orange-vize

Öncelikle belirtilmesi gereken nokta şudur; Macaristan Schengen anlaşmasına imza atan bir ülke olduğu için yapılacak vize başvurularında buna uygun kriterler belirlenmiştir. Macaristan için vize başvurularının çok yoğun olması sebebiyle Macaristan Konsolosluğu, aynı gün içinde belirli sayıda başvuruyu kabul etmeye yönelik bir karar almıştır. Sayı aşıldığı takdirde ise Orange Vize’ye yönlendirme yapılmaktadır. Orange vize, Macaristan’ın kendisini ziyaret edecek insanlara vize başvurusu yapmaları için yetkilendirdiği bir aracı firma niteliğine sahiptir. Orange Vize Başvuru Merkezine randevu almadan gitmek mümkün değildir. Girişte önceden randevu almış olan insanların bir listesi bulunuyor ve başvurular bu listeye göre kabul ediliyor. Tam 7 tane gişenin aktif olduğu Orange Vize, başvuru işlemlerini aşağı yukarı 10 dakika süren bir zamanda tamamlayabilme becerisine sahip bir firmadır.

 

Macaristan Vize Ücreti

 

Macaristan vize başvurusu yapmak için ödemeniz gereken ücret 60 Euro’dur. Buna ek olarak Orange Vize’nin talep ettiği 25 Euro servis ücreti bulunmaktadır. Toplam 85 Euro ödeyerek vize başvurusu yapabilmeniz mümkün oluyor. Orange Vize, başvuru ücretini Türk Lirası olarak kabul etmemektedir. Ödemelerin Euro olarak yapılması gerekmektedir. Bu sebeple başvuruya gideceğiniz vakit üzerinizde döviz bulundurmayı ihmal etmemelisiniz. Vize başvuru merkezinde fotokopi hizmeti ve form doldurma hizmeti de bulunmaktadır. Bu işlemleri halledecek vakit bulamadıysanız ofis içerisinde yardımcı olunmaktadır.

 

Macaristan Vizesinin Çıkması Kaç Gün Sürer?

 

Orange Vize firmasının hizmetini alarak vize başvurunda bulunmuş iseniz vize başvurunuz, yaklaşık bir haftalık süre zarfında sonuçlanabilmektedir. Ancak bu süre, seyahat tarihinize bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Seyahatinizin başlamasına sadece bir hafta kalmışken başvuruda bulunursanız 3 gün gibi kısa bir süre içinde pasaportunuzu geri alma imkanınız olabilir. Seyahatinize başlamanıza 1 ay kala başvuru yaparsanız 20 gün bekleme olasılığınız ortaya çıkabilmektedir. Vizeniz çıktığı zaman kurye aracılığı ile tarafınıza ulaştırılmasını talep edebiliyorsunuz. Eğer kurye için ücret ödemek niyetinde değilseniz pasaportunuz çıktığında başvuru merkezine giderek kendiniz elden teslim alabilirsiniz. Ayrıca başvurunuz esnasında size verilmiş olan belge ile pasaportunuz tanıdığınız biri tarafından da alınabiliyor. Bunun için sizin yazdığınız ve imzaladığınız bir izin belgesi gerekecektir.

Yapmış olduğunuz vize başvurusu reddedildiği takdirde Macaristan İstanbul Konsolosluğuna 8 gün geçmeden önce itiraz edilebiliyor. İtiraz etmek için 30 Euro ücret talep edilmektedir. Ayrıca birden çok itirazda bulunma hakkına sahipsiniz.

 

Schengen Vizesi, Avrupa Birliği ülkelerinin kendi aralarında imza koyduğu Schengen Sözleşmesi gereği ortaya çıkan, Avrupa ülkelerine girebilmek için alınması şart koşulan vizedir. Avrupa sınırlarına dahil olan ülkeler aralarındaki sınır teftişlerinin kaldırılması Schengen Sözleşmesi’nden sonra olmuştur. İki çeşit Schengen Vizesi bulunmaktadır; tek girişli ve çok girişli. Tek Girişli Schengen Vizesi, Avrupa ülkelerinden birisine Schengen Vizesi başvurusu yaparak tek girişli vize sahibi olduysanız Avrupa’ya yalnızca bir defa girme hakkına sahip olursunuz. Avrupa topraklarından çıkış yaptığınızda tekrar giriş yapmanız mümkün olmaz. Çok Girişli Schengen Vizesi, başvuruda bulunup çok girişli vize alma hakkına ulaştıysanız, Schengen Sözleşmesi imzalamış bütün ülkelere dilediğiniz miktarda giriş yapma olanağına sahip olabilirsiniz. Bununla birlikte verilen vize süresinin de göz önünde bulundurulması önemli olacaktır.

 

Çok Girişli Schengen Vizesi aldığınızda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, ilk girişin vizeyi almaya hak kazandığınız ülkeye yapılmasıdır. Mesela, çok girişli vizenizi Fransa Konsolosluğu’ndan aldıysanız ilk olarak Fransa’ya girme zorunluluğunuz var demektir. İlerleyen zamanlarda ise Schengen anlaşmasına katılmış bulunan bütün ülkelere giriş yapabilirsiniz.

 

Schengen Vizesi İçin Hangi Evraklar Gerekli?

 

Öncelikle Schengen Vizesi almak için Avrupa’da toprağı bulunan ülkelerin konsolosluklarına başvuru yapmanız gerekmektedir. Bunun yanında yoğun taleplerden bunalan konsolosluklar, pek çok ülkede aracı firmalar belirleyerek bu yoğunluğu üzerlerinden atmayı tercih etmişlerdir. Vize başvurusu için hazırlanması zorunlu belgeler, bu aracı firmalar tarafından belirtilecektir.

 

Başvuru formu, başvuruda bulunacağınız konsolosluğun talep ettiği başvuru formunun çıktısını alarak eksik bir nokta kalmadan doldurmanız gerekmektedir. Bu forma başvuru yapacağınız ülkenin konsolosluk sitesinde veya aracı olan firmanın sitesinde bulabilirsiniz. Pasaportunuzun süresinin seyahatinizi gerçekleştireceğiniz tarihten sonra en az 90 gün daha sürecek şekilde geçerli olması ve pasaportunuzda en az iki sayfalık boş yer bulunması gerekmektedir. Bütün Schengen anlaşmasına dahil olan ülkeler, aynı özelliklere sahip ve aynı boyutlarda fotoğraf şeklini benimsemişlerdir. 35x45mm boyutlarında bir vesikalık fotoğraf, belgelerinizin arasında yer almalıdır. Fotoğrafı çektireceğiniz esnada Schengen vizesi için olduğunu belirtirseniz ona göre bir çekim yapılacaktır. Seyahatiniz süresince geçerli olacak şekilde düzenlenmiş yurt dışı seyahat sağlık sigortası mutlaka yaptırılmalıdır ve yapılan sigortanın en az 30.000 Euro teminatlı olması gerekmektedir. Bu evraklar, vizeye başvuran her kişinin hazırlaması gereken evraklardır.

 

Çalışanlar İçin Ayrıca Gerekli Evraklar Nelerdir?

 

Seyahatinizi gerçekleştirmeyi planladığınız ulaşım aracının biletlerini göstermeniz gerekmektedir. Örneğin, uçak ile seyahat düşünüyorsanız uçak biletinizin çıktısını ibraz etmeniz lazım gelecektir. Seyahat süresince kalacağınızı otel yaptırmış olduğunuz rezervasyonu ya da konaklama yapacağınıza dair belgeleri göstermelisiniz. Kalmayı planladığınız otelde yaptırmış olduğunuz rezervasyonun onay verilmiş çıktısı, evraklar arasına eklenmelidir. Şirket yetkilisi tarafından antetli şirket kağıdına izin verdiğine dair yazdığı onay belgesi ibraz edilmelidir. Bu belgede ıslak imza ve kaşe bulunması kesinlikle şarttır. Çalışmakta olduğunuz şirketten alabileceğiniz, şirketin bağlı bulunduğu ticaret odasının vermiş olduğu faaliyet belgesi yine gerekli evraklar arasında yer almaktadır.

 

Bunun dışında vergi levhası kopyası, ticaret sicil gazetesinin kopyası, SSK işe giriş belgesi, kaşe ve imzalı olan son 3 aya ait hizmet dökümü, Son üç ayı gösteren ait maaş bordrosu veya maaş yazısı, seyahatinizi karşılayabilecek kadar paranızın olduğunu gösteren banka hesap dökümü gerekiyor. Bankadan aldığınız bu evrakta son 3 ayı içine alan hesap hareketlerinin görünmesi gereklidir. Bunun yanında hesabınızda en az 4-5 bin TL para bulunması iyi olacaktır. Kimlik fotokopisi, evliyseniz evlilik cüzdanı fotokopisi, pasaportta daha önce işlem görmüş bütün sayfaların fotokopisi. Başvuruda bulunacak kişi emekli ise emekli maaşını gösteren evrak gerekmektedir. Bu emekli maaşı, banka hesabına yatırılıyorsa hesap özetinde emeklilik maaşının görünür olması gerek. Başvuru yapan çiftçi ise bağlı bulunduğu ziraat odasından verilmiş çiftçi belgesi gerekir. Başvuru yapan reşit değil ise ebeveyninin vermiş olduğu noterden tasdikli evrak lazım gelmektedir.

 

Schengen turistik vize almak için şüphe yok ki en kolay evrak toplama işi öğrencilerindir. Öğrenciler genelde bir gelire sahip olmadıklarından aile fertlerinden birini sponsor olarak göstermeleri gerekmektedir. Onların masraflarının biri tarafından karşılayacağını belgelemeleri çok önemli bir konudur. Peki, Hangi evraklar talep ediliyor?

 

En başta alınacak tüm belgelerin son 3 aya ait olması yani güncel olması gerekir. Başvuruda bulunacağınız konsolosluğun ya da aracı firmanın hazırlamış bulunduğu başvuru formunu eksik bir yer bırakmaksızın bütünüyle doldurmanız elzemdir. Pasaportunuzun geçerlilik süresinin Schengen kurallarına uyması gerekiyor. Schengen kurallarına uyan 2 tane biometrik fotoğraf yine gereklidir. 30.000 Euro ya da $50.000 miktarında olan sigorta gerekiyor ve bu sigorta, Schengen ülkelerindeki seyahat sürenizin tamamını kapsayacak şekilde düzenlenmelidir. Nüfus cüzdanı fotokopisi ve pasaportun işlem yapılmış tüm sayfalarının fotokopisi gerekli evraklar arasında bulunmaktadır.