İtalya Vizesi

İtalya seyahati gerçekleştirecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından bordo pasaporta yani diğer adıyla umuma mahsus pasaporta sahip kişilerin İtalya vizesine sahip olması gerekmektedir. Keza Türkiye’de ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarından Schengen vize sahip olmayanlar da İtalya vize işlemleri prosedürüne dahil olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup da yeşil, gri, kırmızı veya siyah pasaport sahibi olanlar 180 günde toplam 90 gün ile sınırlı olacak şekilde yapacakları seyahatlerinde vizeden muaf olacaklardır.

İtalya Schengen üyesi ülkelerden biridir. Dolayısıyla İtalya’ya yapılacak kısa süreli seyahatler için Schengen vize prosedürü uygulanmaktadır. İtalya Schengen vizesi maksimum 90 gündür. Schengen vize süresi başvuru yapacak kişinin seyahat amacı ve konaklama rezervasyonlarına göre İtalya Konsolosluğunun insiyatif doğrultusunda değişiklik arz edebilmektedir.

Başvuru sahibinin kesinti olmaksızın 90 günden fazla İtalya’da ikamet etmesini gerektiren bir seyahat söz konusu ise uzun süreli İtalya vizesine başvuru yapılması gerekmektedir. İtalya Konsolosluğu 90 güne kadar olan yani kısa süreli vize başvurularını doğrudan kabul etmezken söz konusu uzun süreli İtalya vize başvurusunu başvuru sahibinin doğrudan doğruya resmi dış temsilciliğe yapması gerekmektedir. Uzun süreli İtalya vize başvurularını başvuru sahibi olan kişi İtalya Başkonsolosluğu İstanbul  yapabileceği gibi, Ankara veyahut İzmir Konsolosluğuna da yapabilir. İtalya vizesine yapılan başvuruları yalnızca İtalya Konsolosluğu vize birimleri değerlendirip, sonuçlandırır.

İtalya Vize Türleri

Konsolosluğa yapılacak başvuruların başvuru sahibinin seyahat amacına uygun olması önem arz etmektedir. İtalya Başkonsolosluğu veyahut Konsolosluklarına yapılacak vize başvuruları başvuru sahibinin niyetine göre İtalya turistik vize, İtalya ticari vize, İtalya aile ziyareti, İtalya oturma vizesi, İtalya çalışma vizesi ve İtalya transit vize başvurusu olarak sınıflandırılmaktadır.

Vize Türleri

İtalya başkonsolosluğu ya da konsolosluklarına yapılacak başvurularda İtalya vizesi gerekli evraklar başvuru sahibine veyahut seyahat niyetine göre değişiklik arz edebilir. Ancak temel olarak İtalya vize başvurusunda şu evraklar sunulur:

1-Vize başvuru formu: Başvuru sahibi vize başvurusu yaparken İtalya vize başvuru formunu hem Türkçe hem de İtalyanca olarak doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmalıdır.

2-Başvuru sahibinin seyahatine dair belgeler: İtalya vize başvurusunda bulunacak kişinin İtalya Konsolosluğu’na yapacağı seyahatin süresi, amacı, seyahate dair yapacağı giderlerin kim tarafından ve ne şekilde karşılanacağına dair evrakların ibrazı gerekir. Ayrıca Konsolosluğa başvuru sahibinin seyahat bitiminde Türkiye’ye döneceğini gösterir belgeyi de sunması gereklidir. İtalya vizesi başvuru formunda sunduğunuz bilgilerin bu belgelerle eşleşmesi vize başvurunuzun değerlendirilmesi ve sonucu açısından önemli olacaktır.

3-Başvuru sahibine ait pasaport: İtalya vize başvurusu yapacak kişinin son 10 yıl içinde çıkartılmış pasaportu bulunması gerekmektedir. Ayrıca İlgili pasaportun vize başvuru tarihinden itibaren 6 ay daha geçerli olması önemlidir. Kişinin pasaportunda vize işlemi yapılabilmesi için 2 boş sayfanın da bulunması gereklidir. Aksi halde bu şartları taşımayan pasaportların başvuru öncesinde yenilenmesi zaman açısından da tasarruf sağlayacaktır.
Yetkilendirilmiş kurum aracılığıyla yapılacak başvurularda ise yukarıdaki belgelere ek olarak bulundurulması gerekli evraklar başvuru sahibinin mesleğine göre değişmekle birlikte şöyledir:

-Biyometrik ölçülere uygun ve son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf
-Kimlik Fotokopisi
-Başvuru sahibi Türkiye’de ikamet eden vatandaş olmayan kişiyse Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen ve süresi planlanan İtalya seyahatinin bitiminden sonra en az 3 ay ikamet tezkeresi sahipliğini belgelemek.
-Seyahat edecek kişi reşit değilse onun için son 6 ayda çıkartılmış muvaffakatname. (Reşit olmayan kişi ebeveynleri ile seyahat etmeyecekse, ona refakat edecek kişi adına noterde düzenlenmiş muvaffakatname)
-İtalya’da tanıdık veya akrabasının yanında konaklayacak başvuru sahipleri, İtalya’da bulunan kişiden alınan davet mektubu ile davet eden kişi Avrupa Birliği Vatandaşı değilse İtalya’da sahip olduğu oturma izninin bir örneği de evraklar arasında sunulmalıdır. Ayrıca başvuru sahibi ulaşımını karayolu ile sağlayacaksa uluslararası ehliyetinin fotokopisi ile seyahat güzergahını gösteren belgeyi de eklemelidir

İtalya Vize ücreti

İtalya seyahati gerçekleştirecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başvuru için İtalya Konsolosluğuna vize ücreti yatıracaktır. İtalya vize ücreti İtalya Schengen vizesi ya da İtalya Ulusal Vizesi olmasına göre farklılaşacaktır. İtalya Schengen vizesi için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 60 Euro, İtalya Ulusal vizesi için ise 116 Euro vize harç bedeli ödeyecektir. Söz konusu bu vize harç bedelleri İtalya Konsolosluğu vize bölümü tarafından tahsil edilmektedir. Bu ücretler yalnızca vize harç bedeli olup, bu bedele Biyometrik veri yani parmak izi taraması işlemi, kargo masrafı ya da aracı kurumlara hizmetleri karşılığında ödenecek ücretler dahil değildir.

İtalya Vize Başvurusu

İtalya vize işlemleri için seyahat edecek kişinin şahsen başvuru yapması gereklidir. Kısa süreli İtalya vize başvuruları İtalya Konsolosluğu tarafından doğrudan kabul edilmediği için başvuru sahibinin Konsolosluk tarafından yetkili kılınmış kurumlara, vize merkezlerine ya da turizm ve seyahat acentelerine başvurması gerekir. İtalya Schengen vizesi aracı kurumu olarak İDATA yetkilendirilmiştir.

Çalışma, oturma vb sebeplerle yani uzun süreli olarak İtalya’ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile üçüncü ülke vatandaşlarının İtalya Konsolosluğu’na ya da İtalya Büyükelçiliği’ne şahsen başvuru yapması gereklidir.

Üçüncü Ülke Vatandaşları İçin İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

Üçüncü ülke vatandaşlarından Türkiye’de ikamet eden, oturma iznine sahip olanlar da İtalya vizesine başvuru yapabilmektedir. Şu an ülkelerinde yaşanan savaş sebebiyle Türkiye’de bulunan Irak ve Suriye vatandaşları için de bu durum geçerlidir. İtalya vize başvurusu yapan üçüncü ülke vatandaşı kişiler Türkçe veyahut İtalyanca bilmiyorsa vize başvurusunu tercüman aracılığıyla da yapabilir.

İtalya vizesi için başvuru yaparken hem Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının hem de üçüncü ülke vatandaşlarının biyometri işlemi yapılır. İtalya Konsolosluğu bu işlemi zorunlu kabul etmektedir. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarında olduğu gibi üçüncü ülke vatandaşlarının da biyometri yani parmak izi işlemi sebebiyle şahsen başvuru yapması gerekmektedir. Üçüncü ülke vatandaşlarının İtalya vize başvurularını İtalya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurum olan İDATA ’ya veyahut Turizm ve seyahat acentelerinin vize merkezleri aracılığı ile yapacaktır.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Başvuru sahibi İtalya vize başvurusu yaparken başvuru için gerekli tüm evrakları eksiksiz teslim eder ve başvuru sahibinin beyanları doğru olursa İtalya Konsolosluğu başvuruları 3 iş günü ile 7 iş günü içerisinde sonuçlandırmaktadır. Ancak başvuru sahibinin vize başvuru süreci İtalya Büyükelçiliği veya Konsolosluğun tatil günlerine denk gelir veyahut evrak tamamlama sürecinde işlemlerin uzaması halinde vize çıkma süresi 1 aya kadar uzayabilmektedir. Dolayısıyla İtalya vize işlemleri için başvuru yapacak başvuru sahiplerinin sürecin uzamaması için vize başvuru işlemlerine başlamayı düşündükleri tarihten itibaren 30 gün önce başlatmaları uygun olacaktır.

İDATA ’nın Vize Başvurusunda İstediği Belgeler?

İDATA İtalya Schengen vize başvurularında başvuru sahibi ile Konsolosluk arasında aracılık yapacak ve İtalya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş firmadır. İDATA firmasına vize alabilmek için randevunuz olması gerekmektedir. İtalya Schengen vizesi için başvuru yapan başvuru sahipleri vize evrakların ilgili aracı firmaya teslim edip, biyometri yani parmak izi işlemini yaptıktan sonra İtalya vize değerlendirme sürecine geçer. İDATA ‘ya randevu gününde başvuru sahibinin vermesi gereken evraklar kişinin mesleğine göre değişmektedir.