurmak mümkündür. Bu yüzden turist olarak oturduğunuz bu süre zarfında bir iş bulmanız gerekmektedir. Eğer Amerika’daki 6 ay süresince iş bulma gibi bir edinim yapamamışsanız kaçak durumuna düşersiniz. Eğer kaçak durumuna düşerseniz Amerika’ya bir daha girme şansınız sıfırdır. Sınır dışı edilir ve ülkeye asla alınmazsınız. Çünkü artık o ülke için tehlike arz ediyor, yasa tanımaz bir kişi olarak addediliyorsunuzdur. Bu yüzden Amerika’nın size verdiği hakları ihlal etmemeniz ve yasalar çerçevesinde hareket etmeniz çok önemlidir. Aynı şekilde turist vizeniz ile Amerika’da bulunduğunuz dönemde hiçbir suç teşkil eden olaya karışmamanız sizin lehinize olacaktır.

H1 vizesi almanın yolları

Amerika’da çalışma vizesine H1 B vizesi adı da verilir. H1 B Amerika’da profesyonel çalışma anlamına gelmektedir. Bu vize 6 yıl alınabilmektedir. Ancak her meslek için alınamamaktadır. Her sene Amerika’nın verdiği vize sayısı ise 65 bindir. Bu kontenjan dışında yapılan başvurular kabul edilmemektedir. Bir sonraki sene yeniden başvurmanız gerekmektedir. Eğer kontenjandan muaf olmak istiyorsanız Amerika’da kar amacı gütmeyen bir kurumda ya da üniversitede çalışmak istiyor, ya da çalışıyor olmanız gerekmektedir. Her yıl bu vizeler için 400 bin kişi başvurmaktadır. Amerika’da sigortalı çalışabilmek için bu vize zorunludur. Bu vizeyi aldığınız takdirde tek bir şirkete çalışabilirsiniz. Eğer iş değiştirmek isterseniz yeniden vize almanız gerekmektedir. Yine eğer iki ayrı işte çalıştığınız tespit edilirse vizeniz bu koşulla iptal edilmektedir. Bu da meşakkatli bir iştir. Amerika’da bu vizeyi alabilmek için aylar süren bir süreçte evraklarınızı kusursuz bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Son yıllarda H1 B vizesi kura ile verilmeye başlanmıştır. İstenilen bütün kriterleri yerine getirdikten sonra ve iş bulduktan sonra binlerce kişi arasında yapılan bir kuraya dahil olmak gerekmektedir. Eğer üstün yetenekli bir şahıs değilseniz bu kuraya dahil olup kurada şanslı kişilerden biri olmanız gerekmektedir. Bütün bu sebeplerden ötürü Amerika’da çalışma vizesi almak en zor işlerden biridir. Ancak titiz bir çalışma ve kurallar çerçevesinde imkansız olmadığını da bilmek gerekir.

Kanada vizesi almak

Diğer birçok başvurulan ülke ise Kanada’dır. Kanada için genelde okul vizesi alan Türk vatandaşları çalışmak için de başvurmaktadırlar. Kanada’da çalışma vizesi alabilmek içinse mutlaka oradan bir şirket tarafından davet edilmeniz gerekmektedir. Ayrıca belirli düzeyde İngilizce ‘ye sahip olmanızı da ispat etmeniz gerekmektedir. Bu şartlar yerine getirildiğinde Kanada’da çalışma vizesi almak mümkündür. Tabi bunların yanında herhangi bir sabıkanızın da olmaması gerekmektedir. Türkiye’den Kanada’ya giderek bir şirkette çalışan yaklaşık 10 bin Türk vatandaşı bulunmaktadır.

İngiltere’nin çalışma vizesi kuralları

İngiltere’de ise kurallar biraz daha farklıdır. Bu ülkede çalışma vizesi alabilmek için ülkede 10 ay boyunca bir şirkette çalışmanız gerekmektedir. Bu ister part time, ister full time olabilir. Vizeyi aldıktan sonra ise yalnızca o şirkette çalışmanız gerekmektedir. Ancak 4 yıl sonra başka bir şirkette işe başlama hakkınız doğar. Aynı şekilde şirketin kapanması durumunda da yeni bir vize alma zorunluluğu doğmaktadır. Öte yandan bu ülkede çalışma vizesi almanın ön şartı İngilizceyi yeterli düzeyde bilmenizdir.

Finlandiya için çalışma izni

Finlandiya da Türklere çalışma vizesi veren ülkeler arasındadır. Ancak durum biraz daha farklı işliyor. Finlandiya’da oturma izni olan herkesin aynı zamanda çalışma vizesi de olmuş olur. Oturma izni aldıktan sonra istediğiniz yerde iş bulduktan sonra çalışmanız serbesttir. Ancak turist vizesi aldıysanız (1 ay süre ile verilir) çalışma izniniz yok demektir. Bu oturma iznini ise ülke evlilik, arkadaşlık veya bir şirkette iş bulma ile vermektedir. Sonuç olarak Finlandiya’da oturma izni almak diğer ülkelere göre kolaydır. Bunun için Ankara’daki Finlandiya konsolosluğuna gidip gerekli belgeleri teslim ettiğiniz takdirde vize işleminiz başlayacaktır.