İsviçre Vizesi

İsviçre, Batı Avrupa’da bulunmaktadır. Kuzey sınırında Almanya yer almaktadır. Batısında ise Fransa ve güneyinde İtalya yer almaktadır. Ülkede Hristiyan nüfus çoğunlukta olmakla birlikte Katolik ve Protestan kiliseleri tanınmaktadır. İsviçre’de genelde ılıman iklim görülmektedir. Yaz ayları mevsim normallerinde sıcak ve sıklıkla yağmurlu geçmektedir. İsviçre kişi başına düşen yerli ürün açısından dünyanın en zengin sayılı ülkelerindendir. İsviçre’ye Ankara ve İstanbul’dan direk uçuş seferleri vardır ve aktarmalı olarak da gitmek mümkündür.

İsviçre vizesi, İsviçre Konsolosluklarından veya İsviçre Konsolosluğu vize birimi tarafından yetkili kılınmış olan vize başvuru merkezlerinden ve VFS Global, IDATA gibi şirketler ve temsilciliklerinden temin edilebilmektedir. Vize işlemleri için yetkili kılınmış temsilciliklere gerekli İsviçre vizesi başvuruları yapılmak suretiyle vize işlemleri yapılabilmektedir. İsviçre, yirmi altı ülkenin üye bulunduğu Schengen Bölgesi ülkelerdendir. Schengen vizesine sahip olan kişiler, vizeyi temin ettikleri ülkeden giriş yaparak seyahat edebilmektedirler.

İSVİÇRE VİZESİ İÇİN NASIL RANDEVU ALINIR VE VİZE İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

İsviçre Konsolosluk hizmetleri, vize işlemleri İsviçre Başkonsolosluğu İstanbul tarafından icra edilmektedir. Anakara Büyükelçiliği’nde bulunan konsolosluk bölümü İstanbul’a aktarılmış ve buradan hizmet sunmaktadır. İsviçre vizesi işlemleri için ilk önce, İsviçre Başkonsolosluğu tarafından oluşturulmuş, resmi bir belge niteliği taşıyan İsviçre Vize Başvuru Formunun doldurulması zorunludur. Vize başvuru formu ilgili yerlerden orijinal olarak temin edilmelidir. Vize başvuru formu kesinlikle tam ve eksiksiz, gerçek bilgilerle doldurulmalıdır. Konsolosluklar vize isteyen kişi hakkındaki kapsamlı bilgiyi bu doldurulan form aracılığıyla sağlamaktadır. Söz konusu vize başvuru formu İsviçre Konsolosluğu web sitesinde orijinal haliyle bulunmaktadır. İsviçre vize başvuru formunda sorulan bilgiler ve de form ekinde verilecek olan ilave belgeler ile uyumlu ve birbirini tamamlayıcı nitelikte olmalıdır. Sunulan bilgi ve belgelerin birbirinden farklı olması, vize başvurusunun reddedilmesine sebebiyet verebilmektedir.

Vize başvurusu ekinde verilecek olan belgeler, İsviçre seyahat sebebi ve seyahatte bulunacak olan kişinin durumuna göre İsviçre vizesi gerekli evraklar değişebilmektedir. Seyahat nedenine göre gerekli evraklar hakkında İsviçre Konsolosluğu ile yetkilendirdiği temsilcilik ve acentalardan doğru ve güncel bilgiler sorgulanabilmektedir. İsviçre vizesi için iki adet biometrik resim elde edilmesi gerekmektedir. Çekilecek olan biometrik resmin arka fon kısmı beyaz ve başvuru sahibinin yüzü net bir şekilde gösterecek formatta olmalıdır. İsviçre vizesi için, konsolosluk tarafından ilan edilmiş miktarda teminatlı sağlık sigortası yaptırılması zorunlu kılınmıştır. İsviçre’ye seyahat eden kişinin çalışan statüsünde olması durumunda, vize başvurusu yapan kişilerin çalıştıkları kurumdan izin yazısı almaları gerekmektedir. Aynı zamanda SGK hizmet dökümünü de ibraz etmek durumundadırlar. Seyahat eden kişilerin şirket sahibi olması durumunda, mutlaka ticaret odası kaydı, şirketin ticaret sicil gazetesi, şirketin güncel vergi levhası gibi resmi evrakları ibraz etmek zorundadırlar. Bu anlamda İsviçre vize için temin edilmesi gereken önemli belgelerden bir tanesi de başvuru sahibine ait banka hesap ekstreleridir. Bu ekstrelerin mutlaka bankadan onaylı bir şekilde temin edilmiş olması ve son üç aylık hesap hareketlerini gösterir bir olması önemlidir.

Seyahat edecek olan kişilerin ev hanımı, öğrenci olmaları halinde vize başvuru sahipleri, oluşacak olan seyahat giderlerini karşılayacak olan kişilerin gerekli bilgilerini ve kişilere sponsor olduklarına dair yazıyı vize evrakları içerisinde ibraz etmek zorundadırlar.

Bunun yanında İsviçre’ye olası bir davet üzerine gidecek olan kişiler, İsviçre’den davet eden kişiye ait kimlik ve pasaport bilgilerini de sunmak durumundadırlar. Daveti gönderen kişi İsveç vatandaşı değil ise, İsveç oturum izni belgesini ibraz etmek zorundadır. Tüm bu belge ve bilgiler tamamlandıktan sonra İsviçre vizesi nasıl alınır sorusunun yanıtı da büyük ölçüde çözülmüş olmaktadır.

İSVİÇRE VİZESİ ALMAK İÇİN NASIL RANDEVU ALINIR?

İsviçre vizesi için gerekli İsviçre başvuru formu ve forma ilave olarak hazırlanması gereken evraklar eksiksiz olarak öncelikle tamamlanmalıdır. Evrakların eksiksiz olduğunun teyidinden sonra gerekli vize müracaatları yapılmaktadır. İsviçre vizesi başvuru formu ve forma ilave edilecek vize evraklarının teslim edilmesi ve incelenmesinden sonra, eksik veya hatalı evrak olmaması durumunda vize için kişiye bir randevu tarihi ve randevu saati bildirilmektedir. Kişiye bildirilen bu tarih ve saatte kişinin zamanında randevuya gitmesi önem arz etmektedir. Vizenin çıkış süresi ile ilgili olarak İsviçre vizesi işlemleri ve sunulacak olan evrakların eksiksiz olarak verilmesi durumunda ortalama bir hafta veya en geç on gün içinde vize çıkmaktadır. İsviçre Konsolosluğu’nun randevu yoğunluğuna göre bu süre değişebilmektedir. Olası bir yoğunluk göz önüne alınarak İsviçre seyahati tarihinden en az yirmi veya otuz gün önceden İsviçre vizesi başvurusunun yapılması olası kazaları önleyecektir.

İSVİÇRE İÇİN VİZE ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

İsviçre Aile Birleşimi Vizesi

İsviçre aile birleşimi, İsviçre’de bulunan kişinin, eşleri, çocuklarının velileri ile birlikte yaşamak üzere İsviçre’ye gitmeleri durumudur. Bu anlamda, yurt dışında bulunan eşin, ayrı kaldığı çocuklarını ve annelerini yanına almak için oluşturulan vize çeşididir. İsviçre aile birleşimi vizesi, vize çeşitleri arasında en çok red alan vize çeşididir. Herhangi bir red durumu ile karşılaşılmaması için, vize başvurusunda istenen gerekli olan evrakların tam ve eksiksiz olarak düzenlenmesi gerekmektedir. Oluşturulan diğer vize çeşitlerinden farklı olan aile birleşimi vizesi işlemleri için, temsilcilik, acentalar veya konsolosluklardan özel destek alınmasında yarar vardır. Aile birleşimi vizesinde, özellikle de hazırlanacak olan evrakların usulüne uygun hazırlanması ve geçerliliğini koruyan bilgi ve belgelerin sunulması hayati derecede önemlidir.

İsviçre Öğrenci, Eğitim & Erasmus Vizesi

İsviçre öğrenci, eğitim veya erasmus ile ilgili vize başvurusu yapmak isteyen bireylerin, seyahat sigortası yaptırma aşamasında, sigortayı eğitim sigortası şeklinde yaptırmaları önemlidir. Öğrenci, eğitim ve erasmus vize kategorisi için kısa dönem başvurularda sunulmakta olan normal özellikteki sigortalar kabul edilmemektedir. Öğrenci, eğitim ve erasmus vizesi için gerekli olan evraklar, İsviçre vize başvuru formu, pasaport, iki adet biometrik resim, eğitim sağlık sigortası, kişiye gelen davet mektubu, sponsorlar için hibe teyit mektubu, bireyin öğrenci kimlik belgesi ve son üç yıla ait vize fotokopileri olmaktadır.

İsviçre Ticari Vize

İsviçre’ye seyahat için ticari vize işlemlerinde kişilerden istenen evraklar şu şekilde olmaktadır. İsviçre vize başvuru formu, bireye ait pasaport, formata uygun iki adet güncel biometrik fotoğraf, kişiye ait ticari davetiye, istenen formatta güncel olarak hazırlanmış şirket evrakları, kişinin SGK veya Bağkur hizmet dökümü, bankalardan alınmış ve onaylatılmış şirketin son üç aylık banka hesap dökümü, kişiye ait gelir belgeleri, kişiye ait vukuatlı nüfus cüzdanı örneği, kimlik fotokopisi gibi evraklar talep edilmektedir.

İsviçre Transit Vize

İsviçre için transit vize işlemlerinde bireylerden istenen evraklar şu şekilde olmaktadır. İsviçre vize başvuru formu, asıl seyahat edilecek olan ülkeye ait vize ve kişinin oturma izni, kesilmiş uçak bileti, hava yolu şirketinin teyidi, uygun miktarlı seyahat sağlık sigortası, formata uygun biometrik olarak çekilmiş iki adet resim, bireye ait iş ve şahsi evraklar, varsa tapu, araç ruhsat fotokopileri, bireyin güncel pasaportu, varsa evlenme cüzdanı aslı ve fotokopisi.

İsviçre Turistik Amaçlı Vize

İsviçre turistik amaçlı vize de bireylerden talep edilen evraklar şunlardır. İsviçre vize talep dilekçesi, güncel pasaport, uygun formatlı iki adet biometrik resim, varsa kişinin kira gelirleri fotokopisi, varsa üzerine kayıtlı tapu fotokopisi ve varsa araç ruhsat fotokopisi, kişiye ait vukuatlı nüfus cüzdanı örneği, kimlik fotokopisi, kişi adına yapılmış otel ve uçak rezervasyon bilgileri, istenen miktarlı olmak üzere seyahat sigortası.

İSVİÇRE VİZESİ İÇİN RED NEDENLERİ NELERDİR?

İsviçre vizesi için gerekli olan başvuru evrakları ve diğer süreçlerle ilgili olarak dikkat edilmesi gereken önemli hususlar bulunmaktadır. İsviçre vizesi başvurusu için sunulan belgelerin kesinlikle orijinal, güncelliğini koruyan ve geçerli nitelikte olması önemlidir. Sunulan evrakların eksik, sahte ve güncelliğini yitirmiş olması vize reddi sonucunu doğurabilmektedir. Sunulan evrakların İsviçre konsolosluğunca düzenlenmiş olan standartlara uygun olması gerekmektedir. İsviçre’ye yapılacak olan seyahatin amacı ve seyahatin yapılma şartlarını barındıran ilgili belgelerin sunulmaması veya eksik sunulması halinde vize reddi yaşanabilmektedir. İsviçre vizesi başvurusu iptal edilen kişiler bu sonuca itiraz edebilmektedirler. Yapılan itiraz ile tekrar dosya işleme alınarak, dosya üzerinde gerekli incelemeler, düzenlemeler yapılmaktadır. İnceleme sonucunda uygun görülen dosyalar için vize işlemleri devam etmektedir. Alınacak olan vize çeşidine göre İsviçre vizesi ücreti değişkenlik göstermektedir.