Rusya Vizesi

Bir dönem kısa süreli seyahatler için Türkiye Cumhuriyet pasaportuna sahip olan kişilere karşı vizeyi kaldıran Rusya 2017 yılından bu yana bu uygulamayı yeniden başlatmıştır. Bu neden ile Rusya seyahati yapmak isteyen kişiler Rusya Konsolosluğu aracılığı ile vize işlemlerine başlaması gerekiyor. Vize işlemlerinin kalkması ile birlikte Rusya vizesi nasıl alınır soruları seyahate çıkacak olan kişiler tarafından sıkça dillendirilmeye başladı.

Rusya vize işlemleri için başvuruyu en az bir ay öncesinden başlatmak gerekiyor. Bunun içinde ise öncelikle İDATA aracılığı ile Rusya konsolosluğundan randevu talebinde bulunmak gerekiyor. Son yıllarda randevu alınmadan yapılan başvuruların kabul edilmediği düşünülürse vakit kaybı yaşamamak için bu nokta atlanmamalıdır.

VFS Global üzerinden online olarak da Rusya vize işlemleri başlatılabilir. Rusya vizesi alınırken gerekli olan evrakların başında başvuru formu bulunuyor. Form Rusya Başkonsolosluğu sitesinden de temin edilebileceği gibi VFS Global üzerinden de alınabilir. Başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması gerekiyor. Sonrasında ise vize başvurusu yapacak olan kişi tarafından da imzalanması gerekiyor. Rusya vizesi tek girişli, iki girişli ve çok girişli olmak üzere 3 farklı çeşide ayrılır. Çok girişli bir vize işlemi yaptıran kişilerin 90 güne kadar ülkeye giriş çıkış hakkı bulunmaktadır.

Vize Türleri

Rusya vize işlemleri yapılırken evrak eksiğinin olmamasına dikkat etmek gerekir. Aksi halde işlemlerin süresi gereğinden fazla uzayabilir. Bunun yanı sıra vize başvurusu yapacak olan kişi bu işlemi ilk kez yapıyorsa eksik evraklar sebebi ile işlemlerin sonuçlanması biraz daha fazla zaman alabilir. Bu neden ile evrakların tam olmasına dikkat etmek gerekir.

Evrak listesinde öncelikle geçerli olan bir pasaport olması gerekir. Ayrıca geçerliliğini kaybetmiş fakat daha önce Rusya’ya girerken kullanılmış olan pasaportun da bulunması gerekir. Bunun yanı sıra pasaportta yırtılma ya da deformasyon bulunmamalıdır. Tüm bunların dışında ise pasaportta mutlak 2 tane boş sayfanın bulunması gerekiyor. Bu boş sayfalar Rusya’ya girerken ve çıkarken pasaport kontrolünde gerekli olacaktır. Pasaport konusunda önemli olan bir diğer konu ise pasaportun Rusya seyahati sonrasında da kesinlikle 6 ay daha geçerliliğinin bulunması gerekiyor.

Rusya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sağlık sigortasını zorunlu tutmamaktadır. Fakat başvuruyu garantiye almak ve işlemlerin hızlı bir biçimde tamamlanmasını sağlamak için seyahat sigortasının bulundurulmasında yarar var.

Otel ve uçak rezervasyonlarının da genel evrak listesi içerisinde bulunduğunu bilmekte yarar var. Ayrıca listede son 6 ay içerisinde çekilmiş olan bir tane fotoğrafında bulunması gerekiyor. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu fotoğrafın biyometrik olmasıdır. Yani fotoğrafta kişilerin yüzü net bir biçimde belli olmalıdır. Ayrıca ön profilden çekilmiş olan fotoğrafın arka fonun da beyaz olması gerekiyor. Bu evraklar Rusya vizesi için başvuru yapacak olan kişilerin başvuru yaptıkları vize çeşidine bakmaksızın bulundurulması gerekiyor. Fakat vize tipine göre bu listeye farklı evraklarında eklendiği görülmektedir. Rusya vizesi için belli dönemlerde konsolosluk tarafından belli bir kontenjan ile başvuru taleplerine cevap vermektedir. Fakat ziyaretçi girişi yapabilmek için randevu almak gerekiyor. Aksi halde Rusya konsolosluğu vize girişi için izin vermiyor.

Rusya Vize Tipi

Rusya’da 90 günden fazla kalacak olan kişilerin uzun süreli vize ya da diğer bir deyiş ile çoklu giriş vizesi almak gerekiyor. Ayrıca kısa süreli vizelerin ise geçerlilik süreleri de 90 günü aşmamaktadır.

Rusya’ya turistik vize başvurusu yapan kişiler öncelikle genel evraklara ek olarak tur şirketi ile olan rezervasyonunu belgelemesi gerekiyor. Bunun yanı sıra kalış süresi boyunca yapılacak olan harcamalar için belli bir teminatın da gösterilmesi gerekiyor. Bu teminatın ne kadar olacağını Rusya belirliyor. Turistik vize başvurusunda 2 tane fotoğraf ve kimlik fotokopisinin de renkli olması gerekiyor.

Rusya’ya iş amacı ile giden kişilerin ticari vize başvurusunda bulunması gerekiyor. Bu durumda iş yapılacak olan şirketin davetiyesi önemlidir. Bu davetiyede daveti yapan şirketin bilgileri hatta vergi numarası, işin kapsamı ve başvuru yapacak olan kişinin pasaport fotokopisinin de bulunması gerekiyor. Ayrıca konaklanacak mekanında tam adresi bildirilmelidir. Ayrıca kültürel vize işlemleri de turistik vize işlemleri ile paralel olarak yürütülür.

Aile birleşimi için yapılacak olan vize başvurusu için ise eşin Rusya’da çalıştığı şirketten aldığı davet mektubunun bulunması gerekir. Bunun dışında ise eşim çalışma durumu, kazancı ve çalışma evraklarının da evrak listesinde bulunması gerekiyor. Ayrıca kira kontratının da işlemlerin sonuçlanması için bulunmasında yarar bulunuyor. Aile birleşim vize işlemleri ve bu işlemlerin sonuçlanması diğer vize işlemlerine göre her zaman daha çok zaman almaktadır.
Rusya vize tiplerinden bir diğeri ise çalışma vizesidir. Bu vize en fazla 90 günlük bir süre için verilmektedir. Çalışma vizesi alabilmek içinde Rusya’daki şirketten davetiye alınması gerekir. Bu işlemler Rusya federal Göç Şubesi tarafından gerçekleştiriliyor.

Eğitim & Erasmus vizesine ülkede üniversite okumak isteyen öğrenciler ya da dil eğitimi almak isteyenler tarafından başvuru yapılıyor. Dil eğitimi almak isteyen kişiler tek girişlik vize sayesinde eğitim süresi kadar vize alabiliyor. Ayrıca okul tarafından hazırlanmış olan öğrenci davetiyesi de Rusya vizesi gerekli evraklar arasında yer alıyor.

Rusya transit vize için ise 10 gün sürelik bir tek girişli vize ya da 30 gün süreli iki girişli bir vize alınabilir. İki girişli vize sayesinde kişiler 3. bir ülkeye giriş yaptıktan sonra 30 gün içerisinde bu vize ile yine Rusya üzerinde dönüş yapabilir.

Davetiye almadan başvuru yapılamayacak olan vize tiplerinden birisi de aile ve arkadaş vizesidir. Ayrıca ekspres vizesi de Rusya’nın verdiği vize çeşitlerindendir. Fakat ekspres vize işlemlerinde vize talebinin cevabı gelmeden uçak bileti almamakta ya da rezervasyon yaptırmamakta yarar bulunuyor.

Rusya Vize Ücretleri

Rusya vize ücretleri genellikle vizenin başvuru tipine göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda Rusya’da kalış süresi de vize ücretlerinde değişikliğe sebep oluyor. Örneğin Turistik vize işlemlerinde 10 günlük tek girişli bir vize için 35 $ gereklidir. Ayrıca 80 TL’de konsolosluk ücreti bulunuyor. Fakat ekspres yanı hızlandırılmış vize başvurusunda bu ücretler iki katına kadar çıkabiliyor.

Konsolosluk işlem ücretleri de yapılan talebe göre değişim gösteriyor. Rusya vize işlemleri genellikle 3 ya da 5 iş günü arasında sonuçlanmaktadır. Fakat ülkeye aile birleşimi için vize başvurusu yapılmış ise bu süre kısmen daha uzun olacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Rusya’ya giriş için hangi tür vize talebinde bulunursa bulunsun Ankara Rusya Büyükelçiliği, İstanbul Rusya Başkonsolosluğu ya da Trabzon ve Antalya konsolosluklarından bizzat yapmaları gerekiyor. Vize başvurusunda bulunacak olan kişiler ikamet ettikleri şehre göre bu kurumlardan birine başvuru yapabiliyor. Ankara’da Rusya
Büyükelçiliği Çankaya’da Karyağdı sokakta bulunuyor.

Rusya Başkonsolosluğu İstanbul ilinde ise Sarıyer’de bulunuyor. Özellikle Tekirdağ, Kırklareli, Bilecik, Bursa, Edirne gibi illerde ikameti bulunan kişilerin İstanbul’dan Rusya vizesi için başvuru işlemlerini başlatmaları gerekir.

İşlemler esnasında problem yaşamamak için mutlaka evrak listesinde belirtilen evrakların eksiksiz bir biçimde tamamlanması gerekir. Aksi halde süreç uzayacaktır.