İngiltere Vizesi

Bir Avrupa ülkesi olan İngiltere’ye giriş vizesi alabilmeniz için uzun bir başvuru süreci ve yoğun evrak toplama işleminden geçersiniz. Vize başvurunuzun sonuçlanması en azından 15 gün kadar sürmektedir. Öncelikli hizmet kapsamında başvurunuz 5 gün içerisinde de sonuçlanabilir. İngiltere vizesi başvurunuzun her aşamasında dikkatli ve hatasız hareket etmelisiniz. Çünkü yaptığınız ve de onayladığınız işlemlerin geri dönüşü mümkün olmamaktadır. Vize başvuru sürecinde en önemli şeylerden birisi de verdiğiniz bilgilerde dürüstlük kurallarına uygun olarak hareket etmiş olmanızdır. Daha sonra iptal ya da düzeltme seçeneğiniz olmadığı için başvuru süreci ve sonrasında yapmanız gerekenleri detaylı bir şekilde araştırmalısınız.

 Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Birleşik Krallık Devleti arasındaki diplomatik ilişkileri ve ticari faaliyetleri geliştirme görevini İngiltere Başkonsolosluğu yerine getirmektedir. İngiltere’ye seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize işlemlerini yerine getirmekle görevlidir.

Sizlere bu süreçte ne gibi evraklar toplamanız gerektiği, nerelere başvuru yapmanız gerektiği konusunda doğru ve net bilgiler vereceğiz.

VİZE TÜRLERİ

Vize başvurunuzu yapmaya karar verdikten sonra en önemli nokta ne tür bir vize almak istediğinizdir.

Vize türlerini dört genel başlık altında toplayabiliriz.

Turist, aile ziyareti, iş ziyareti, çocuk ziyaretçi, akademik ziyaretçi, evlilik ziyareti, din görevlileri için, sanatçılar için, tedavi vizesi, plab testi için, öğrenci çocuk aileleri için, sporcular için olmak üzere vize çeşitleri mevcuttur. Bu vize türleri daha çok kültürel amaçlarla yapıldığı için kısa sürelidir.

Evli çiftler için, nişanlılar için, anne ve baba için, evlatlık çocuklar için, reşit olmayan çocuklar için, evlilik yapmamış çiftler için, diğer akrabalar, aile birleşimi için olmak üzere vize çeşitleri vardır.

6 aya kadar ziyaretçi öğrenci, uzatılmış ziyaretçi öğrenci, tier 4, öğrenci adayları için şeklinde vize türleri vardır. Erasmus programlarına katılan öğrenciler de bu vize kapsamında değerlendirilmektedir.

İş insanı, girişimci, sporcu, din görevlisi, okuldan bitince çalışmak isteyenler, şirket içi transfer, tier 2 ve tier 5 çalışma izni, Ankara antlaşması kapsamında kendi işi ya da çalışan için vize türleri mevcuttur. Tier 2 İngiltere’de sürekli çalışmak için istenen vizedir. Bu vize ile çalıştığınız firmanın İngiltere şubesine transfer olabilirsiniz. Tier 5 ise 24 aya kadar geçici çalışma izni vermektedir.

Vize Başvuru Süreci

İngiltere vizesi nasıl alınır?’ sorusunun cevabını tüm detaylarıyla bu başlıkta bulabilirsiniz. Almak istediğiniz vize türüne karar verdikten sonra İngiltere vize işlemleri için başvuru aşamasına geçmeden önce İngiltere Göçmen Ofisi’nin resmi sitesine girerek kendinize bir hesap oluşturmalısınız. Site dili tamamen İngilizcedir. Burada İngiltere Konsolosluğu tarafından hazırlanan vize başvuru formunu doldurmalısınız. Bu form olmadan İngiltere vize başvurunuz kabul edilmez. Formu büyük harflerle doldurulur. Güncel olarak kullandığınız e-postanızın bilgilerini girmelisiniz çünkü daha sonra onay işlemleri için size bilgi mailleri gelecektir.

Sisteme giriş yaptıktan sonra vizeyi aileniz için mi kendiniz için mi aldığınızı seçmelisiniz. Ardından size yöneltilen sorulara doğru ve eksiksiz bir şekilde cevap vermelisiniz. Yukarıda değindiğimiz üzere bilgilerinizi tekrar düzeltme imkanınız olmayacaktır. Dana sonra randevu alma aşamasına geçilecektir. Ülkemizde İngiltere Başkonsolosluğu İstanbul ilinde bulunan vize merkezlerinden sizin için yakın olanı tercih edebilirsiniz. Vize için başvuru parasını internet üzerinden yatırmalısınız. Ödeme yaptıktan sonra başvuru formunuzun çıktısını almalısınız ve imzalamalısınız. Daha sonra doksan gün içerisinde istediğiniz vize merkezine başvuru yapmalısınız. Vize merkezine belgelerinizi elden teslim etmeniz gerekir. Bu belgeler içerisinde doldurduğunuz bilgilerin yer aldığı çıktıyı da eklemeniz gerektiğini unutmayın.

Bu aşamalardan e-posta kutunuzu takip etmelisiniz. Size ülkemizde çalıştıkları bir firmanın bilgileri yollanacaktır. Bu firmalardan biri de VFS Global’dir. Konsolosluklar karar aşamasında vize başvurusu yapanları sözlü mülakata çağırabilir. Bu mülakata gitmek için VFS Global firması aracılığıyla konsolosluktan randevu alabilirsiniz. Bu firmanın web sitesine üye olmalısınız. Vize işlemlerinizden sonra gerekli belgelerin size kargo aracılığıyla yollanabilmesi için bu firmaya ödeme yapmalısınız. Bu ödemenin de çıktısını daha sonra görevliye vermek üzere almalısınız.

Bir de vize başvuru merkezinden aldığınız randevuya ait e-posta alacaksınız. Başvuru merkezine giderken bu randevu belgesinin çıktısını yanınıza almanız gerekmektedir.

İngiltere Vizesi için gerekli evraklar

Başvuru yaptığınız vize türüne göre İngiltere vizesi gerekli evraklar listesi değişik gösterebilmektedir. İngiltere Konsolosluğu uygun gördüğü takdirde istenen evrak listesine ek olarak evrak talep edebilme tekeline sahiptir. Başvuru evrakları İngiltere Hudut Muhafaza Dairesi personeli tarafından incelemeye alınır.

 İngiltere vizesi başvuru evrakları aşağıdaki gibidir:

  1. Online olarak doldurulan vize başvuru formu (imzalanmalı).
  2. Online randevu (Başvuruyu yaptığınız siteden ‘Book Appointment’ bölümünden). İngiltere vizesi ücreti ödendikten sonra ödeme yaptığınızı ve randevu aldığınızı gösteren e-postanın çıktısı.
  3. Banka hesabı veya banka hesap dökümü.
  4. Meslek durumunu gösteren belgeler. SGK işe giriş bildirimi, SGK hizmet dökmü, maaş bordrosu, çalıştığı kurumca antetli kağıda yazılmış görev veya izin belgesi (kaşe ve ıslak imza olmak zorunda).
  5. Seyahat rezervasyonu. Yaptırdığınız uçak rezervasyonundaki gidiş ve dönüş tarihlerinin İngiltere’ye yolculuk yapılacak tarihlerle örtüşmesi gerekmektedir. Konaklama rezervasyonu seyahat edecek kişinin adına yapılmak zorundadır. İngiltere Büyükelçiliği uygun gördüğü takdirde otel rezervasyonunun onaylanıp onaylanmadığını kontrol edebilir. İnternetten yapılan geçici rezervasyonlar tespit edilirse başvurunuz reddedilebilir. Eğer seyahatinizi uçakla değil de kendi aracınızla yapmak istiyorsanız yeşil sigorta ve uluslararası ehliyet almalısınız (seyahat tarihlerini kapsamalı). Aksi takdirde sınır kapısından geçemezsiniz.
  6. İngiltere vize başvuru randevusu. Ülkemizde bulunan İngiltere Vize Başvuru Merkezleri şunlardır; İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Adana, Gaziantep. Vize başvurunuz bu başvuru merkezleri ya da İngiltere’nin onaylı çalıştığı seyahat acenteleri aracılığıyla kabul edilir. İngiltere vize başvurularınız randevu ile kabul edilir.
  7. Biyometrik veri. İngiltere için vize başvurusunda bulunan kişilerin bütün parmak izlerini, elektronik imzalarını vermeleri gerekmektedir. Biyometrik fotoğraf çekimi yaptırmanız gerekir.

          Tüm belgeleri ve işlemleri tamamladıktan sonra İngiltere başvurunuz onaylanırsa aldığınız vize ile İngiltere’nin sınır kapısından geçiş yapacağınıza dair bir garanti verilememektedir. Sınır kapısında görevli memurların ve de polislerin sizin ülkeye girişinize izin vermeme yetkisi vardır. İngiltere’ye giriş yaparken başvuru evraklarınızın fotokopilerini yanınızda bulundurmalısınız.

İngiltere Ticari Vize

İngiltere’ye iş toplantısı, t,car, organizasyon, akademik araştırma gibi amaçlarlar gidiliyorsa ticari vize alınmalıdır. Gerekli evraklar arasında 6 ay geçerli pasaport ve davetiye mektubu da bulunmalıdır.

Eğer İngiltere üzerinden başka ülkeye aktarma yapacaksanız transit vize için Türkiye’den başvuru yapmalısınız. Transit vize başvurusu yaptıysanız, İngiltere’den gideceğiniz ülkeye yirmi dört saat içerisinde geçerseniz ve de yanınızda gerekli belgeleriniz varsa transit vize başvurusundan muaf olursunuz.

6 ay, 2 yıl, 5 yıl ve 10 yıl gibi sürelerle uzun süreli İngiltere vizesi alabilirsiniz. Ancak uzun süreli vizede ülkede kalma süresi en fazla 6 aydır. Süre sonunda ülkeden çıkış yapılmalıdır.

İngiltere’ye yaptığınız vize başvurusu olumsuz sonuçlanırsa istediğiniz zaman tekrar vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Daha önceki başvurularınızda hangi sebeplere göre red işlemi uygulandığını dikkate alarak yapılması gereken düzeltmeleri gerçekleştirdikten sonra vize başvurunuzu yenileyebilirsiniz. Red ile sonuçlanan vize başvurularınızda vize başvuru ücreti iadesi yapılmamaktadır. Başvuru için topladığınız belgeler de size iade edilmemektedir.

iDATA, Türkiye’de İtalya ve Almanya Başkonsoloslukları tarafından vize başvuru işlemleri için resmi olarak yetkilendirilmiş kurumdur. 15 yıldır İngiltere vizesi işlemlerini takip hizmeti vermektedir. 0212 293 93 35 numaralı telefon ile bilgi alabilirsiniz.