Estonya Vizesi

Avrupa ülkelerinden biri olan ve Baltık Ülkesi olarak da adlandırılan Estonya birçok kişi tarafından ilgi çekmektedir. Gerek ticari gerekse kişisel sebepler ya da gezi amacı ile bu ülkeye gidebilmek için bazı şartların ve koşulların bilinmesi gerekmektedir. Ülkeye gitmek için başvuru yapacak olan bireylerin ilk olarak bilmesi gereken Estonya’ nın bir Schengen ülkesi olmasıdır. Bu sebeple Schengen ülke kurallarına göre yabancı vatandaş kabul etmektedir. Bu ülkeye gitmek isteyenlerin belli hazırlık süreçleri evraklarını hazırlaması ve pasaport işlemleri yaptırması gerekmektedir.

 

Türkiye Cumhuriyet vatandaşları da bu süreç dahilinde vize alabilmektedir. Estonya vize başvurusu süreci dahilinde hazırlanması gereken evrakların resmi işlem sürecinden bir ay önce hazırlanması işlemler açısından önemlidir. Vize başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar gerekli belge ve pasaportların hazırlanması konusunda hizmet veren ve aktarım sağlanması hususunda da destekçi olan vize danışmanlığı şirketleri aracılığı ile daha kolay işlemlerini halledebilir. Gerekli belge ve pasaport işlemleri yetkili firma tarafından randevu alınarak ön inceleme sürecine girilir. Bu süreçte gerekli evrak ve pasaportların incelenmesinin yanında parmak izi uygulaması da gerekir. Schengen ülkeleri için bu işlemler yapıldıktan sonra 5 yıl süre ile herhangi bir başvuru sürecine dahil olmadan işlem yapabilir ve gidiş imkanı bulabilirsiniz. Gerekli evrakların incelenmesi ve onaylanması işlemleri bir hafta ile üç hafta arasında değişiklik gösterebilmektedir. Vize başvurusuna onay verildikten sonra vize alımı ile ilgili bilgi vize danışmanlık hizmeti veren firmalar aracılığı ile telefon ile iletişim yöntemi seçilerek bilgi akışı sağlanmaktadır. Yapılması zorunlu olan bir diğer uygulama ise Schengen ülkeleri için zorunlu olan seyahat sağlık sigortasının yaptırılması ve poliçenin eklerde sunulmasıdır. Vize başvurularında eksik bilgi, yıpranma, yırtılma, boş sayfa kalmaması gibi sorunlar olmamalıdır. Estonya vize başvurusu ve Estonya vizesi nasıl alınır diye sorusu olanlar için ilgili yazımızın altında daha kapsamlı bilgiler yer almaktadır.

Havaalanı transit vize (A tipi) : Estonya’da bulunan havaalanından uluslararası transit bölgesine giriş için kullanılmaktadır. Estonya’ ya giriş ve kalış hakkı vermemektedir.

 Schengen Vizesi: Estonya ya giriş yapabilir ve kalabilirsiniz. Süresi kişiye göre değişmektedir.

 Ulusal Vize: Eğitim, işe ya da ailevi bir ziyaret niyeti ile verilmektedir. Duruma göre 365 güne kadar kalma ve 12 ay geçerlilik süresi olabilir.

ESTONYA VİZE BAŞVURU İŞLEM SÜRECİ

Estonya vize işlemleri için yapılacak ilk işlem vizesini almak istediğiniz bu ülke için vize başvuru merkezinden randevu almaktır. Randevu alıp parmak izi verdikten sonra vize, başvuru merkezi tarafından hazırlanır ve Estonya konsolosluğu vize için yetkili olduğu kurum üzerinden randevu sistemine girişiniz yapılır. Başvuru sahiplerinin yaptıkları başvuru tarihi ve gidiş zamanı arasında 90 gün olmalıdır. Gerekli evraklar randevu gününde teslim edildikten sonra 90 gün kadar olacak kısa süren ziyaretler için başvurunuz 5 ile 15 iş günü içerisinde sonuçlanır. Bu süre içerisinde Estonya konsolosluğu tarafından tarafınızdan ek bir belge istenebilir ya da mülakat ile görüşme yapılması istenebilir. Ayrıca yoğun seyahat zamanlarında Estonya başkonsolosluğu yoğunluk yaşamaktadır ve bununda göz önünde tutulması gerekir. Konsolosluklardan Estonya vizesi için randevu alınacağında Estonya konsolosluğu için çalışma saatleri ve iş günü içerisindeki yoğunlukları göz önüne alınmalıdır.

VİZE BAŞVURUSU İÇİN İZLENMESİ GEREKEN İŞLEM SIRASI

1- Vize başvurusu yapılacak olan Ülkenin sistemi üzerinden randevu alınmalıdır.
2- Başvuru yapanlardan istenilen evraklar hazırlanmalıdır.
3- Gerekli olan başvuru formu eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurulmalıdır.
4- Başvuru yapanlara verilen tarih ve zaman da Estonya vizesi için başvuru adresinde hazır olunmalıdır.

Estonya Vizesi İçin Hazırlanması Gereken Standart Evraklar

Estonya vizesi gerekli evraklar arasında;

– Pasaport: Pasaportunuz vize başvuru tarihinden en az 6 ay, vize bitiş zamanından önce ise en az 3 ay geçerli olmalıdır. On yıldan eski pasaportlar geçerli değildir. Pasaportunuz resimli olmalı ve içerisinde boş sayfalar kalmış olmalıdır. Daha önce seyahat etmiş iseniz vize fotokopileri başvuru evraklarına eklenmelidir. Evlilik, boşanma gibi haller sebebi ile soyad değişmesi gerçekleşmiş ise güncellenen pasaportunuz gerekli evraklar arasında geçerli olacaktır. Vize başvurusu için kullanılacak olan pasaportta yırtılma ve deforme olmamalıdır.

– Başvuru formu: Vize için başvuru formu eksik olmadan hatasız bir şekilde başvuru yapan kişi tarafından imzalanmış olmalıdır. Başvuru şahsen yapılmayacak ise vekalet ile başvuru yapacak olan kişinin kimlik fotokopisi ve vekalet formu ıslak imzalı bir şekilde evraklar arasına eklenmelidir.

– Biometrik Fotoğraf: Biometrik fotoğraf özelliklerine sahip olan, rötuşsuz ve fonu beyaz olan en eski 6 aylık 35*45 mm ebatlara sahip olan 1 adet fotoğraf gerekmektedir.

– Seyahat Sağlık Sigortası: Bütün Schengen ülkeleri içerisinde geçerli olan 30.000 Euro teminata sahip sigorta poliçesi her riski kapsayacak şekilde aslı ıslak imzalı ve kaşeli bir şeklide fotokopisiyle bir gerekli evrakların içinde teslim edilmelidir.

– Estonya vize ücreti ödendiğine dair kanıtlayan dekont eklenmelidir. ( Şu anda kısa süreli vizeler 60 euro, 6 ile 12 yaş arasındaki çocuklar için kısa süreli vizeler 35 Euro, Uzun süreli D tipi vizeler ise 80 euro olarak ücretlendirilmektedir. )

Ticari bir niyet ile vize almak isteyenlerin başvurusuna Estonya tarafından bir ticari davetiye gönderilmelidir. İlk defa vize başvurusu yapılıyor ise vize talebiniz davetiye tarihi arasında onaylanır. Eğer önceden bir vize başvurunuz varsa ve parmak iziniz verilmiş ise yeni vize başvurusunu sizin adınıza vekalet sahibi olan şirket ya da şahıs gerçekleştirebilir. Ticari vize başvurusu için de randevu zorunludur. Ticari vize alımlarında da iş ve başvuru yoğunlukları göz önüne alınmalı, seyahat tarihinden önce randevu alınmalı ve Estonya vize evrakları kontrol ettirilip başvuru yapılmalı.

Estonya’ ya gittiklerinde vize isteyenlerin oradaki masraflarını nasıl karşılayacaklarını gösterir meslek gruplarına ait geliri ile ilgili belgeler talep edilmektedir. ( maaş ödemeleri, Hesap cüzdanları, Kira gelirleri, Estonya’ dan hesapların gelen havaleler ve benzeri gibi) Estonya’ da kalınacak olan her bir gün için 84 Euro olarak hesaplanmaktadır. Bunun için yeterli mali kaynağı olan kişilerden döküman istenir.

Estonya vizesi isteyen başvuru sahipleri ev hanımı, öğrenci, 3 aydan az süreli işlerde çalışan ya da çalışmayan bir kişi ise davet gönderen kişinin verdiği taahhütname ya da davetiye istenir. Ya da bu kişilerin bir sponsorları varsa sponsor evrakları talep edilmektedir.

Kültürel ya da sportif bir amaç ile Estonya vize başvurusu yapılıyor ise etkinliği organize eden tarafından bir davetiye ya da sözleşme sunulmalıdır. Bu sözleşme ya da davetiyede etkinliğin zamanı, türü, organize edenin adresi ve iletişim bilgileri bulunmalıdır.

Eğitim amaçlı olarak Estonya vize başvurusu yapılıyor ise; Estonya da olan okul ya da kursun başvuruyu yapan kişi adına detaylı bir yazının Estonya büyükelçiliği kurumuna vermesi gerekir. İstanbul da yaşayanlar Estonya Başkonsoluğu İstanbul kurumuna başvuruda bulunmalıdır. Bu detaylı yazıda başvuru sahibinin isminin eksiksiz olarak yer alması gerekir. Bu yazıda başvuru sahibinin alacağı eğitimin süresi, eğitimin içeriği ya da bir öğrenci değişim programı ile gidiyorsa program hakkında bilgi bulunmalıdır.