Polonya Vizesi

Polonya, Avrupa’nın orta kesimlerinde yer almaktadır. Baltık Denizi’ne uzun bir kıyısı bulunmaktadır. Batıda Almanya, doğuda Belarus, Güneyde Slovakya ile komşudur. Polonya eyalet sistemi ile yönetilmektedir ve bünyesinde on altı eyalet bulunmaktadır. Polonya 2004 yılından beri Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir. Aynı zamanda Schengen ülkesi olma özelliği taşımaktadır. Yaklaşık olarak kırk milyon nüfusu bulunmaktadır. Polonya gelişen bir ülke olma özelliğinin yanında, büyüyen ticaret hacmi ve merkezleri, eğitimli genç nüfusa sahip olması ile de gelecek vadetmektedir. Polonya’da kullanılan lehçeler yanında, büyük bir kesim İngilizce bilmekte ve konuşmaktadır.

 POLONYA VİZESİ NEREDEN ALINIR?

Polonya vizesi, Polonya Konsolosluklarından veya konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan başvuru merkezlerinden ve VFS Global, IDATA temsilciliklerinden alınabilmektedir. Yetkili kılınmış yerlere gerekli başvurular yapılarak vize işlemleri başlatılabilmektedir.

VFS Global ve IDATA vize işlemleri için yetkilendirilmiş kuruluşlardır. Her türlü vize işlemleri için gerekli çalışmalar bu kurumlar vasıtası ile yapılabilmektedir.

Polonya vize başvurularında kullanılacak olan pasaportların son on yılda alınmış olması zorunluluğu bulunmaktadır. Polonya vizesi başvurularında son on yıl içerisinde çıkarılmamış, yırtılmış, deforme olmuş, vasfını yitirmiş olan pasaport ve belgelerle başvuruları kabul etmemektedir.

Vize Türleri

Polonya vizesi işlemleri yapılırken ilk etapta, Polonya Başkonsolosluğu tarafından geliştirilmiş ve resmi bir belge niteliği taşıyan Polonya vizesi başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Başvuru formu orijinal olarak temin edilmelidir. Form, eksiksiz ve gerçek bilgilerle doldurulmalıdır. Çünkü Polonya Konsolosluğu kişi hakkındaki kapsamlı bilgiyi form aracılığıyla sağlamaktadır. Vize başvuru formu Polonya Konsolosluğu web sitesinde orijinal olarak yer almaktadır. Başvuru formunda verilen bilgiler, ekinde sunulacak olan belgeler ile uyumlu ve birbirini destekler nitelikte olmalıdır. Bilgilerin birbirinden farklı olması, başvurunun reddedilmesine sebep olabilmektedir. Başvuru ekinde sunulacak olan belgeler, Polonya’ya seyahat nedenine ve seyahat edecek kişinin durumuna göre Polonya vizesi gerekli evraklar farklılık gösterebilmektedir. Gerekli evraklar hakkında Polonya Başkonsolosluğu İstanbul veya yetkili acentelerden güncel bilgiler alınabilir.

Bu bilgiler ışığında Polonya vizesi nasıl alınır sorusunun cevabı evrakların tam ve eksiksiz olmasıdır. Polonya vizesi için öncelikle iki adet biometrik resim olması gerekmektedir. Resmin fon kısmı beyaz ve yüzü net bir şekilde gösterir şekilde olmalıdır. Polonya vizesi için belli bir miktarda teminatlı sağlık sigortası yaptırılması zorunludur.

Çalışan statüsünde olup vize başvurusu yapan kişilerin çalıştıkları kurumdan izin yazısı ve SGK hizmet dökümünü ibraz etmeleri gerekmektedir. Şirket sahipleri ticaret odası kaydı, ticaret sicil gazetesi, şirket vergi levhası gibi evrakları ibraz etmek zorundadır.

Vize için gerekli olan önemli belgelerden bir tanesi de banka hesap numaralarıdır. Bankadan onaylı bir şekilde alınmış olan son üç aylık hesap hareketlerini gösteren belge ibraz edilmelidir.

Ev hanımı ve öğrenci olan vize başvuru sahipleri, seyahat giderlerini karşılayacak olan kişilerin bilgilerini ve sponsor olduklarına dair yazıyı ibraz etmek zorundadırlar.

Polonya’ya davet üzerine gidecek olan vize başvuru sahipleri, davet eden kişinin kimlik ve pasaport bilgilerini de sunmak zorundadırlar. Daveti gönderen kişi Polonya vatandaşı değil ise, Polonya oturum izni belgesini ibraz etmek zorundadır.

Tüm evraklar usulüne uygun olarak hazırlandıktan sonra başvuru ile birlikte hesaplanan Polonya vizesi ücreti de ödenerek vize başvurusu tamamlanmış olmaktadır.

POLONYA VİZESİ İÇİN NASIL RANDEVU ALINIR?

Polonya vizesi için gerekli başvuru formu ve forma ilave olarak hazırlanması gereken evraklar tamamlandıktan sonra gerekli müracaatlar yapılmaktadır. Başvuru formu ve vize evraklarının teslim edilmesi ve incelenmesinden sonra vize için kişiye bir randevu tarihi ve saati verilmektedir. Verilen bu tarih ve saatte kişinin zamanında randevuya gitmesi önemlidir. Süre ile ilgili olarak Polonya vize işlemleri ve evrakların sorunsuz ve eksiksiz olarak yürütülmesi durumunda ortalama bir hafta içinde vize çıkmaktadır. Konsolosluğun randevu yoğunluğuna bağlı olarak randevu süreci değişebilmektedir. Bu yoğunluk göz önüne alınarak seyahat tarihinden en az bir ay önce Polonya vizesi başvurusunun yapılması olabilecek aksaklıkların önüne geçecektir.

POLONYA VİZE ÇEŞİTLERİ

Polonya Aile Birleşimi Vizesi

Aile birleşimi, eşlerin, çocukların velileri ile birlikte yaşamak üzere bir araya gelmeleri durumudur. Yurt dışında bulunan eşin, çocuklarını ve annelerini yanına almak için çıkartılacak vize çeşididir. Aile birleşimi vizesi en çok red alan vize çeşidi de olmaktadır. Bu nedenle gerekli olan evrakların tam ve eksiksiz olarak düzenlenmesi gerekmektedir. Diğer vize çeşitlerinden farklı olan aile birleşimi vizesi işlemleri için özel destek alınmasında yarar vardır. Özellikle hazırlanacak olan evrakların usulüne uygun hazırlanması ve geçerliliğini koruyan belgelerin ibraz edilmesi hayati öneme sahiptir.

Polonya Öğrenci, Eğitim & Erasmus Vizesi

Öğrenci, eğitim veya erasmus kategorisinde vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin, seyahat sigortası yaptırma aşamasında, eğitim sigortası şeklinde sigorta yaptırmaları gerekmektedir. Bu vize kategorisi için kısa dönem başvurularda kullanılmakta olan normal özellikteki sigortalar kabul edilmemektedir. Gerekli olan evraklar, vize başvuru formu, pasaport, iki adet biometrik resim, sağlık sigortası, davet mektubu, hibe teyit mektubu, öğrenci belgesi, son üç yıla ait vize fotokopileri.

Polonya Ticari Vize

Polonya ticari vize işlemlerinde aranan evraklar şu şekilde olmaktadır. Vize başvuru formu, pasaport, iki adet güncel biometrik fotoğraf, ticari davetiye, güncel olarak hazırlanmış şirket evrakları, SGK veya Bağkur hizmet dökümü, şirketin son üç aylık hesap dökümü, gelir belgeleri, vukuatlı nüfus cüzdanı örneği, kimlik fotokopisi gibi evraklar istenmektedir.

Polonya Transit Vize

Polonya transit vize işlemlerinde aranan evraklar şu şekilde olmaktadır. Vize başvuru formu, asıl gidilecek olan ülkenin vizesi ve oturma izni, uçak bileti, hava yolu şirketinin teyidi, seyahat sağlık sigortası, biometrik olarak çekilmiş iki adet resim, iş ve şahsi evraklar, tapu, araç ruhsat fotokopileri, pasaport, evlenme cüzdanı aslı ve fotokopisi.

Polonya Çalışma Vizesi

Çalışma vizesi, AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlarının Polonya’ya gitmeleri ve yasal şartlarda çalışabilmeleri için gerekli olan vizedir. Polonya’da çalışılacak olan firma kişiye bir niyet mektubu göndermektedir. Birey, niyet mektubu ile birlikte gerekli belgeleri hazırlayarak firmaya göndermektedir. Firma çalışma iznini gönderdiğinde ise vize işlemleri için başvuru yapılabilmektedir.

Polonya Turistik – Aile – Arkadaş Amaçlı Vize

Turistik amaçlı vize de hazırlanması gereken evraklar şunlardı. Vize talep dilekçesi, pasaport, iki adet biometrik resim, varsa kira gelirleri fotokopisi, tapu fotokopisi ve araç ruhsat fotokopisi, vukuatlı nüfus cüzdanı örneği, kimlik fotokopisi, otel ve uçak rezervasyon bilgileri, seyahat sigortası.

POLONYA VİZESİ RED SEBEPLERİ

Polonya vizesi başvuru evrakları ve diğer süreçlerle ilgili olarak dikkat edilmesi gereken önemli hususlar mevcuttur. Polonya konsolosluğuna vize için başvuran kişiler seyahatleri bittiğinde kendi ülkelerine döneceklerini gösteren belgeyi sunmadıkları takdirde vize başvuruları iptal edilebilmektedir. Vize başvurusu için verilen belgelerin orijinal, güncel, geçerli nitelikte olması önemlidir. Evrakların eksik, sahte ve geçerliliğini yitirmiş olması vize reddi ile sonuçlanabilmektedir. Aynı zamanda sunulan evrakların Polonya konsolosluğu tarafından belirlenen standartlara uygun olması gerekmektedir. Seyahatin amacı ve seyahatin yapılma şartlarını gösteren belgeler sunulmaması durumunda vize reddi ile sonuçlanabilmektedir. Kişinin ekonomik şartlarının elverişli olmadığına kanaat getirilmesi durumunda Polonya konsolosluğu vize işlemlerini reddedebilmektedir. Polonya vize başvurusunda bulunan kişinin yasal olarak kamu düzeni, kamu sağlığı, kamu güvenliği gibi alanlarda tehlike arz etmesi durumunda vize reddedilebilmektedir.

Polonya vize başvurusu iptal ile sonuçlanan kişiler karara itiraz edebilmektedirler. Bu kişiler eksik veya yanlış olarak beyan ettikleri evrakları tamamlamaları durumunda Polonya Büyükelçiliği birimlerine bir dilekçe ile vize başvurusunun tekrar değerlendirilmesi hususunda başvuru yapabilmektedirler. Yapılan bu başvuru ile tekrar dosya işleme alınarak gerekli incelemeler yapılmakta ve uygun görülmesi durumunda vize işlemleri devam etmektedir.