Romanya Vizesi

Romanya vizesi almak isteyenler Romanya Konsolosluğu web sitesi üzerinden online olarak yapabilecekleri gibi İdata yöntemi ile randevu alarak da işlemlerini tamamlayabilirler. Randevu işleminden sonra Romanya vizesi nasıl alınır soru sık sık sorulmaktadır. Online randevu sisteminden alınan randevuya göre belirtilen gün ve saatte gerekli evraklar tamamlanarak Romanya Konsolosluğu vize başvuru merkezinde bulmak gerekir. Başvuru esnasında Romanya hükümetinin vize başvurusu yapan kişilerden istediği evrakları da eksiksiz bir biçimde tamamlamak gerekir.

Vize Türleri

Romanya vizesi için gerekli evraklar arasında öncelikle geçerliliği olan bir pasaport olması lazımdır. Pasaportta yırtılmamış olması ve sayfalarında eksik bulunmaması gerekir. Ayrıca pasaport üzerinde herhangi bir deformasyon olmamasının da büyük önemi vardır. Pasaportta dikkat edilmesi gereken başka bir konu da pasaportta bulunan sayfalardan en az iki tanesinin boş olması gerekir. Boş olan bu sayfalar ülkeye giriş ve çıkış esnasında ihtiyaç olacaktır. Romanya vizesi başvurusunda kullanılacak olan pasaportun da 10 yıldan eski olmaması gerekiyor.

Pasaportun aslının yanı sıra bir de fotokopisinin bulundurulması gerekmektedir. Romanya’ya biri sebebini açıklayan bir dilekçenin yani seyahat dilekçesinde bulunması gerekiyor. Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bulunan bir kimliğin renkli fotokopisi Romanya vize işlemleri için gerekli olan başka bir evraktır. Bunun yanı sıra Romanya’da kalınacak süre boyunca harcamalar için gerekli paranın olup olmadığını da hesap numaraları ile kanıtlamak gerekiyor. Gerekli olan para gün hesabı yapılmaktadır. Bu miktar Romanya tarafından belirlenmektedir. Tüm bunların dışında uçak bileti ya da uçak rezervasyonu gibi seyahat esnasında konaklanacak olan otel için yapılmış rezervasyonda Romanya vizesi başvurusunda belirtilmesi gerekiyor. Vukuatlı nüfus örneği olarak da bilinen anne ve babanın bilgilerinin bulunduğu bölgenin de temin edilmesi gerekiyor. Başvuru esnasında yeni çekilmiş olan iki tane vesikalık fotoğraf bulundurulmalıdır. Bu fotoğraflar ön profilden çekilmiş ve arka fonda beyaz renk kullanılmış olmalıdır.

Romanya vizesi başvuru esnasında seyahat sigorta poliçesini önünde bulundurulması önemlidir. Ayrıca başvuru yapacak olan kişilerin mesleki bilgileri de başvuru esnasında belirtilmelidir. Vize başvurusu yapacak olan kişilerin son olarak temin etmeleri gereken evrak ise Romanya vize başvuru formudur. Bu form Romanya Büyükelçiliği resmi web sitesinden temin edilebilir. Forum vize başvurusu yapacak olan kişi tarafından eksiksiz ve hatasız bir biçimde doldurulması gerekir. Form doldurulduktan sonra vize başvurusu yapacak olan kişi tarafından mutlaka imzalanmış olması gerekir. Bu form taahhütname olarak da kabul edilmektedir.

Romanya Başkonsolosluğu vize işlemleri yaptıran kişilerden parmak izi almaktadır. Bu işlem vize başvurusu için Konsolosluğu gidildiği esnada yapılmaktadır. Vize için başvuru yapacak olan kişilerin en erken 1 ay önce başvuru talepleri kabul edilmektedir. Böylece başvuru esnasında gerçekleşebilecek herhangi bir sıkıntı seyahat sürecine zarar vermeyecektir. Romanya vize başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra evraklar hemen işleme sokularak gerekli incelemeler hızlı bir biçimde yapılmaktadır. Yapılan başvuru sonuçları genellikle 4 gün ile 14 gün arasında değişen bir süre içerisinde netliğe kavuşuyor.

Romanya Vize Tipi

Romanya vizesi başvurusu esnasında hangi tip vize talebinde bulunulduğunu da belirtilmesi önemlidir. A tipi Romanya vizesi transit vize olarak bilinmektedir. Bu vize Romanya üzerinden herhangi bir başka ülkeye geçiş esnasında Romanya havaalanını kullanmak için ülkede kılınacak olan süreyi kapsar. Bu süre esnasında herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için transit vize talebinde bulunulması gerekmektedir.

B tipi transit vize işlemlerinde ise vize talebinde bulunan kişi 5 günü geçmeyecek kadar Romanya’da konaklayabilir.

C tipi olarak bilinen vize ise kısa süreli vize işlemlerini belirtir. Kısa süreli vize talebinde bulunan kişiler 6 aylık süre boyunca 90 günü geçmeyecek şekilde ülkede kalabilirler. 6 aylık sürenin kesintisiz süreyi ifade ettiği unutulmamalıdır. Kısa süreli vize işlemlerinde süre tamamlandıktan sonra ek olarak herhangi bir uzatma talebi karşılamamaktadır.

Uzun süreli vize işlemlerinde D Tipi vize de vizenin geçerlilik süresi 90 gün olmak ile birlikte bu süre vize başvurusu yapan kişinin talebine göre uzatılabilmektedir.

Bu talep vize sahibi tarafından Romanya göçmen bürosu 90 günlük sürenin bitimini en az 30 gün kala bindirilmek zorundadır. Bu süre geçtikten sonra hak kaybı söz konusudur. Kültürel vize ya da turizm amaçlı vize başvuruları ise turizm şirketi tarafından yapılmalıdır. Turizm amaçlı vize başvurularında seyahat güzergahı mutlaka belirtilmesi gerekir. Ayrıca vize talebinde bulunan kişiler şahsen başvuru yapabilir.

Aile arkadaş ziyareti için yapılacak olan Romanya vizesi başvurularının da mutlaka şahsen yapılması gerekmektedir. Ayrıca davet mektubunu anda bulundurulması vize başvurusu için önemlidir.

Ticari amaç ile yapılan vize başvurularında iş yapılacak olan şirket tarafından davet mektubunu olunması gerekmektedir. Davetiye gönderen kişinin kimlik bilgileri ve firmanın vergi numaraları da mektuba eklenmesi gereken evraklar içerisinde yer alıyor.

Aile birleşimi vize talebinde ise Romanya hükümeti Romen eş ile yapılmış olan evliliği onaylaması gerekiyor. Eğer eşlerden birinin Romanya’da oturma izni bulunuyorsa ancak çalışması halinde diğer eş aile birleşimi vizesi ile Romanya’ya kabul edilir. Ayrıca resmi evraklar ile evliliğin ispatlanması da önemlidir.

Eğitim & Erasmus amaçlı Romanya vizesi için başvuru yapılacak ise eğitim harçlarının ödendiğine dair belgelerin ve eğitim süresinin açık bir biçimde belirtilmesi gerekiyor. Tüm bunların yanı sıra okulda davet mektubunun da alınması gerekir. Konaklamanın yurtta olacak ise yurt harçlarının da yatırılmış olması gerekir. Ayrıca son 3 aylık dönemdeki gelir de ispatlanmalıdır.

Çalışma vizesi talebi yapılırken ise yabancı ve yerli iş sözleşmeleri ve işin süresi bildirilmelidir. Ayrıca yine hizmet verilecek olan şirketin davetiyesi de evraklar içinde bulundurulmalıdır. Çalışma vizesi almak isteyenlerin Romanya sağlık fonuna katılmaları ve bir aylık ödeme yapmaları da mecburu tutulmaktadır.

Romanya Vizesi Başvuru Ücretleri

Romanya vizesi ücreti talep edilen vize tipine göre farklılık gösteriyor. Bu doğrultuda eğer uzun süreli vize başvurusu yapılacak ise 120 € vize ücreti ödenir. Fakat kısa süreli olan vize taleplerinde ise rakam 60 € olmaktadır. Ayrıca 6 yaşından küçük olan çocuklardan ve yabancı uyruklu olmak ile birlikte Romen vatandaşının aile bireylerinden olan kişilerde de vize ücreti talep edilmemektedir. Bunlara eğitim amaçlı ülkeye giriş yapacak olan öğrenciye eşlik eden öğretmenler de dahil edilmektedir.

Romanya vize başvuru işlemlerinde randevu almak zorunludur. Randevu işlemleri VFS global üzerinden de sağlanabilir. Ayrıca randevusu olmayan kişiler evrak teslimi ve parmak izi verme işlemlerini de yapamazlar. Bu neden ile süreci sıkıntıya sokmamak ve vize başvurusunu hızlı bir biçimde sonuçlandırmak için öncelikle randevu işlemlerini halletmek gerekir.

Romanya Başkonsolosluğu İstanbul Beşiktaş’ta bulunuyor. Ankara Romanya Konsolosluğu ise Gazi Osman Paşa’da Kız Kulesi sokakta bulunuyor. Romanya vize işlemleri bu konsolosluklardan yapılabilir. Vize işlemlerini hangi konsolosluktan yapacağını bilmeyenler elçilik web sitesinde ikamet adreslerinin bulunduğu yere göre belirleyebilir. Böylece en uygun olan konsolosluktan Romanya vizesi için talep oluşturulabilir.

Evraklar tam olarak teslim edilmiş ise 15 gün içinde vize başvuru talebi sonuçlanacaktır.