İspanya Vizesi

İspanya ya da resmi adıyla İspanya Krallığı İber Yarımadasında’dır ve Avrupa’nın güneybatısında bulunur. 1986’dan beri Avrupa Birliği’ne üye olan ülke, Schengen Bölgesi’ne üye ülkeler arasında da yer almaktadır. Bu sebepten dolayı İspanya’ya kısa süreli seyahatler için Schengen vizesine başvurmak gerekmektedir.

Vize Türleri

1995 yılında yürürlüğe giren Schengen sözleşmesi, Schengen Bölgesi’ne üye olan ülkelerin arasındaki sınırların kontrolleri kaldırılmış ve bu işbirliği ile sadece vize değil, kolluk kuvvetleri ile de arasında işbirliği sağlanmıştır. Schengen Bölgesi olarak bilinen bölge toplamda 26 ülkeyi kapsamaktadır. Bu ülkeler; Avrupa Birliği’ne üye olarak Yunanistan, Almanya, Hollanda, Avusturya, Belçika, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovenya, Portekiz, Danimarka, Estonya, Litvanya, Slovakya, Finlandiya, İsveç, Fransa, İspanya, İtalya, Lüksemburg, Macaristan, Letonya, Malta’dır. Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkeler içinde de 3 ülke Schengen Bölgesi’ne dahildir. Bu ülkeler İsviçre, Norveç ve İzlanda’dır.

Seyahat edecek kişilerin bu bölgeye üye konsolosluklara seyahat başlangıç noktalarına göre başvurmaları gerekmektedir. İlk kez Schengen alacak kişilerin vize süreleri daha az (1 Hafta) olabilir. Daha sonra seyahat süresi kademeli olarak arttırılarak 90 güne kadar çıkabilmektedir.

İspanya’ya seyahat etmek isteyen vatandaşların Umuma Mahsus adı verilen Bordo pasaportlarının olması ve daha önceden Schengen Vizesi yok ise, İspanya vize işlemleri için başvurması gerekmektedir.

Eğer Hizmet Pasaportu (Gri), Hususi Pasaportu (Yeşil) ya da Diplomatik Pasaportu (Siyah – Kırmızı) sahibi iseniz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak 90 günü aşmayan seyahatlerini İspanya vize işlemlerine gerek olmadan yapabilirler.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kısa süreli (90 güne kadar) İspanya seyahatleri için öncelikle hangi vize tipine başvuracağını seçmesi gerekmektedir. Seyahatten önce ziyaret sebebiniz kesin olmalı ve ona göre vize tipinizi belirlemelisiniz. Belirledikten sonra İspanya vizesi için başvurabilirsiniz. Fakat İspanya Konsolosluğu vize işlemlerini direkt olarak almamaktadır. İspanya Başkonsolosluğu tarafından yetkilendirilen kurumlar ve danışma merkezleri vize işlemleriniz için aracı görevi görmektedirler.

17 Aralık itibariyle Ankara’dan yapacağınız başvurular için, İspanya Konsolosluğu web sayfasından ulaşabileceğiniz yetkilendirilen kuruma ulaşıp, vize işlemlerinizi bu kurum üzerinden devam ettirmeniz gerekmektedir.

İspanya Başkonsolosluğu İstanbul şehrinde de faaliyet göstermektedir. İspanya Vize işlemleri için İstanbul’da doğrudan İspanya Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunulabilmektedir. Konsolosluk hafta içi 08.30 ve 15.30 saatleri arasında vize işlemlerini kabul etmektedir.

İspanya Dışişleri Bakanlığının VFS Global şirketi ile olan vize başvurusu alma sözleşmesi, 16 Aralık 2016 tarihinde sona ermiştir. 17 Aralık tarihi itibariyle yetkilendirilen şirket değiştirilmiştir.

BİYOMETRİK FOTOĞRAF ÖZELLİKLERİ

– Fotoğraf, 3 aydan yeni olmalıdır.
– 35×45 mm ebatlarında olmalıdır.
– Fotoğrafın arka fonunda beyaz renk kullanılmalıdır.
– Güneş gözlüğü kullanılmamalıdır.
– Dini sebepler dışında başörtüsü kullanılmamalıdır.
– Yüz, ifadesiz olmalıdır.
– Kişinin yüzü direkt olarak objektife bakmalıdır ve fotoğraf, yan perspektiflerden çekilmiş olmamalıdır.

İSPANYA VİZESİ BAŞVURU FORMU
İspanya vizesi alabilmek için ilk olarak vize başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Bu form başvuru yapan herkes için geçerli olacaktır. İlgili evrakları temin ettikten sonra formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. İspanya seyahatinizin amacı, kalacağınız yer ve zamanını ya da geçiş yapacağınız ülkelere ait bilgileri ayrıntılı bir şekilde doldurmanız seyahatinizde sıkıntı yaşamanızı engelleyecektir.

Alınacak vize türü için belirlenen evraklar değişkenlik gösterebilir. Genel olarak hazırlamanız gereken evraklar şunlardır;

– Schengen Vizesi Başvuru Formu
– Fotoğraf
– Orijinal Pasaport
– Uçak Rezervasyonu
– Konaklama Bilgileri
– Seyahat Sağlık Sigortası
– Davet Mektubu (Varsa)
– İşe Giriş Bildirgesi (Çalışansanız)
– 4A Hizmet Dökümü (Çalışansanız)
– Maaş Bordrosu (Çalışansanız)
– İmza Sirküleri (Çalışansanız)
– Emekliler için resmi emekli kartı ve bakiye gösteren hesap bilgisi.
– Öğrenciler için okuldan alınmış ıslak imzalı orijinal öğrenci belgesi ya da faaliyetler için davetiye
– Çalışmayan kişiler için masrafları karşılayan kişinin ıslak imzalı dilekçesi ve banka evrakları
– Çiftçiler için Ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi
– Banka hesap bilgileri
– Maddi durumu belirten belgeler
– Muvaffakatname, 18 yaşından küçükler için geçerlidir
– Evlilik Cüzdanı
– İkametgah
– Yabancılar için geçerliliği süren yasal oturma izni
– Nüfus cüzdanı ve pasaport fotokopisi
– Vize + Servis ücreti

Genel olarak şunlara dikkat etmelisiniz

– Vizenin giriş ve çıkışlarda işlenebilmesi için pasaportunuzda en az 2 boş sayfa bulunmaktadır. Eğer pasaportunuzda gerekli boş sayfa yok ise pasaportunuzu yenilemeniz gerekmektedir.

– Eğer 18 yaşından küçük kişiler için İspanya vizesi alınacak ise yasak vasi ile birlikte ya da yasal vasilerden alınmış noter tasdikli bir belge ile vize başvurusu yapılmalıdır.

– Vize alınacak süre Türkiye Cumhuriyeti ya da İspanya’nın özel günlerine denk gelecek ise vize işlemlerinizin süresi artabilir. Bu yüzden ilk kez Schengen vizesi alacak kişilerin bu günlere dikkat etmesi gerekmektedir. Ayrıca İspanya Başkonsoloslukları belirtilen özel günlerde kapalı olmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti özel günleri dışında şu tarihlere dikkat etmeniz gerekmektedir;

06 Ocak – Reyes (Dini Bayram)
13 – 14 Nisan – Paskalya
12 Ekim – İspanya Milli Günü
6 Aralık – Anayasa Günü
8 Aralık – Hz. Meryem’in Doğumu
25 Aralık – Hz. İsa’nın Doğumu

İSPANYA VİZESİ ÜCRETİ NE KADAR?

İspanya, Schengen Bölgesi’ne üye olan bir ülke olduğu için bu bölgenin ortak kararlarına uygun olarak ücret belirlemektedir. Ödenecek ücret vize türüne göre değişkenlik göstermektedir. İspanya Vizesi türleri ve ücretleri şu şekildedir; Genel olarak İspanya Vize ücretleri yetişkin için 246,60 TL, 6 ila 12 yaş arası çocuklar için 143,90 TL’dir.

Turist Vizesi: Bu vize türünde en uzun kalacağınız ülkenin ve seyahatinizin ilk giriş noktası olarak İspanya olması şartı bulunmaktadır. Turist vizesine başvurma amacınızın turistik olması ve vize başvurunuza bireysel olarak gelmeniz gerekmektedir.
İşlem süresi İstanbul ofislerinden yapılan başvurular için en az 7 iş günü, İzmir için en az 9 iş günüdür. Seyahatiniz ve vize işlemleriniz arasında en az belirtilen gün sayısı kadar ara olmalıdır.

İş Vizesi: Vize başvurunuzu yapabilmek için İspanya’da bulunan bir firmanın size davetiye göndermiş olması gerekmektedir. Şirket sahibi sizseniz, şirketinize ait hesap dökümü ve imza sirküleri istenmektedir.
İşlem süresi İstanbul ofislerinden yapılan başvurular için en az 4 iş günü, İzmir için en az 7 iş günüdür. Seyahatiniz ve vize işlemleriniz arasında en az belirtilen gün sayısı kadar ara olmalıdır.

EEA/EU Eşi (Aile Birleşimi): AB Vatandaşı eşi olarak başvurabilmeniz için, eşinizin İspanya’da oturuyor olması veya İspanya içinde birlikte ikamet ettiğiniz adresin beyan edilebilmesi gerekmektedir.

Avrupa Birliği vatandaşı eşi evlilik cüzdanı sunması halinde vize ücretinden muaf tutulmaktadır. Sadece Servis ücreti olan 63,5 TL ödemesi gerekir. Ancak Türkiye’de geçerli evlilik cüzdanı sunması gereklidir. Sunmaması halinde ücret tarifesi 246,60 TL olacaktır.
İşlem süresi İstanbul ofislerinden yapılan başvurular için en az 7 iş günü, İzmir için en az 9 iş günüdür. Seyahatiniz ve vize işlemleriniz arasında en az belirtilen gün sayısı kadar ara olmalıdır.

Kültürel Vize: Vize başvurunuz, İspanya’da ikamet eden kişi tarafından, sizin adınıza gönderilen davetiye üzerine olmalıdır.

Eğitim&Erasmus Vizesi: (90 Güne kadar): Gidiş amacınızın turistik olması gerekmektedir.

Aile/Arkadaş Ziyareti: Başvurunuzun İspanya’dan gelecek olan davet üzerinden olması gerekmektedir.