Hollanda Vizesi

Türkiye Hollanda Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu, Vize başvuru hizmetleri için Türkiye’de 8 farklı şehirde hizmet vermektedir. Başvuru işlemlerinizi isterseniz Hollanda Başkonsolosluğu ya da Hollanda Büyükelçiliği vasıtasıyla ya da yetkilendirilmiş olan kurumlar aracılığıyla gerçekleştirmeniz gerekmektedir. İki durumda da muhakkak randevu almanız gerekiyor. Belgelerinizin toplanması konusunda yetkilendirilmiş kurumlar sizlere yardımcı olabilirler. Hollanda, 26 Mart 1995’ten bu yana Schengen üyesidir. Hollanda seyahatine çıkmadan önce Türkiye Vatandaşlarının Schengen vizesine başvurmaları gerekmektedir.

Schengen, üyeliğine katılan ülkelerin birbirleriyle paylaştıkları sınırlarda artık sınır kontrolü olmaması anlamına gelmektedir. Schengen bölgesine üye ülkenin vatandaşları bu ülkeler arasında vize işlemlerine gerek duymadan seyahat edebilmektedirler. 2017 itibariyle Schengen bölgesi üyesi olan 26 tane ülke bulunmaktadır.
Schengen vizesi, maksimum 90 gün üye ülkelerde kalma ve seyahat etme hakkı sunar.

Ankara’da ki Hollanda Büyükelçiliği Pazartesi – Perşembe günleri arasında 08.45 – 12.30 saatlerinde, Cuma günleri ise 08.30 – 13.00 saatleri arasında vize başvuruları için hizmet vermektedir. Hollanda Başkonsolosluğu İstanbul Pazartesi’den Cuma gününe kadar vize başvurusu için saat 08.30-11.30 arası halka açıktır.

Hollanda Başkonsolosluğu, Hollanda Büyükelçiliği ve temsilcilikler bazı günlerde hizmet verememektedir. Bu günler şöyledir;

22 Mart – 25 Nisan – Paskalya (Yıla göre tarihleri kontrol ediniz.)
27 Nisan – Kralın Günü
1 Mayıs – Emek ve Dayanışma Günü
5 Mayıs – Kurtuluş Günü
19 Mayıs – Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
25 Mayıs – Yükseliş Günü
Paskalya Bayramından 7 Hafta Sonra – Pentekost (Yıla göre tarihleri kontrol ediniz.)
24 – 25 Aralık – Noel

Hollanda vize işlemleri için başvuru yapmadan önce bulunduğunuz yıla göre vize başvuru tarihlerinizi kontrol ediniz. Türkiye’de ki dini bayramların da zamanı sürekli değişebildiği için bu tarihlere de dikkat etmeniz gerekmektedir.

HOLLANDA VİZESİ NASIL ALINIR?

HOLLANDA VİZESİ İÇİN VİZE TÜRÜNÜZÜ BELİRLEYİN

Hollanda Schengen vize başvurunuzdan önce ülkeyi neden ziyaret ettiğinizi net bir şekilde belirtmeli ve belgelerle başvuru yapacağınız yere ibraz etmelisiniz. Seyahatiniz sırasında Hollanda üzerinden başka ülkeleri de ziyaret etmek istiyorsanız, alacağınız uçak bileti doğrultusunda ilk olarak Hollanda’ya giriş yapmalı ve seyahatiniz sürece en uzun Hollanda’da kalmalısınız. Alacağınız Hollanda vizesinin türünü belirledikten sonra VFS randevu sistemi üzerinden Hollanda Konsolosluğu ya da Hollanda Büyükelçiliğine vize randevu talebinizi iletmeniz gerekir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Hollanda vizesi türleri çok çeşitlidir;

-Turist Vizesi: Belirli bir süre boyunca Hollanda’yı turistik amaçla gezecekseniz bu vize türüne başvurmanız gerekecektir. Turlar yardımıyla ya da bireysel olarak yapacağınız seyahatler bu kapsama girmektedir.

-Aile – Arkadaş Ziyareti: Hollanda’da yaşayan aile ve arkadaşlarınızın vasıtasıyla ve sizin adınıza gönderecekleri davet mektubu ile başvurmanız gereken vize türüdür.

-Ticari vize: Hollanda seyahatiniz süresince işiniz ile alakalı görüşme, toplantı ya da konferansa katılacaksanız almanız gereken vize türüdür. Bu tip durumlarda ibraz edilen tür ticari olduğu için görüşme sağlanacak kurum ve kuruluşların davetleri beklenmektedir. Ticari vize olsa dahi alınan Hollanda vizesi ülke içinde iş kurma gibi faaliyetleri içermez.

-Denizciler için Vize: Ticari vize ile aynı kapsamı taşımaktadır. Bu vize türü de Hollanda bölgesi içinde mesleki bir faaliyet sürdürülmesine izin vermemektedir.

-Şoförler için vize: Türkiye içinde kayıtlı araçların kargo ya da yolcu taşımacılığı için Hollanda’yı ziyaret etmesine izin veren vize türüdür.

-Transit ve Havalimanı Transit vizesi (A vizesi): Türkiye üzerinden bir diğer ülkeye geçerken transit geçiş vizesi kullanacak ise alması gereken vize türüdür. Bu vize türünde önemli olan varış yapılacak ülkede ibraz edeceği otel rezervasyonu, uçak bilgileri ve varsa davetiyelerdir.

Havalimanı transit geçiş yapmak istiyorlarsa Afganistan, Bangladeş, Kongo (Demokratik Cumhuriyet), Eritreya, Etiyopya, Gana, Irak, İran, Nijerya, Pakistan, Somali, Srilanka ve Suriye ülkelerinin vatandaşları bu vize türüne başvurmak mecburiyetindedir.

Kültürel, bilimsel, araştırma yahut spor etkinlikleri için vize: Hollanda vizesi ile kültürel bir seyahat planladıysanız ya da spor faaliyetleri için ülkede bulunuyorsanız bu vize türüne başvurmanız gerekmektedir.

-Geri Dönüş Vizesi: Hollanda’da oturma izni olup, oturma kartlarını kaybeden / çaldıran veya oturma kartlarının süresi dolan kişiler için uygulanan vize türüdür.

AB veya AET vatandaşı yakınları için vize: Avrupa Birliği vatandaşı olan ve Hollanda’da ikamet eden vatandaşların aile ve yakınları için almaları gereken vizedir. Hollanda tarafından belirlenen aile ferdi tanımı şu şekildedir; Vatandaşın eşi, 21 yaş altı çocukları ya da 21 yaş altında eşinin çocukları. Aile birleşimi konusunda Hollanda Göçmenlik ve Vatandaşlık Servisi ilgilenmektedir.

Hollanda Antilleri Vizesi: Hollanda vizesi kapsamında verilen bu kısa süreli vize Hollanda Kraliyeti Karayip Adaları olan Aruba, Curacao, Bonaire, Saba, St. Eustatius ve St. Maarten kısımları ziyaret etmek isteyenler için gerekli olacaktır. Bu vize ile Hollanda’ya girmek yasaktır. Geçiş esnasında görevliler sizden bilgi ve evrak isteyebilirler. Bu sebeple gerekli olan belgelerinizi yanınızda bulundurmanız faydalı olacaktır

HOLLANDA VİZESİ İÇİN BAŞVURUNUZU YAPIN

Yapacağınız seyahat türüne göre vize türünüzü belirledikten sonra yapmanız gereken, belirlediğiniz vize türü için gerekli evrak ve belgeleri toplamaktır. Başvuru için daha önce VFS Randevu sistemi üzerinden randevunuzu planlamanız gerekmektedir. Bu süreçte Hollanda Vizesi hakkında yardım alabilirsiniz. Randevunuzu online olarak web sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Randevunuzu yaptıktan sonra size bir referans numarası verilecektir. Bu numara ile randevunuz ve başvuru süreciniz hakkında adım adım bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hollanda vizesi ücreti ne kadardır?
Hollanda vizesi ücreti yetişkin bireyler için 266 TL, 0 – 12 yaş arası çocuklar için ücretsizdir. Hollanda seyahatiniz bilimsel araştırmalar için planlandıysa, 3. dünya ülkeleri vatandaşları için de ücret 266 TL olacaktır. Hollanda’yı eğitim amacıyla ziyaret etmek isteyen eğitmen ve öğrenciler için vize ücreti uygulanmamaktadır.

Hollanda Vizesi gerekli evraklar şöyledir;

– Pasaportun aslı (En az 3 ay geçerli olmak şartıyla 10 yıldan eski olmayan ve son 2 sayfasının boş olması gerekmektedir.)

– Vize başvuru formu (Bireyin eksiksiz ve dikkatlice doldurduğu Schengen vize formudur. 18 Yaşından küçük kişilerin vasilerinin ıslak imzası gerekmektedir.)
– 1 adet fotoğraf (Standartlara uygun şekilde 35×45 mm ebatlarında, yüzün net göründüğü, ifadesiz biyometrik fotoğraf.)
– Vize ücreti
– Acente yazısı (Eğer bir turizm acentası ile seyahat yapacaksanız gereklidir.)
– Seyahat Sağlık Sigortası (Seyahat esnasında acil hastane bakımı masraflarını kapsamalıdır. 30000 Euro teminat tutarı gösterilmelidir.
– Uçak Bilet rezervasyon bilgileri
– Otel giriş – çıkış rezervasyon bilgileri
– Seyahat programı (Birden fazla ülkeye seyahat edilecekse detaylı plan gereklidir.)
– İşveren mektubu ve/veya izin onayı (Çalışan ise)
– SGK (sosyal güvenlik) belgeleri ve hizmet dökümü (Çalışan ise)
– İşe giriş bildirgesi (Çalışan ise)
– Son ayın maaş bordrosu (Çalışan ise) (Son 3 ayı içermelidir.)
– Şirketin faaliyet belgesi ve ticaret sicil gazetesinin kopyası (Şirket sahibi ise)
– Vergi levhası (Şirket sahibi ise)
– İmza sirküleri (Şirket sahibi ise)
– Bağlı olduğu ziraat odasından alınmış çiftçi belgesi (Çiftçi İse)
– Emekli maaş belgesi (Emekli ise)
– Bağlı bulundukları okullardan alınmış imzalı öğrenci belgesi ve izin yazısı
18 yaşından küçük kişiler için ise;
– Vasisinde noter tasdikli muvaffakatname
– Vasinin mali durumunu gösteren banka hesap dökümü gereklidir.

Belgelerinizi hazırladıktan sonra bulunduğunuz bölgeye göre Hollanda Konsolosluk ya da Hollanda Büyükelçiliğine belirtilen randevu saatinde gitmeniz gerekmektedir. Başvurunuzu yaparken sizden 5 yıl sürekliliğini koruyan parmak izi alınacaktır. 12 yaş altı çocuklar için bu zorunluluk bulunmamaktadır.
Hollanda vizesi için planladığınız seyahatten en çok 3 ay önce başvurmanız gerekmektedir. Bu süre en azda 15 gündür. Başvuru sonucunuz 15 takvim günü içerisinde sonuçlanabilir. Fakat süre konusunda tereddütünüz var ise başvuru sürenizi öne çekmeniz gerekecektir.
Başvurunuz eş zamanla Schengen Vize Sistemi yani SIS II tarafından kontrol edilir. Başvuru detaylarınız ise Vize Kontrol Sistemi üzerinden kaydedilir.
İsveç Başkonsolosluğu gerek duyduğu durumlarda sizden ek belgeler talep edilebilmektedir.
İsveç Vize başvurusu için seyahatten en az 15 gün önce yapılmalıdır ve seyahat etmek istenilen tarihten 3 aydan daha erken başvuru yapılmaması gerekmektedir.

Hollanda Vize başvurunuz reddedilir ise bu redde itiraz etmek için 4 haftalık süreniz bulunmaktadır. Başvurunuzun neden reddedildiği size bir mektup ile ulaştırılacaktır. Vize başvurunuz reddedilmesi halinde ödemiş olduğunu vize ücretini geri alamazsınız.

HOLLANDA’DA EĞİTİM GÖRMEK
Hollanda’da eğitim görmek istiyorsanız 90 güne kadar kısa süreli vize yeterli olmayacaktır. Bunun için oturma iznine hak kazanmanız gerekmektedir. Öncelikle okumak istediğiniz Öğrenim Kurumu ile irtibata geçmeli ve kurumdan onay almalısınız. Onay aldığınız takdirde kurum sizin adınıza Göç ve Yurttaşlığa Kabul Hizmetleri’ne başvuruda bulunacaktır.

BIYOMETRIK FOTOĞRAF KRİTERLERİ

Biyometrik tanımlamanız yapılmadığı sürece Hollanda vize başvurunuz kabul edilmeyecektir. Biyometrik fotoğraflar şu şekilde olmalıdır;
– Yüz ifadesiz ve donuk olmalı
– Boyun ve yanaklar fotoğrafta belli olmalı
– Arka fon beyaz olmalı
– Fotoğrafın ebatları 35×45 mm olmalı
– Dini sebeplerden başınızı kapatıyorsanız fotoğrafta kaşlarınızın üzerinden yanaklarınıza kadar yüzünüz açık olmalı
– Saçlarınız yüzünüzü ve boynunuzu kapatmamalı

AİLE BİRLEŞİMİ
Hollanda için aile birleşimi sırasında 2 önemli kriter bulunmaktadır. Bunlardan ilki Hollanda vatandaşı olan bir kişi ilişkinizin olmasıdır. Hollanda resmi evlilik şartı aramadığında aynı yerde ikamet edeceğinizi ibraz etmeniz yeterli olacaktır. Bir diğer husus ise Hollanda vatandaşının gelir düzeyidir. Partnerinizin asgari yaşama koşullarının üstünde ve çalışma statüsü olarak en az 1 yıllık sözleşmesinin olması gerekmektedir.