Portekiz Vizesi

Portekiz vizesi nasıl alınır sorusunun arayanlar öncelikle Portekiz Büyükelçiliği ya da Portekiz Konsolosluğu aracılığı ile evrak teslimi yapabilmek için randevu talebinde bulunması gerekiyor. Artık başvurular İDATA ya da VFS Global sistemi üzerinden de alınmaktadır.

Randevusu olmayan kişiler evrak teslimi yapamadıkları gibi parmak izi taraması da giremeyecek değerdir. Randevu alma işlemi tamamlandıktan sonra vize başvurusu yapmak isteyen kişilere Portekiz vizesi gerekli evraklar listesi verilecektir. Bu listede bulunan bütün evrakların eksiksiz bir biçimde randevu gününe kadar tamamlanmış olması gerekir. Aksi halde vize başvurusu yapan kişinin yeniden randevu alması gerekebilir. Portekiz vizesi işlemlerinin kısa sürede tamamlanmak isteniyorsa evrak listesine hassasiyet göstermek gerekir. Portekiz vize işlemleri esnasında parmak izi veren kişiler 5 yıl süre boyunca herhangi bir Schengen ülkelerinden birine gitmek için vize başvurusunda bulunduğunda yeniden bir parmak izi taramasına girmek durumunda kalmıyor. Vize başvuru işlemlerinde dönemsel yoğunlukları da dikkate alarak seyahat sürecini sıkıntıya sokmamakta yarar bulunuyor. Çünkü yoğunluk olduğu dönemler de vize talebinin sonuçlanması zaman alacaktır. Fakat normal bir dönemde başvuru işleminin sonucu 1 ile 3 iş haftası yani yaklaşık 15 iş günü içerisinde belli olmaktadır.

Vize Türleri

Portekiz vize işlemi başlatmak isteyenler öncelikle seyahatin amacını ve mesleki durumuna yönelik bilgilerin de içinde bulunduğu bir dilekçe hazırlamak durumundadır. Böylece vize talebinde bulunan kişinin geri döneceği konusunda Portekiz devleti inandırılmalıdır. Ülkede kalınacak süre içinde gerekli olan paranın olduğuna dair bir banka hesabı belirtilmelidir. Yani vize başvurusu yapan kişinin masrafları karşılayacak durumda olduğunu göstermesi gerekir.
Pasaportun ise 10 yıldan eski olmaması gerekiyor. Aksi halde pasaport kabul edilmemektedir. Seyahatin son bulduğu tarihten itibaren de 6 ay daha geçerliliğinin bulunması gerekiyor. Ayrıca 2 boş sayfanın olması da önemli noktalar arasında bulunuyor. Ayrıca daha önce ki vize başvurularında kullanılmış olan pasaportların da başvuru esnasında bulundurulması iyi bir referans olacaktır.

Portekiz Konsolosluğu vize işlemlerini tamamlayan yerdir. Verilen randevu gününde orada bulunmak gerekir. Ayrıca vize başvuru formunun da doldurularak imzalanması gerekiyor.

Portekiz Konsolosluğu vize işlemlerin de şahsi başvuru kabul ediyor.
Başvuru esnasında kimlik fotokopisi 2 tane de biyometrik fotoğraf istemektedir. Bu evraklar

Portekiz vizesi için başvuruda bulunmak isteyen herkes için geçerli olmak ile birlikte talep edilen vize türüne göre farklı evraklar da listeye eklenmektedir. Başvuru esnasında gerekli olan evrak listesi başvuru sahibine iletilmektedir.

Portekiz Başkonsolosluğu tarafından istenen evraklar arasında Seyahat sigorta poliçesi de bulunuyor. Bu poliçe 30 bin €’luk olmalıdır. Eğer turistik bir vize talebi yapılacak ise bu poliçe seyahat acentesi tarafından sağlanmaktadır. Ayrıca seyahat ve uçak rezervasyonlarını gösteren bir belgenin de bulunması gerekir. Yani seyahat boyunca vize başvurusu yapan kişinin kalacağı yer bilgileri konsolosluk ile paylaşılmalıdır. İstenen bu evrakların eksik olması başvurunun kabul edilmemesi ihtimalini arttırır. Ayrıca başvuru kabul edilse dahi sonucun olumsuz olma ihtimali çok yüksektir. Bu neden ile evrak listesine önem vermek gerekir. Evraklar tam ise 5 ya da 10 gün içinde vize başvuruları sonuçlanır.

Portekiz Vize Başvurusunda Vize Tipleri

Portekiz’de kısa süreli yani 90 günden az kalacakların kısa süreli yani Schengen vizesi için başvuruda bulunması gerekiyor.

Kısa süreli vizenin içinde turistik, ticari, aile ziyareti amaçlı talepler bulunuyor. Bunlardan biri için başvuru yapılıyor ise kısa süreli vize talebinde bulunmak gerekir. Eğer ki vize talebinde bulunacak olan kişiler 90 günden daha uzun bir süre Portekiz’de kalmayı amaçlıyor ise uzun süreli vize başvurusu yapması gerekir. Fakat uzun süreli vize talebinde bulunmak için bazı şartları karşılıyor olmak gerekir. Özellikle daha önce Schengen vizesi almış olmak ve bu vizeyi doğru bir biçimde kullanmış olmak gerekir. Aksi halde uzun süreli vize başvuru talebi alınmamaktadır. Şartlar karşılansa da konsolosluk başvuruyu kabul etmeyebilir.

Portekiz kültürel ve turistik vize talebi için Portekiz’de gidilecek olan şehir belirtilmekle birlikte seyahat süresi ve konaklanacak adres detayları da konsolosluk ile paylaşılmalıdır. Turistik vize talebinde seyahat şirketinin bilgileri de bulunmalıdır.

Ticari vize için ise 2 farklı durum söz konusudur. Bunlardan biri şirket çalışanları için verilen vizedir diğeri ise şirket sahibi için verilen vizedir. Talebe göre de evrak listesinde fark olmaktadır. Bu neden ile talep edilen vizenin çalışan için mi şirket sahibi için mi olduğuna dikkat etmek gerekir. Ticari vizelerde iş yapılacak olan Portekizli şirket tarafından davet mektubunun gönderilmesi gerekir. Aile ve arkadaş vizesinde davet mektubunun aslı gerekir. Ayrıca aile vizesi talebinde akrabalık bağlarının da kanıtlanması gerekmektedir.

Aile birleşimi vizesinde her iki eşinde hazırlaması gereken evraklar bulunuyor. Vize başvurusu yapacak olan eş 3 biyometrik fotoğraf, uluslararası evlenme belgesi, daha önce boşanma olmuş ise boşanma evrakı gereklidir. Ayrıca diğer eşin de çalışır durumda olması gerekir. Bunun yanı sıra yeteri kadar gelire de sahip olması önemli bir konudur.

Portekiz’de çalışma vizesi için başvuru yapmak isteyen kişilerin çalışacakları şirket tarafından davet edilmeleri gerekir. Bu mektubun yanında şirketin vergi numarası ve vize başvurusu yapacak olan kişilerin de bilgileri bulunmalıdır.

Portekiz Eğitim & Erasmus vize başvurusunda ise eğitim verecek okul tarafında verilecek davet mektubu ve sağlık raporu bulundurulmalıdır. Okuldan gelecek olan kabul belgesinin mutlaka aslı olmalıdır. Ayrıca banka hesabında ihtiyaçları karşılayacak kadar nakit para bulunması da gerekir. Öğrencinin eğitimi boyunca kalacağı yurt bilgileri de vize başvurusunda belirtilmelidir. Portekiz vizelerinden bir diğeri de transit vizedir. Özellikle aktarmalı uçuşlarda oldukça önemli bir vizedir. Hava alanından çıkılmadığı sürece transit geçişlerde bu vize türü tercih edilmelidir. Transit vize talebinde Portekiz üzerinden hangi ülkeye geçileceğini bildirmek gerekir.

Portekiz Vizesi Ücretleri

Vize başvurularında hem vize işlemleri için hem de konsolosluk işlemleri için ödeme yapılması gerekir. Bu ödemeler yapılmadığı takdirde vize talebi onaylanmaz. Portekiz vizesi ücreti vize tipine Portekize gitme amacına göre değişiklik gösterir. Fakat Schengen vizesi için kişi başına 245 TL olmak ile birlikte 6 yaşından küçük olan çocuklarda vize ücreti talep edilmiyor. Bunun yanı sıra çocuk 6 ile 12 yaş aralığında bulunuyor ise vize ücreti 143 TL’dir.

Eğitim ya da çalışma gibi uzun süreli vize taleplerinde ise vize ücreti 368 TL’dir. Portekiz vize ücretleri Türk Lirası üzerinden alında da başvuru esnasında döviz kurundaki değişiklikler sebebi ile fiyatta değişmeler söz konusu olabiliyor. Vize ücreti nakit olarak alınmaktadır. Portekiz Konsolosluğu İstanbul ve civarından başvuru yapacaklar için biraz farklı hizmet vermektedir.

Bu doğrultuda Macaristan ve Portekiz arasında yapılan ikili anlaşmaya göre İstanbul’dan vize başvurusu yapmak isteyenler Macaristan Konsolosluğu aracılığı ile yapmaları gerekiyor. Fakat burada dikkat edilmesi gereken detay vize tipidir. Kısa süreli Portekiz vizesi başvurusu yapılacaksa Macaristan Konsolosluğu başvuruyu alıyor. Fakat vize talebi uzun süreli ise mutlaka Ankara Portekiz Büyükelçiliği’ne yapılması gerekiyor. Aksi halde başvuru kabul edilmeyecektir.