Finlandiya Vizesi

Avrupa ülkelerinden biri olan ve Baltık Ülkesi olarak da adlandırılan Estonya birçok kişi tarafından ilgi çekmektedir. Gerek ticari gerekse kişisel sebepler ya da gezi amacı ile bu ülkeye gidebilmek için bazı şartların ve koşulların bilinmesi gerekmektedir. Ülkeye gitmek için başvuru yapacak olan bireylerin ilk olarak bilmesi gereken Estonya’ nın bir Schengen ülkesi olmasıdır. Bu sebeple Schengen ülke kurallarına göre yabancı vatandaş kabul etmektedir. Bu ülkeye gitmek isteyenlerin belli hazırlık süreçleri evraklarını hazırlaması ve pasaport işlemleri yaptırması gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyet vatandaşları da bu süreç dahilinde vize alabilmektedir. Estonya vize başvurusu süreci dahilinde hazırlanması gereken evrakların resmi işlem sürecinden bir ay önce hazırlanması işlemler açısından önemlidir. Vize başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar gerekli belge ve pasaportların hazırlanması konusunda hizmet veren ve aktarım sağlanması hususunda da destekçi olan vize danışmanlığı şirketleri aracılığı ile daha kolay işlemlerini halledebilir. Gerekli belge ve pasaport işlemleri yetkili firma tarafından randevu alınarak ön inceleme sürecine girilir. Bu süreçte gerekli evrak ve pasaportların incelenmesinin yanında parmak izi uygulaması da gerekir. Schengen ülkeleri için bu işlemler yapıldıktan sonra 5 yıl süre ile herhangi bir başvuru sürecine dahil olmadan işlem yapabilir ve gidiş imkanı bulabilirsiniz. Gerekli evrakların incelenmesi ve onaylanması işlemleri bir hafta ile üç hafta arasında değişiklik gösterebilmektedir. Vize başvurusuna onay verildikten sonra vize alımı ile ilgili bilgi vize danışmanlık hizmeti veren firmalar aracılığı ile telefon ile iletişim yöntemi seçilerek bilgi akışı sağlanmaktadır. Yapılması zorunlu olan bir diğer uygulama ise Schengen ülkeleri için zorunlu olan seyahat sağlık sigortasının yaptırılması ve poliçenin eklerde sunulmasıdır. Vize başvurularında eksik bilgi, yıpranma, yırtılma, boş sayfa kalmaması gibi sorunlar olmamalıdır. Estonya vize başvurusu ve Estonya vizesi nasıl alınır diye sorusu olanlar için ilgili yazımızın altında daha kapsamlı bilgiler yer almaktadır.

Finlandiya ziyaretleriniz için belirlediğiniz vize türüne göre evraklarda değişkenlik olabilmektedir.

TURİST VİZESİ: Seyahat ve gezi için alınan vize türüdür. Bir turist Finlandiya vizesi gerekli evraklar şu şekildedir;

– Geçerli pasaport ve fotokopisi
– Kimlik fotokopisi
– Vize başvuru formu
– Otel rezervasyonu
– Başka ülkeye geçilecekse detaylı seyahat planı
– Son 3 aya ait hesap dökümü
– Son 3 aya ait imzalı maaş bordrosu
– Sosyal Güvenlik Kurumdan işe giriş belgesi
– Emekli ise, emekli hesap cüzdanı
– Öğrenci ise, bağlı olduğu okuldan alınmış imzalı öğrenci belgesi
– Çiftçi ise onaylı Çiftçilik Belgesi
– İşyeri sahibi ise vergi levhası, Ticaret Odası kaydı ve imza sirküleri
– Kişi reşit değil ise yasal vasi tarafından imzalanmış izin belgesi ve yasak vasinin banka hesap dökümü.
– Seyahat Sağlık sigortası (30.000 Euro teminatında)
– Vize ücreti

Eğer vize türünüz AİLE ARKADAŞ ZİYARETİ ise bu belgelere ek olarak;

– Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
– 3 aydan eski olmamak şartıyla Davetiye mektubu. Mektupta davet edilen kişinin bilgileri ve ne amaçla davet edildiği yazılmalıdır.

Vize türünüz TİCARİ VİZE ise gerekli evraklara ek olarak;

– Görüşülecek şirketten gelecek davet mektubu.
– Toplantı ya da konferans katılımı varsa, etkinliğe ait katılım belgesi ya da katılım kartı

Eğitim, KÜLTÜREL VİZE ya da Sportif faaliyetler için vize talep edilmekte ise ek olarak;

– Kültürel faaliyetler için organizasyona ait sözleşme
– Sportif faaliyetler içinse katılınması gereken müsabakaya katılım sağlanacağını gösterir sertifika yahut akreditasyon kartı
– Eğitim faaliyetleri için Finlandiya’da bulunan öğretim kurumu, üniversite ya da enstitüden davetiye mektubu

AB ülkesi ya da Finlandiya vatandaşı aile üyeleri için vize başvurusu yapılacak ise;

– Evli olduğu Finlandiya vatandaşı ile evlilik nüfus cüzdanı.
– Başka aile ferdi var ise yakınlık derecelerini ispat edici resmi belge
– 3 aydan eski olmamak şartıyla Davetiye mektubu. Mektupta davet edilen kişinin bilgileri ve ne amaçla davet edildiği yazılmalıdır.

FİNLANDİYA VİZESİ NASIL ALINIR?

Finlandiya vize işlemlerine başvuracak kişilerin Umuma mahsus (Bordo) pasaportlarının olması gerekmektedir. Diğer pasaport türleri için(Hizmet Pasaportu, Hususi Pasaport, Diplomatik Pasaport) vize işlemine gerek duyulmamaktadır.

Finlandiya vizesi almak için önce vize işlemlerine başvuracağınız vize türünüzü bilmeniz gerekmektedir. Her vize türü için vize ücretleri, gerekli evraklar değişebilmektedir. Finlandiya Büyükelçiliği Ankara’da, Finlandiya Başkonsoluğu İstanbul sınırları içinde ve fahri konsolosluklar İstanbul, Adana, Alanya, Antalya ve İzmir’de bulunmaktadır. Finlandiya Konsolosluğu işlem yoğunluğu olan Ankara ve İstanbul illeri için vize başvuru alımlarında VFS Global şirketini yetkilendirmiştir. iDATA şirketi yalnızca İtalya ve Almanya vize başvurularında yetkilendirilmiştir.

Vize başvurusu yapmak isteyen kişiler başvurularını şahsen Vize merkezlerine yapmalıdırlar. Randevularda bu merkezler üzerinden ayarlanmaktadır ve başvurular elektronik olarak tamamlanmaktadır. Yetkilendirilmiş kurum tarafından size verilecek referans numarası ile randevunuzu takip edebilirsiniz. Yetkilendirilmiş kurumlar işlemlerinizde yardımcı olur ve belgelerinizin basımından size yardımcı olabilmektedir. Sonrasında karar ve başvurular Finlandiya Büyükelçiliği tarafından verilmektedir.

-Vize merkezlerine yapılacak başvurular Pazartesi’den Cuma gününe kadar saat 08.30 – 12.00 ve 13.00 – 15.00 arası yapılabilmektedir. Pasaportlar ise 13.00 – 16.00 saatleri arasında teslim edilmektedir.

-+90 (212) 373 58 12 iletişim numarası, Pazartesi – Cuma günleri arasında ve saat 08.30 -12.00 ila 13.00- 16.00 arasında vize ile ilgili sorularınıza cevap verecektir.

-İşlem yapılan bu günler haricinde Vize merkezleri, Finlandiya Konsolosluğu vize işlemleri, Finlandiya Büyükelçiliği, Finlandiya Başkonsolosluğu ve fahri konsolosluklar kapalı olacaktır. Bu tarihler şöyledir;

– 6 Ocak – Epifani
– 14 Nisan-17 Nisan Good Friday-Paskalya
– 1 Mayıs – İşçi Bayramı
– 19 Mayıs – Gençlik ve Spor Bayramı
– 25 Mayıs – Yükseliş Günü
– 23 Haziran- Yaz Ortası
– 26-27 Haziran Ramazan Bayramı
– 28-31 Ağustos – Kurban Bayramı Tatili
– 6 Aralık – Kurtuluş Günü
– 25 Aralık – Noel Arefesi
– 26 Aralık- Noel

Bu tarihlere dikkat ederek, randevu ve vize işlemleriniz için başka günleri tercih etmeniz gerekmektedir.

Uzun Süreli Vize, 90 günden fazla olacak seyahatler için geçerli olacak Schengen vizesi alınmasıdır. Başvuru yapmak için Ankara’da bulunan Finlandiya Oturma izni Başvuru Merkezi’ne gitmek gerekmektedir. Başvuru yapacak kişi veya kişiler bu merkeze şahsi olarak gelmeliler ve parmak izi vermelidirler. Oturma izni başvurularında herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Çalışma vizesi başvuruları İstihdam ve Ekonomik Kalkınma Bürosu tarafından alınmaktadır. Büro başvuruyu kabul ederse karar yetkisi Finlandiya Göçmenlik Bürosunda olacaktır. Bu vize türüne online olarak başvuru yapılabilmektedir.

Eğer Finlandiya’da uzun süreli bir eğitim sürmek istiyorsanız bu vize türüne başvurmanız gerekmektedir. Vizede geçici oturma izni verilmektedir. Öğrencinin konaklama, yeme-içme ve eğitim masraflarına yetecek kadar maddi kaynağının olduğunu ispatlaması gerekmektedir. Bir öğretim kurumundan alınacak onay belgesi gerekmektedir. Eğer öğrenci değişim programına katılmış ise bu öğrenciler için oturma izni verilebilmektedir.

Başvuruyu yapmak için eşinizin Finlandiya’da ikamet etmesi gerekmektedir. Başvuru için evlilik nüfus cüzdanı olmalı, ailenin diğer fertleri içinse yakınlık derecenizi ispat edeceğiniz belge olmalıdır. Online olarak başvurmak mümkündür.

Finlandiya vizesi ücreti için belirlenen tutarlar yetişkinler için 260 TL, 0-12 yaş arası çocuklar için ücretsizdir.

Schengen Bölgesi dışındaki 2 ülke arasında seyahat eden bir kişinin transit olarak geçişi için verilen vize türüdür. Transit bölgesini terk etmemek şartıyla verilebilir.

VİZE İÇİN GEREKLİ FOTOĞRAF NASIL OLMALIDIR?

– Fotoğrafın arka fonu tek renk, beyaz olmalıdır.
– Fotoğrafın boyutları 35×45 milimetre şeklinde olmalıdır.
– Yanak ve boyun kısımları kapalı olmamalıdır.
– Üzerinde herhangi bir fotoğraf düzenleme programı ile düzenleme yapılmamış olması gerekir.

FİNLANDİYA VİZESİ İÇİN BİLMENİZ GEREKENLER

– Seyahati yapacak erkeklerin askerliğini tamamlaması gibi bir zorunluluk yoktur.
– Davet mektuplarının geçerliliği 3 ay sürmektedir.
– Davetiye mektupları mail yolu ile doğrudan Finlandiya Büyükelçiliklerine gönderilebilir.
– Vize başvurusu yapan kişinin gelir durumunun, günlük harcama tutarı olan 35 Euro yu karşılayabiliyor olması beklenmektedir.
– Vize başvurusu yapmadan önce muhakkak uçak rezervasyonlarının tamamlanması gerekmektedir. Uçak rezervasyonu olmayan kişilerin vize başvuruları reddedilmektedir.
– Başvuru evrakları şahsen Ankara ve İstanbul’da ki vize merkezlerine teslim edilmelidir. Kargo ile gönderilen başvuru evrakları kabul edilmez.
– Başvuru ücretleri kredi ya da banka kartı ve nakit olarak ödenebilir.
– Yapılacak başvurular, seyahatinizden en fazla 3 ay, en az 15 gün önce olmalıdır. Vize işlemleri için gerekli süre en az 15 gün olduğundan, vize işlemlerinizi çok geciktirmemeniz gerekmektedir.
– Başvuru sonucu bilgisini telefon ya da e posta aracılığıyla alamazsınız.
– Başvurunun reddi halinde ödediğiniz vize ücretinizi geri almanız mümkün değildir.
– Başvuru reddi yapıldıktan sonra başvuru belgeleri üzerinde düzenleme yapılamamaktadır. Ancak Finlandiya vizesi için tekrardan başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru merkezine gitmeden önce Finlandiya vize merkezlerine ait güvenlik düzenlemeleri gözden geçirilmelidir. Talimatlara uygun olarak vize merkezlerine giderken bataryası olan telefon, kamera, kayıt cihazları, dizüstü bilgisayarlar, müzik çalarları yanınızda götürmemeniz gerekmektedir. Herhangi bir çanta ya da kapalı zarf ve paketlerin girişi yasaktır. Bunların yanı sıra delici ve kesici aletler, patlayıcı malzemeler ve çabuk tutuşabilecek kibrit, çakmak ve yakıtlar yanınızda bulunmamalıdır.