Fransa Vizesi

Güncel yaşam şartlarında gezmeyi seven birçok kimse, çok değişik coğrafyaları ziyaret edebilme imkanı bulabilmektedir. Bu kimseler, ziyaretlerin bazısını turistlik olarak yaparken bazısını da ticaret yapmak, eğitim görmek, kültürel etkinliklere katılmak ya da aile bireylerini görmek amacı ile yapabilmektedir. Başta Avrupa Kıtası’nda bulunan ülkeler olmak üzere bir takım ülkeler, misafir edecekleri insanların, ülkelerinde bulunan kurumlara yetki vererek düzenli bir işlem süreci yürütmektedirler. Bu düzenli süreç, ziyaretçilerin işlerini hızlandırırken bir taraftan da turist kabul edecek ülkeler için avantaj sağlamaktadır.

Türkiye’de hizmet sunan kurumların bir tanesi İDATA’dır. Bu kurum, özellikle Almanya ve İtalya gezisi için düşünülen 90 günden az ve 90 gün sürecek seyahatler konusunda yapılacak vize başvuru sürecini yürütmekle yetkili tek kurum olarak çalışmaktadır. Bu kurum üstünden vize başvuru işlemi yapabilmenin tek yolu, internet üzerinden randevu talep etmektir. İDATA yoluyla yapılan vize başvuru işlemi en geç 15 gün içinde sonuçlanmaktadır. Ticaret yapmak için vizeye başvurulduğunda, çok daha hızlı cevap alınabilmektedir. Başvuru işlemi sırasında talep edilen evraklarda eksiklik bulunması halinde, evrakları iade edecek olan İDATA, gerekli bütün evrakların tamamlanarak yeniden başvuru yapılmasını isteyecektir.

Ülke dışına gitmek isteyen şahıslara vize başvurusu hakkında yardım etmek için iş görmekte olan kurumlardan diğeri de VFS GLOBAL olarak bilinir. Dünya pek çok ülkesinde diplomatik misyonu olan VFS GLOBAL, 124 ülkede tamı tamına 2151 adet ofis açmış ve dünyanın başı çeken teknoloji servisi hizmeti sağlayan kurumudur. 2001 yılına kurulan ve vize başvurularını düzenlemek için aracı konumunda bulunmaktadır bir firmadır. Bu firma, vize başvurularını düzenlemek dışında kurye hizmetleri ile VIP servisi sunarak pasaport almak ve başvurularını olumlu sonuçlandırmak isteyen insanların işlem sürelerinin kısa olmasını sağlamaya çalışmaktadır. VFS GLOBAL ayrıca Belçika, İspanya ve Fransa gibi ülkelere Schengen vizesi alma kolaylığı göstererek seyahat edilebilmeniz ve yine Hollanda, Avusturya ve İsveç gibi ülkeleri görebilmeniz için vize işlem süreçlerini üstlenmektedir. Vize başvurusunda bulunduktan sonra bir takım konsolosluklar, vize başvurusunda bulunan şahısları, mülakata sokmak için davet edebilmektedirler. Bu mülakat davetlerine randevu alma işini VFS GLOBAL bizzat yürütmektedir. Vize almak için olağan üstü kolaylıklar gösteren VFS GLOBAL, aynı anda vize işlemlerini oldukça hızlı ve güvenli biçimde sonlandırabilen disiplin sahibi ve özverili bir aracıdır.

Bununla birlikte, Avrupa’nın kadim uygarlıkları arasında yer alan Fransa’yı gezip görmek isterseniz Fransa vize işlemleri, yetkili kuruluş VFS GLOBAL tarafından yürütülebilecektir.

Bilinmesi gerekir ki, seyahat etmeyi düşlediğiniz ülkeye vize almak için parmak izi ve randevu koşulu, 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanmıştır.

Fransa vizesi nasıl alınır?

Vize başvurusunda bulunabilmek için yetkili kurumun numarasını arayıp randevu almak gereklidir. Bu telefon görüşmesi esnasında pasaport bilgileri lazım olacaktır. Pasaport bilgileri yanınızda değilse aynı numaradan sistem kaydı oluşturulmalıdır. Randevu almadan yapılmaya çalışılan başvurular kabul edilmeyeceği çok dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Randevuya gidileceği zaman mutlaka randevu mektubu yanınızda bulunmalıdır.

Vize başvurusu, 90 günden az, Schengen vizesi biçimindeyse Fransa Konsolosluğu’na gitmeye gerek kalmadan aracı kurum üstünden yapılabilir. Vize başvuru işlemlerini yürütmekte olan kurum, Fransa Konsolosluğu’nun yetkili kurumu üzerinden randevu sistemine kayıt edilmesini sağlayacaktır. Vize başvurusunda bulunacak kimseler, seyahate başlayacakları tarihten 90 gün önce başvuruda bulunmuş olmak zorundadırlar. Aracı kurumun müşteri temsilcisinin yaptığı randevu kaydını takiben, Fransa vizesi gerekli evraklar listesinin tarafınıza ulaşması sağlanacaktır. Randevu tarihi geldiği vakit, gereken evraklarla vize başvurusunda bulunulabilir. Başvuru sırasında verilen evrakların tam ve güncel olması çok önemlidir. Yetkili olan aracı kurum, Fransa vizesi ücreti konusunda bilgilendirme yapacaktır.

Fransa Vize Başvuru Süreci Nasıldır?

Aracı kurumun müşteri temsilcilerinin size verdiği randevu tarihinden itibaren, evraklarınızı gereken yere verdikten sonra 90 gün sürecek ziyaretiniz için bulunduğunuz başvurunun sonuçlanma süresi 5 ila 15 gün arasındadır. Bu süre zarfında Fransa Konsolosluğu vize başvurusuna olumlu yanıt vermeden önce fazladan belge ve mülakat talep etme hakkını sahiptir. Yoğun gezi programı olan tarihlerde Fransa vizesi alabilmek doğal olarak zor olabilir.

Başvuruda bulunulan Fransa vizesi için başvuruda bulunulan tarihten geçerli olmak şartı ile en az 9 ay süreye sahip bir pasaport gerekecektir. Var olan pasaportun 10 yıldan daha eski olması, vize onayını sıkıntıya sokabilir. Pasaportun resimli olması ve pasaportta boş sayfalar bulunması lazımdır. Daha önce yapmış olduğunuz gezilerin vize başvuru kopyaları, başvuru sırasında hazır olmalıdır. Evlenme ya da boşanma sonrasında değiştirilen ismin pasaportta güncel haliyle yer alması şarttır.

Eksiksiz doldurulması elzem olan Fransa vize başvuru formu, bizzat başvuruda bulunan kişi tarafından imzalanmalıdır. Eğer başvuruyu şahsın kendi değil de vekili yapıyorsa vekilin kimlik fotokopisi ve vekalet formunun üstünde ıslak imzası bulunmalıdır. Bu şartların yerine getirilmesi konusunda aracı kurum yardım etmektedir.

35×45 mm ebatlarında olan, arka fonu beyaz, rötuşlanmamış, 6 aydan eski olmayan, yüzün tam olarak net görünebildiği, biometrik özelliklere uygun 1 adet fotoğraf olmalıdır.

Schengen ülkelerinde geçerli olacak, her çeşit duruma uygun 30.000 Euro teminatlı sigorta poliçesinin asıl sureti, ıslak imza bulunan ve kaşe vurulmuş fotokopisi beyan edilmelidir. Bu evrakın alınmasında aracı kurum destek vermektedir.

Ticari Vize
Ticari amaçla yapılan vize başvurusu için Fransa’nın ticari davetiye yollaması gerekmektedir. Ticari vize söz konusu olduğunda, uzun ve kısa vadeli vize başvurusunda bulunulabilmektedir. Şayet ilk defa ticari vize başvurusu yapıyorsanız size yollanan davetiyede yazan tarihler arasındaki süre kadar vize verilecektir. Bu tarz ticari vize başvurusu için randevu almak zorunluluğu vardır. Şahıs ya da şirket olarak yetkili aracı kuruma ulaşılabilir.
Gerekli görüldüğü takdirde Fransa Başkonsolosluğu ticaret vizesi almak için başvurulacak yerdir. Başvuru yapılacağı zaman konsolosluğun mesai saatleri göz önüne alınır ise istenen sonuca ulaşmak daha kolay olacaktır. Bunun yanında resmi tatil günleri ve mesai dışında kalan saatler, vize başvuru süresi içinde kabul edilmeyecektir

Turistik Vize
Başvuru yapan kimseler, meslek grupları göz önünde bulundurularak gelir beyanı yapmalıdır. Maaş bordrosu ve kira geliri ve de banka hesap cüzdanı sunularak beyanda bulunulabilir. Başvuru yapan şahıslar, ev hanımı veya öğrenci olursa, sponsor belgesi gerekecektir. Ayrıca başvuru yapan kişilerin İstanbul’da ikamet etmeleri durumunda Fransa Başkonsolosluğu İstanbul adresine gitmeleri söz konusu olabilir.

Transit Vize
Transit vize başvurusunda bulunmak için gidilecek asıl ülkeye yapılması düşünülen seyahatin planı ve konaklama izni, o ülkeye giriş izni ve pasaportta bulunan ilgili sayfalar ve diğer izin belgeleri ibraz edilmelidir.

Kültürel Ve Sportif Vize
Kültür etkinliğine veya sportif etkinliğe katılmak suretiyle yapılan Fransa vizesi başvurusu için etkinliği yapacak kişilerin yazdığı bir davetiye ya da sözleşme gerekecektir. Bu belge içinde etkinliği yapacak kişinin iletişim adresi olmalıdır. Ayrıca etkinliğin yapılacağı yer hakkında bilgi olması gereklidir.

Eğitim Vize
Vize başvurusunu gerçekleştiren şahsın alacağı eğitimle alakalı eğitim verecek kurumdan alınması düşünülen dersin niteliğini belirten bir belge istenebilir. Bununla birlikte eğitimin ne kadar süreceği ve öğrenci değişim programı hakkında bilgi veren belge istenebilir. Ayrıca eğitim programının ücretinin karşılandığını gösteren hibe evrakı istenebilir.

Büyükelçiliği alakadar edecek bir durumda vize almak için Fransa Büyükelçiliği’ne başvurulması yerinde olacaktır.