bls-international-vize-basvuru-merkezi

BLS International, İspanya Vize Başvuru Merkezi’dir. İspanya devleti Türkiye Cumhuriyeti’nin umuma mahsus bordo pasaportuna sahip kişilerinden vize istemektedir. Buna karşın Türkiye Cumhuriyeti’nin hususi (yeşil) pasaporta, hizmet (gri) pasaporta ve diplomatik (kırmızı veya siyah) pasaporta sahip vatandaşlarından 90 güne kadar vize istememektedir. Umuma mahsus bordo pasaportu olan vatandaşların İspanya seyahatleri için vize başvuruları birkaç aşamadan oluşur. İspanya vizesi hakkında bilgi vermek yerinde olacaktır. Bu nedenle öncelikle Schengen vize kavramının anlaşılması gerekir.

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen Sözleşmesi ile taraf ülkeler arasındaki sınırlar içinde vize, polis ve yargı alanlarında işbirliği sağlanır. Schengen Sözleşmesi’nde var olan ülkeler şunlardır: Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Danimarka, Fransa, Finlandiya, Hollanda İsveç, İsviçre, İtalya, , İspanya, İzlanda, Lüksemburg, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan, İspanya Schengen vizesine dahil olan ülkelerden biridir bu nedenle İspanya vizesi için geçerli bilgiler Schengen vizesi için geçerlidir. Schengen vizesi alındığında bu ülkelere vize almadan gidilebilmektedir. Ancak ilk başvuru hangi ülke için yapılıyorsa önce o ülkeye gidilmesi ve en uzun süre o ülkede kalınması şartı bulunmaktadır. Örneğin İspanya için Schengen vizesi alındığında ilk olarak İspanya’ya gidilmeli ve en uzun süre orada kalınmalıdır.

İspanya Vizesi ve Çeşitleri Nelerdir?

İspanya’ya uzun süreli veya erasmus amacıyla vize başvurusu yapacak bireylerin doğrudan İstanbul İspanya Başkonsolosluğu’na ve Ankara İspanya Büyükelçiliği’ne gitmeleri gerekmektedir. Buna karşın İspanya Schengen vizesi ve kısa süreli (90 günden kısa) İspanya ziyareti için vize başvuruları vize anlaşmalı kurumlar ve anlaşmalı kurum akreditasyonu bulunan seyahat acenteleri vasıtasıyla yapılmaktadır. Kısa süreli İspanya vizesi birkaç kategoriye ayrılmaktadır. Bunlar; kültürel ve tatil amaçlı İspanya turist vizesi, kongre ve konferans vizeleri, aile ve arkadaş ziyaretleri, iş için ticari amaçlı İspanya ziyareti, öğrenci vizesi, başka bir ülkeye İspanya üzerinden geçmek gerekiyorsa İspanya transit, gemici veya şoför vizeleridir. Turist ziyaretlerinde ve 90 güne kadar olan öğrenci vizesi başvuruları için İspanya’dan davet gelmesi gerekmez. Buna karşın ticari vize alabilmek için İspanyol bir firmanın davetiyesi olmalıdır. Ayrıca kongre ve konferans katılımı dolayısıyla ve aile ziyaretleri nedeniyle kısa süreli İspanya vizesi almak için İspanya’dan davetiye gönderilmesi gerekir.

İspanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İspanya vize başvuru dosyasında bulunacak evraklar İspanya ziyaret amacına göre farklılık göstermektedir. Çalışanların gelir belgelerini dosyaya eklemeleri gerekirken çalışmayan kişilerin başvuru dosyalarına kendilerine sponsor olacak kişilerin İspanya Konsolosluğu’na hitaben yazdıkları dilekçe bulunmalıdır. Vize alınmasında önemli noktalardan biri kişilerin mülteci olarak İspanya’ya gitmediklerini, tekrar Türkiye’ye döneceklerini garanti etmeleridir. Bunun için öğrencilerin öğrenciliklerini devam ettireceklerini, çalışanların iş yerlerine tekrar döneceklerini, mülk sahibi olan kişilerin Türkiye’de bulunmaları gerektiğini göstermeleri gerekmektedir. Ayrıca İspanya’da konaklanacak yerlerin ve ulaşımın rezervasyonları, kişilerin sağlık sigortaları başvuru dosyasına eklenmelidir. Hiçbir belge sunmadan sadece İspanya’ya gitmek, Konsolosluk tarafından geri dönülmeyeceğini düşündürebilir. Bu düşünceye sahip görevli vize iptali yapabilir.

Schengen Vizesi Başvuruları

Schengen vizesi için yapılacak başvurularda başvuru formu el ile doldurulmalı ve imzalanmalıdır. 1 adet arka fonu beyaz olan 3 aydan eski olmayan, 3,5×4,5 cm boyutlarında, gözlüksüz, biometrik olarak çekilmiş fotoğraf, en az 2 sayfası boş olan ve 10 yıldan eski olmayan pasaport, otel/konaklama, uçak rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, işveren mektubu, SGK’dan alınan işe giriş bildirgesi, 4A/SGK hizmet dökümü, Maaş bordrosu, Faaliyet belgesi, Vergi levhası, emekliler için emekli kartları ve emekli maaşlarını aldıkları banka hesap dökümü, öğrenciler için ıslak imzalı ve kaşeli öğrenci belgesi, çalışmayanlar için sponsor dilekçeleri, çiftçiler için Ziraat Odası’ndan alınan çiftçi belgesi, 3 aya ait banka hesap dökümü, maddi durumu gösteren diğer belgeler (araç ruhsatları, tapular), 18 yaş altı ziyaretçiler için (reşit olmayanlar) yasal vasi ile birlikte noter onaylı muvaffakatname, evli ise evlilik cüzdanı, ikametgah, vukuatlı nüfus kayıt örneği, yabancılar için geçerli ikamet izni, nüfus cüzdanı ve pasaportun fotokopisi, vize ücreti ve servis bedeli Schengen vize başvuru dosyasına eklenmelidir.

Vize Ücreti Ne Kadar?

İspanya vizelerde 0-6 yaş arası çocuklardan vize ücreti alınmamakta, 6-12 yaş arası çocuklar için vize ücreti143.90 TL iken 12 yaş üstü için vize ücreti 246,60 TL’dir. Her başvuruda vize ücretinin yanı sıra 63.50 TL hizmet harcı alınmaktadır. Tüm ödemeler nakit şekilde ve TL olarak yapılmaktadır.

Avrupa Birliği vatandaşı eşi olan bireylerden vize ücreti alınmamaktadır. Bu kişiler yalnızca hizmet bedeli ödemektedir. Böyle bir durum söz konusu ise vize bedelinden muaf olmak için AB ülkesinden alınan evlenme cüzdanının orjinali veya fotokopisi gerekmektedir.

Vize İşlem Süresi Ne Kadardır?

Başvuru yapıldıktan sonra en erken 7 iş günü gerekmektedir. Hafta sonları ve resmi tatiller dikkate alınmalıdır. Bu nedenle gidiş tarihinden en az 7 iş günü önce vize başvurusu yapmak gerekmektedir. Mümkünse vize başvurusu İspanya ziyaretinden 1 ay önce yapılmalıdır. BLS International internet sitesinde referans numarası ve doğum tarihi bilgileri girilerek vize başvurusunun durumu sorgulanmaktadır. Başvuru sonrasında alınan fiş üzerinde AWN Numarası ile PTT Kargo üzerinden kurye takip edilebilir.

İspanya Vizesinin Reddi

Başvuru belgeleri eksik ve yanlışsa, pasaport sahte veya tarihi geçmişse, seyahat amacı ve Türkiye’ye geri dönüleceği kanıtlanmamışla, Vize Bilgi Sistemi (VIS) üye ülkelerinden birisi tarafından giriş yasağı kadı girilmişse, ülke için tehlike oluşturduğunuz kanaatine varılmışsa, sağlık sigortasına ilişkin belge ibraz edilmemişse, Türkiye’de geçimini sağlayacak durumda olduğunu gösteren belge yoksa iş veya seyahat amacına ilişkin belgeler tutarlı değilse, İspanya’dan davetiye gerektiren durumlarda davetiye yoksa asılları gereken belgelerin asılları yoksa Schengen İspanya vizesi başvurusu reddedilebilir. Vize reddinde hizmet bedeli ve vize ücreti iade edilmez. Bu durum tüm Schengen üyesi ülkeler için geçerlidir. Reddedilen vizeler için itiraz hakkı bulunmaktadır. İtiraz dilekçesi, redde sebebiyet veren durumların düzeltildiği ispatlanarak ve imzalanarak konsolosluğa sunulmalıdır.

BLS International

​17 Aralık 2017 tarihinden itibaren İspanya Dışişleri Bakanlığı ile BLS International arasında vize başvurusu alma sözleşmesi yürürlüktedir. Bu itibaren İspanya vizeleri BLS International ofisleri aracılığıyla yapılabilir. BLS International İstanbul Ofisi Yeşilce Mahallesi, Destegül Sokak, Polatcan Plaza No-5 D-3 Kağıthane ((0212) 281 52: info.ist@blshelpline.com); İzmir ofisi Gaziosmanpaşa Bulvarı No: 7 Zemin 9 Hilton Center Çankaya ((0212) 281 52 81: info.ist@blshelpline.com); Antalya ofisi Yeşilbahçe Mahallesi 1471 Sokak Özgür Apt. No: 12/C Muratpaşa ( (0212) 281 52 81: info.ist@blshelpline.com) adresinde bulunmaktadır. Tüm ofislerde çalışma saatleri Pazartesi’den Cuma’ya 09.00-12.00 (İstanbul için 13.00) ve pasaport teslim saatleri 14.00-16.00 arasındadır. BLS International’a yapılan e-posta sorguları hafta içi 2 iş günü içerisinde cevaplandırılmaya çalışılmaktadır. İspanya vizesi, Schengen vizesi ile ilgili tüm sorular e-posta veya telefon aracılığıyla ofise ulaştırılabilir. Vize başvurusu için internet sitesinde yer alan Randevu Al bölümünden gerekli bilgileri İngilizce dilinde doldurulması gerekmektedir. Alınmış randevular aynı sitede Randevu İptal bölümünden iptal edilebilir. Aynı zamanda internet sitesinden dilekler, şikayetler, geri bildirimler yapılabilir.