İsveç Vizesi

Türkiye İsveç Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu, Türkiye’de 4 farklı şehirde hizmet vermektedir. İsveç Vize işlemleri Ankara, İzmir ve Antalya’da gerçekleştirilirse, vize başvuruları Ankara İsveç Büyükelçiliği tarafından değerlendirilmektedir. Eğer başvuru İstanbul’da ki Harbiye başvuru merkezinden gerçekleştirilirse İsveç Başkonsolosluğu İstanbul bölgesine bağlı olacaktır. Diğer illerde bulunan İsveç Konsolosluğu vize işlemlerinde yardımcı olmaktadırlar. İsveç Vizesi işlemlerinizi İsveç Başkonsolosluğu tarafından işlemler için yetkilendirilen VFS GLOBAL üzerinden gerçekleştirmeniz gerekmektedir. İdata firması yalnızca İtalya ve Almanya vize başvuruları için yetkilendirilmiştir.

İsveç, 25 Mart 2001 tarihi itibariyle Schengen üyesi olmuştur. Bu sebeple Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yurt dışına çıkmadan önce Schengen Vizesine başvurmaları gerekmektedir.

Vize Türleri

Schengen, Lüksemburg’un 1.500 nüfuslu bir kasabasının adıdır. Belçika, Almanya, Fransa ve Lüksemburg sınırları 1985 yılında imzalanan bir antlaşma ile ortadan kalkmıştır. Böylece bu 4 ülke arasında yalnızca vize değil, yargı ve polis işbirliği de sağlanmıştır. Ardından 1995 yılında başka ülkeler de aynı haklardan yararlandıkları Schengen Bölgesi’ne üye olmuşlardır. Seyahat eden bir kişi herhangi bir Schengen bölgesine üye ülkenin sınırlarına girdiyse kontrol edilmeksizin üye olan diğer ülkelerin sınırlarından da geçebilir demektir. Günümüz itibariyle Schengen Bölgesi olarak bilinen bölge toplamda 26 ülkeyi kapsamaktadır. Bu ülkeler; Yunanistan, Almanya, Hollanda, Avusturya, Belçika, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovenya, Portekiz, Danimarka, Estonya, Litvanya, Slovakya, Finlandiya, İsveç, Fransa, İspanya, İtalya, Lüksemburg, Macaristan, Letonya, Malta, İsviçre, Norveç ve İzlanda’dır.

Alınan bir Schengen vizesi ile 6 ay içerisinde Schengen üyesi olan ülkelerde maksimum 90 gün kalma hakkına sahip olunmaktadır.

Ankara’da bulunan İsveç Büyükelçiliği, Pazartesi’den Perşembe’ye saat 11.30-12.30 arası telefon ile Pazartesi’den Perşembe’ye saat 08.30-11.30 arası halka açık vize işlemleri için açıktır.

İsveç Başkonsolosluğu İstanbul için kabul saatleri Pazartesi-Perşembe günleri, 09.30 – 12.30 saatleri arasındadır.

İsveç Başkonsolosluğu ve İsveç Büyükelçiliği Türkiye’de ki resmi ve dini tatiller dışında İsveç’in tatil kabul ettiği günlerde de hizmet verememektedir. Bu günler şöyledir;

-01 Ocak – Yeni Yıl
-22 Mart 25 Nisan – Paskalya (Yıla göre tarihleri kontrol ediniz.)
-24 – 25 Aralık – Noel
-31 Aralık – Yılbaşı Gecesi
Vize başvurusunda bulunmadan önce resmi tatillere dikkat etmeniz gerekmektedir.

İSVEÇ VİZESİ NASIL ALINIR?

 İSVEÇ VİZESİ İÇİN İLK ADIM: VİZE TÜRÜNÜZÜ BELİRLEYİN

İsveç Vize başvurunuzdan önce ziyaret türünüzü net bir şekilde belirlemeniz gerekmektedir. İsveç seyahatiniz esnasında başka ülkeleri de ziyaret edecekseniz, dikkat etmeniz gereken en önemli husus seyahat giriş noktanızın İsveç olması ve seyahatiniz boyunca en uzun İsveç’te kalacağınızı taahhüt etmeniz olacaktır. Belirledikten sonra İsveç Konsolosluğu vize randevu talebinizi iletmelisiniz.

İsveç Vizesi türleri şu şekildedir;

İsveç seyahatleriniz İsveç’ten herhangi bir davetiye olmaksızın yapılması şartı aranmaktadır.

Bu vize türü transit bölümlerinden geçişlere izin verir. Bu vizeyi aldığınızda transit geçiş bölümünden çıkıp, ülke sınırlarına girmeksizin gitmek istediğiniz ülkeye gidecek uçağa binme hakkı verir.

Seyahatiniz kültürel amaçlı ise bu vize türünü tercih etmeniz gerekmektedir. Bu vize türüne sportif amaçlarla düzenlenen seyahatler de geçerli olacaktır.

İsveç’te yaşayan tanıdıklarınızın sizin adınıza davet mektubu göndermeleri gerekmektedir.

Seyahatiniz iş ya da katılacağınız konferans/toplantı sebebiyle olacaksa ticari vizeye başvurmanız gerekmektedir. Bu durumda katılacağınız etkinliğin ya da görüşeceğiniz iş yerinin daveti beklenmektedir.

Bu vize türündeki vizeye 90 güne kadar olan eğitimlere katılmak için başvurulmaktadır. Eğer uzun süreli eğitim için vizeye başvuracaksanız İsveç’te bulunan bir okuldan kabul almalı, sonrada oturma izni için yetkili vize merkezlerine başvurmalısınız.

Bu tür vizeden Schengen ülkelerinde çalışmaya giden tır şoförleri faydalanabilmektedir

İSVEÇ VİZESİ İÇİN İKİNCİ ADIM: BAŞVURUNUZU YAPIN

Başvuru için vize türünüzü net bir şekilde belirledikten sonra İsveç vizesi başvurusu yapmak için İsveç Başkonsolosluğu tarafından yetkilendirilen kurumlar size her konuda yardımcı olacaktır. Düzenlemeniz gereken evraklarınızı nasıl toplayacağınızı, ne kadar süre vize alabileceğinizi ve ücretleri tarafınıza bildireceklerdir. Randevunuzu yetkilendirilmiş kurumların web sitelerinden ya da çağrı merkezleri üzerinden tamamlayabilirsiniz. Randevu başvurunuzu yine web sitesi üzerinden size verilen referans numarası ile takip edebilir ve ilerleme sürecinden haberdar olabilirsiniz. Size verilen başvuru gününde belirtilen güvenlik talimatlarını okuyup, bulunduğunuz bölgeye göre vize başvuru merkezlerine gerekli evraklarla giderek, evrakları teslim etmeniz gerekmektedir. Son olarak ücretlerinizi ödemeniz gerekmektedir. Bu işlemler için tarafınıza makbuz verilecektir.

İsveç vizesi ücreti ne kadardır?

İsveç vizesi ücreti yetişkin bireyler için 240 TL, 6 – 12 yaş arası çocuklar (Sadece Türk Çocuklar için) 140 TL, 0-5 yaş arası çocuklar için ücretsizdir.

Yapılan her başvurudan, vize ücreti haricinde 100 TL hizmet harcı bedeli alınmaktadır.
Bunun yanı sıra opsiyonel hizmetler için belirlenen ücretler şu şekildedir;

– Fotokopi ücreti ( KDV dahil) 1 TL,
– Fotoğraf hizmeti ( KDV dahil) 25 TL,
– Kurye hizmeti ( KDV dahil) 30 TL,
– SMS Hizmeti 4 TL,
– Çıktı Alma hizmeti 1 TL,
– Başvuru Formu Doldurma Servisi ( KDV Dahil) (Ankara için) 25 TL olarak belirlenmiştir.

İsveç Vizesi gerekli evraklar nelerdir?

– Schengen Vize başvuru formu (İmzalı ve tarihli)
– Pasaport fotokopisi (Son 2 sayfasının boş olmasına dikkat edilmelidir.)
– 2 adet orijinal biometrik fotoğraf. 35×45 boyutlarında ve son 6 ayda çekilmiş olmalıdır.
– Uçak rezervasyon bilgileri
– Otel rezervasyon bilgileri
– Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Aile bireyleri olacak şekilde)

Vize başvuru sahipleri, aşağıda belirtilen belgelerden kendilerine uygun olanları ibraz etmek zorundadırlar:

Başvuru sahibi çalışan veya işyeri sahibi olması durumunda:

– İşveren mektubu ve/veya izin onayı
– SGK (sosyal güvenlik) belgeleri ve hizmet dökümü
– İşe giriş bildirgesi
– Son ayın maaş bordrosu
– Şirketin faaliyet belgesi ve ticaret sicil gazetesinin kopyası
– Vergi levhası
– İmza sirküleri

Başvuru sahibi çiftçi ise:

– Bağlı olduğu ziraat odasından alınmış çiftçi belgesi

Başvuru sahibi emekli ise:
– Emekli maaş belgesi

Başvuruyu yapan öğrenci ise:
– İmzalı öğrenci Belgesi

Başvuru sahibi reşit değil ve 18 yaşın altındaysa:

– Muvaffakatname (Noter tasdikli)
– Ebeveynin son 3 aya ait banka hesap dökümü; (İsveç’te geçecek her gün 40 euro olarak hesaplanmalıdır)
– Seyahat Sigortası (30.000 Euro teminatlı)
İsveç Başkonsolosluğu gerek duyduğu durumlarda sizden ek belgeler talep edilebilmektedir.

İsveç Vize başvurusu için seyahatten en az 15 gün önce yapılmalıdır ve seyahat etmek istenilen tarihten 3 aydan daha erken başvuru yapılmaması gerekmektedir.

BIOMETRI İŞLEMİ

23 Eylül 2014 tarihinden itibaren, Vize Bilgi Sistemi Türkiye’de kullanılmaya başlamıştır. Biyometri gizlilik çerçevesinde 10 parmağınızın izinin alındığı bir dijital parmak tarama işlemidir. Bunun yanında biometrik fotoğrafta istenmektedir. Biometrik fotoğrafınızda arka fon beyaz olmalı, 35×45 mm boyutlarında olmalı, dini sebeplerle başınız ve boynunuz kapalı ise yanaklarınızın ve yüzünüzün açık olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Fotoğrafta yüzünüz ifadesiz olmak durumundadır.

Başvurularınızın takibini ve pasaport tesliminizi size verilen referans kodu ile birlikte web üzerinden takip edebilirsiniz. Başvurunuz olumsuz cevaplanırsa yatırdığınız vize ücretini geri alamazsınız. Bu durumdan sonra pasaportunuz tarafınıza kurye hizmeti ile gönderilmektedir.

UZUN SÜRELİ VİZE: Uzun süreli vize, 90 günden fazla ülkede kalmak için gerekli olan vize türüdür. Öncesinde İsveç Büyükelçiliği’nden randevu alınmalı ve başvurularınızı bizzat kendiniz yapmalısınız.

AİLE BİRLEŞİMİ BAŞVURUSU

Eğer eşiniz Avrupa Birliği vatandaşı ve İsveç’te yaşayan bir kişi ise İsveç oturma iznine başvurabilirsiniz. Oturma izinleri başvurularının kararlarını İsveç Göçmen Dairesi vermektedir. Otuma izni başvuru ücretleri yetişkinler için 560 TL, 18 yaş altı çocuklar için 280 TL dir.

ÇALIŞMA VİZE BAŞVURUSU

Avrupa Birliği vatandaşı değilseniz ve İsveç’te çalışmak istiyorsanız çalışma izni vize başvurusu yapmalısınız. Başvurunuzu İsveç Göçmen Dairesi başkanlığı web sitesi üzerinden yapmalısınız. Çalışma izni için başvuru ücret 750 TL’dir. Aile fertleriniz için başvuru ücretleri yetişkinler için 370 TL, 18 yaş altı çocuklar için 190 TL olarak belirlenmiştir.