yunanistan vizesi, yunanistan, vize, vize işlemleri, vize işlemler nasıl yapılır?Yunanistan Vizesi

Günümüz dünyasında pek çok insan, birbirinden farklı ülkelere seyahat etmektedir. Bu seyahatlerin kimisi turistlik amaçlı olurken kimisi de ticari, eğitim, kültürel ya da aile ziyareti amaçlı olabilmektedir. Özellikle Avrupa Ülkeleri, kendilerini ziyaret edecek insanların, kendi ülkelerindeki aracı kurumları yetkilendirerek sistemli bir çalışma yürütmektedir. Bu sistemli çalışmalar hem ziyaretçiler hem de ziyaret edilen ülkeler için kolaylık sağlamaktadır. Ülkemizde hizmet veren bu aracı kurumların biri iDATA’dır. Bu kurum, Almanya’ya ve İtalya’ya yapılacak 90 gün ve daha az süreler için geçerli olacak vize başvurusu işlemlerini yürüten tek yetkili kurum olarak hizmet vermektedir. Bu kurum aracılığı ile vize başvurusu yapabilmenin ön koşulu, online olarak randevu talebinde bulunmaktır. iDATA ile yapılan vize başvurularının sonuçlanma süresi 15 gündür. Ticari vize başvurularının sonuçlanma süresi biraz daha kısa sürebilmektedir. Başvuru esnasında istenen evrakların tamamının temin edilmemesi halinde, iDATA evrak dosyanızı iade ederek evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanıp tekrardan getirilmesini talep edecektir.

Yurtdışına çıkmak isteyen vatandaşlara vize işlemleri konusunda yardımcı olmak için çalışma yürütmekte olan firmalardan biri de VFS GLOBAL firmasıdır. Dünya genelinde diplomatik bir görev üstlenen VFS GLOBAL, dünyanın 124 ülkesinde 2151 adet ofis aracılığı ile dünyanın önde gelen teknoloji servisi ve Outsourcing hizmeti sunan firmasıdır. Vize işlemleri için aracı kurum olarak hizmet veren firma, 2001 senesinde kurulmuştur. Bu firma, vize işlemleri hizmetinden başka, VIP servisi ve kurye hizmetleri ile pasaport ve vize almak isteyenlerin işlemlerinin kısa sürede sonuca bağlanmasında katkı sağlamaktadır. VFS GLOBAL, İspanya, Belçika ve Fransa gibi Avrupa ülkelerine Schengen vizesi alarak kolaylıkla seyahat etmenizi sağlayabilirken yine İsveç, Hollanda, Slovakya ve Avusturya gibi birçok ülkeye gidebilmeniz için gerekli vize işlemlerini yürütebilmektedir. Vize başvurusu yapıldıktan sonra, bazı ülke konsoloslukları, vize başvurusu yapan kişileri, mülakat yapmak amacı ile çağırabilmektedirler. Bu mülakatlar için randevu alımını VFS GLOBAL yapmaktadır. VFS GLOBAL, vize alma konusunda müthiş kolaylıklar sunan, aynı zamanda vize sürecini hızlı ve güvenilir bir şekilde sonuçlandırabilen disiplinli ve sorumluluk sahibi olan bir aracı kurumdur.

Bunun yanında, Akdeniz’in tarihi uygarlıklarından biri olan Yunanistan’ı ziyaret etmek istediğinizde, Yunanistan vize işlemleri, yetkili firma olan VFS GLOBAL aracılığı ile yapılabilmektedir.

Öncelikle ziyaret etmeyi düşündüğünüz ülkeye vize alabilmek için parmak izi verme ve randevu alma şartı, 25 Eylül 2014 tarihinden sonra konulmuştur.

Peki, Yunanistan vizesi nasıl alınır?

Vize başvurusu yapabilmek için firmanın ilgili numarasını arayarak randevu alınmalıdır. Bu arama işlemi sırasında pasaport bilgileri gerekli olacaktır. Pasaport bilgileri elinizde değilse aynı numaradan sisteme kayıt olunmalıdır. Randevu alınmadan yapılan başvurular kabul görmeyeceği için bu nokta hayati önem taşımaktadır. Randevuya giderken randevu mektubu da götürülmelidir.

Yapılacak Yunanistan vize başvurusu, 90 günden kısa süreli yani Schengen vizesi türünde bir başvuruysa Yunanistan Konsolosluğu’na gidilmesine gerek duyulmadan firma aracılığı ile yapılabilir. Vize başvurusunu hazırlayan firma, Yunanistan Konsolosluğu’nun yetkili kuruluşu üstünden randevu sistemine kaydedilmesini olur kılacaktır. Vize başvurusu yapacak kişiler seyahat tarihinden en az 90 gün önce başvurularını yapmış olmak mecburiyetindedirler. Firmanın müşteri temsilcisi tarafından gerçekleştirilen randevu kaydından sonra, Yunanistan vizesi gerekli evraklar ile ilgili liste size ulaştırılacaktır. Randevu tarihi geldiğinde, gerekli evraklarla birlikte vize başvurusu yapılabilecektir. Başvurusu esnasında sunulan evrakların güncel ve eksiksiz olması elzemdir.

Yunanistan Vize Başvuru Süreci Nasıl İşler?

Firmanın müşteri temsilcilerinin size vermiş olduğu randevu tarihinde, evraklarınızı teslim ettikten sonra en fazla 90 günlük seyahatleriniz için yapmış olduğunuz başvurudan sonuç alma süresi 5 günden 15 güne kadar değişmektedir. Bu süre içinde Yunanistan Konsolosluğu vize vermek için ek belge ve mülakat isteme hakkını saklı tutabilmektedir. Seyahat programlarının yoğun olduğu tarihlerde Yunanistan Konsolosluğu haliyle meşgul olabilecektir.

Yunanistan Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Başvurusu yapılan Yunanistan vizesi için başvurunun yapıldığı tarihten itibaren en az 6 ay ve vizenin sona erdiği tarihten sonra da 3 ay geçerli olacak şekilde bir pasaport gerekmektedir. Mevcut pasaportunuzun 10 yıldan eski olmaması da lazımdır. Pasaportunuz resimli olmalı ve boş sayfalara sahip olmalıdır. Daha önce yapılmış seyahatlerin vize başvurusu kopyaları da başvuru esnasında hazır bulundurulmalıdır. Evlilik ya da boşanma kaynaklı ad değişiklikleri pasaportunuza işlenmiş olmalıdır.

Eksik nokta bırakılmadan doldurulan Yunanistan vize başvuru formu, başvuru sahibi tarafından imza edilmelidir. Eğer başvuru şahsen değil de vekil tarafından gerçekleştiriliyorsa vekilin kimlik fotokopisi olmalı ve vekalet formunda ıslak imzası olmalıdır. Bu noktada yetkili firma yardımcı olmaktadır.

35×45 mm ebatlarına sahip, beyaz fon önünde çekilmiş, rötuş olmayan, en fazla 6 ay önce çekilmiş, yüzün tamamının net bir şekilde göründüğü, biometrik özelliklere uyan 1 tane fotoğraf lazım gelmektedir.

Schengen ülkelerinin tamamında geçerli olan, her türlü durumda geçerli sayılacak 30.000 Euro teminatı olan sigorta poliçesinin aslı, ıslak imzalı ve kaşeli fotokopisi ortaya konmalıdır. Bu evrakın temini konusunda yetkili firma destek sağlamaktadır.

Ticari gayesi olan vize başvuruları için Yunanistan’ın ticari davetiye göndermesi şarttır. Ticari vizelerde hem uzun hem de kısa süreli vize başvurusu yapılabilmektedir. Eğer ilk kez ticari vize almak istiyorsanız size gönderilen davetiyedeki tarih aralığı baz alınarak vize süresi belirlenecektir. Bu tür ticari başvuru için de yine randevu zorunluluğu bulunmaktadır. Hem şahıs hem de şirket olarak ilgili firmaya ulaşılabilir.

Gerekli görülen durumlarda Yunanistan Başkonsolosluğu ticari vize alabilmek için başvuru yapılabilecek bir mercidir. Başvuru yapılırken bu kurumun çalışma saatleri dikkate alınırsa sonuca olumlu katkı sağlaması olasıdır. Ayrıca resmi tatiller ve çalışma saatleri dışında kalan zaman dilimi, vize başvurusu işlem süreci içerisinde sayılmayacaktır.

Başvuruda bulunacak kişiler, meslek gruplarına göre gelir beyanında bulunmalıdırlar. Bu beyanları, maaş bordrolarını, kira gelirlerini ve banka hesap cüzdanlarını ibraz ederek yapabilirler. Başvur yapan kişiler ev hanımı ya da öğrenci ise, sponsor evrakları sunmaları gerekir. Başvuru yapan kişiler, İstanbul’da ikamet ediyorlarsa Yunanistan Başkonsolosluğu İstanbul adresine gidebilirler.

Bu vize başvurusu için gideceğiniz asıl ülkeye yönelik seyahat planını, konaklama iznini, o ülkeye girebilme izni ve pasaporttaki ilgili sayfaları ve diğer izin evraklarını ibraz etmek gerekmektedir.

Kültürel ya da sportif bir etkinliğe katılmak amacıyla gerçekleştirilen Yunanistan vizesi başvurusu için etkinliği gerçekleştirecek organizatör tarafından yazılmış bir davetiye ve yahut sözleşme evrakı gerekecektir. Bu evrak içinde etkinlik organizatörünün iletişim bilgileri olmalıdır. Ayrıca etkinliğin gerçekleştireceği yer ile ilgili bilgiler de mevcut olmalıdır.

Vize başvurusu yapan kişinin eğitim alacağı ilgili eğitim kurumundan alınacak ders ya da kursun içeriğini tam olarak belirten bir evrak istenebilmektedir. Bunun yanı sıra eğitim süresi hakkında ve öğrenci değişim programının içeriği hakkında da bilgi içeren evrak istenebilmektedir. Ayrıca eğitim programının parasının ödendiğine dair bir hibe yazısı da yine istenebilir.

Ayrıca büyükelçiliği ilgilendirecek durumlarda vize alabilmek için Yunanistan Büyükelçiliği’ne başvuru yapılması gerekecektir.