Dubai Vizesi

Dubai vize işlemleri için öncelikle bir randevunun alınması gerekir. Randevuyu seyahat edilmesi planlanan günden yaklaşık otuz gün önce almak seyahat gününün aksamaması adına önemlidir. Randevu işlemi online olarak gerçekleştirilebileceği gibi Dubai vizesi nasıl alınır olarak Dubai konsolosluğuna bizzat müracaat yoluyla da mümkün hale gelir. Genellikle tercih edileni internet üzerinden randevu almak şekline dönüşmektedir. Çünkü sıra beklemeksizin kısa bir süren işlemin ardından ulaşılmak istenen yere anında ulaşmak mümkün hale gelmektedir. Randevu işleminin alınmasının ardından kişiyle kısa bir mülakat yapıldıktan sonra gerekli evrakların doldurulması istenmektedir.

Vize Türleri

Eğitim kapsamında gerçekleştirilen Erasmus Değişim Programı ise öğrencilerin bulundukları üniversite dışında diğer üniversitelerde de eğitim alabilmelerine dayanan küresel çapta bir eğitim programıdır. Bu küresel programın sunduğu olanaklar dikkate alındığında Dubai konsolosluğu tarafından sağlanan birçok oluşumlar yansıtılır. Eğitim programında öğrencilerin eğitim kariyerini yurt dışında tecrübe edinerek kendilerini geliştirme fırsatı bulmalarında oldukça önemlidir. Öğrenciler için geliştirilen Erasmus vizesi kapsamında sahip olunması gereken belgeler şunlardır:

-Dubai’de eğitim kurumuna ait davetiye mektubu
-Öğrencinin uçak gidiş ve dönüş rezervasyonu ile kalacağı adres
-10 yılı geçmemek kaydıyla pasaport
-Son 6 aya ait biometrik iki adet arkası beyaz fonlu fotoğraf

Seyahat sağlık sigortası ve vize başvuru formunu doldurmasının ardından söz konusu eğitim sürecine yönelik olarak tamamlanacak Erasmus vizesini temin etmesinde hiçbir sakıncalı durum meydana gelmemektedir. Böylelikle söz konusu unsurları güdülerek başlıca temel Erasmus dönüşüm ve değişim programından kişinin yararlanması mümkün hale gelmektedir.

Vize kapsamında kısa süreli seyahatler arasında yerini alan her türlü kültürel, sanatsal ve turistik faaliyet amaçlı vize işlemleri de bulunmaktadır. Bu vize işlemlerinin kapsamı dikkate alındığında ortaya koyduğu Dubai vizesi gerekli evraklar süreci yakından anlaşılacaktır. Bu bakımdan kültürel vize çapında bu vizelere ait şu evraklar talep edilmektedir:

-Organizasyonu düzenleyen kültür merkezi
-Organizasyonu düzenleyene ait kişisel belgeler
-Dubai tarafından kültürel davetiye mektubu
-Kişilerin son üç ayına ait banka hesap hareketleri ile ana evraklar listesinde gerekli Dubai vizesi ücreti tamamlandıktan sonra işlem tamamlanmış olur.

Vize çalışmalarının bir diğeri de ulaşım amaçlı olarak gerçekleştirilen transit taşımacılığa yönelik vize işlemleridir. Dubai başkonsolosluğu tarafından teyit edilecek olan kısa süreli vize işlemleri kapsamına giren söz konusu vize işlemleri sayesinde kişinin bütün haklara dayalı olarak ülkeye giriş çıkış yapması ve diğer seyahat amaçları planlanmaktadır. Genellikle tır şoförleri tarafından uygulanan transit vize işlemlerinin ortaya koymuş olduğu nitelikler düşünüldüğünde ne denli ilerlemeler kaydettiği kendisini gösteren bir gerçeklik olarak yer almaktadır. İşte bütün bu oluşumlar dikkate alınarak da transit vize taşımacılığının öne çıkan unsurları birlikte kullanılarak başlıca temel çalışmaların dinamikleri meydana getirilmektedir. İşte meydana getirilen bütün bu dinamikler esasında da transit vize işlemleri kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilerek kişinin uluslararası seyahatlerde bulunması böylece tamamlanmış olur.

Tüm seyahat işlemlerini kapsayan tüm bu aşamalar sonucunda da kişilerin vize başvuruları kısa bir zaman diliminde tamamlanarak kısa sürede işleme alınmış olur.

Dubai için kısa süreli vize işlemleri arasında yer alması adına aile vizesi verilmektedir. Kişinin ailesiyle ve yakın dereceli diğer akrabalarıyla görüşebilmesi elbette yasal bir hakkıdır. Bunun için Dubai başkonsolosluğu istanbul binasından gerekli evrakların temin edilmesinin ardından bu hakka sahip olmak gerekir. Aile birleşimi vizesi için gerekli belgeler şunlardır:

-Bireyin/bireylerin Dubai’de yer alan ailesine ait davetiye mektubu
-Dubai’de oturma izni bulunan ailenin bunu resmi olarak belgelemesi
-Bireyin son üç aya ait banka hesap hareketleri
-Pasaportunun son on yılı geçmeyen aslı ya da noter onaylı fotokopisi
-Seyahat sağlık sigortası ve vize başvuru formu tamamlamasının ardından aile birleşimi vizesi talebinin gerçekleşmemesi için hiçbir neden kalmayacaktır. İşte bütün bu nedenlerden dolayı kişinin kısa bir süre zarfında dilediği şekilde ailesiyle görüşme sağlaması ve aile birleşimi vizesinden etkin bir şekilde yararlanması mümkün olmaktadır.

Uzun süreli vize işlemleri de yine Dubai vize işlemlerinin bir parçasını oluşturmaktadır. Özellikle uzun süreli vize seyahatlerinde kişinin ticari vize işlemlerinde bulunmak amacıyla ülkeye giriş yapması anlamı gelmektedir. Uzun süreli vize işlemlerinde bireyin ortaya koyduğu oluşumlar dikkate alınarak ticaret yapmak istedikleri unsurlar açıkça belirtilmelidir ve gereken evraklar şunlardır:

-Ticaret yapacak kişinin vize başvuru formu
-Son üç ayına ait banka hesap hareketleri
-BAĞ-KUR’a kayıtlı hizmet dökümü
-Davetiye mektubu ve
-30.000 euro teminatında seyahat sağlık sigortası evraklarını doldurmasının ardından herhangi bir sorun oluşturmadan başlıca uzun süreli vize işlemlerinde bulunabilmektedir.

Gerekli Evraklar

Dubai vize işlemleri bakımından gerekli evraklar vardır. Bu gerekli evraklar kişinin seyahat niteliğine, seyahat süresine bağlı olarak Dubai vize işlemleri ve gerçek kişilik mi yoksa tüzel kişilik mi durumlarına göre farklılık gösterir.

Çalışanlar için gerekli evraklar:

-Pasaportunun aslı veya noter onaylı fotokopisi
-Çalıştığı şirketin davetiye mektubu
-SGK hizmet dökümü
-Son üç aylık banka dökümü

İş yeri sahibi için gerekli evraklar:

-Pasaportunun aslı veya noter onaylı fotokopisi
-Şirketinin ticaret sicilinde kaydını gösterir belgesi ve vergi levhası fotokopisi
-İmza sirküleri
-Şirketin antetli kağıdına vize başvuru formu.

Öğrenciler, aileler için gerekli evraklar ayrıntılı olarak diğer başlıklar altında düzenlenmiştir.

KONSOLOSLUK

Dubai konsolosluk binası tarafından AB üyeleri arasındaki vize uygulamasına yönelik AB üyesi olmayan ülkelerin de ülkeye her türlü seyahat etme hakları AİHM tarafından belirlenmiştir. Bu nedenle Dubai vizesi bakımından dikkat çeken nitelikler öngörülerek kişinin oluşturduğu nitelikler bakımından pek çok işlemlerin kısa bir zaman zarfında tamamlanması mümkün hale gelmektedir. Özellikle konsolosluk birimlerince yürütülen belli başlı işlemlerin ortaya koydukları randevu, gerekli evrakların teminatı gibi süreçler Dubai konsolosluğunca temin edilmektedir. Yine seyahat sağlık sigortası, vize başvuru formu da konsolosluk tarafından verilen belgelerdir. Bu gibi işlemleri tamamlamak adına Dubai büyükelçiliği tarafından vize işlemlerinin niteliği de netleştirilmesi gerekli olan bir diğer alanı oluşturmaktadır.

IDATA

Dubai ülkesi İDATA kapsamında danışmanlık hizmeti sunan vize işlemlerini kolaylaştıran bir sürece doğru adım adım ilerleyiş göstermektedir. Bu nedenle yapılacak bütün vize işlemlerinde Dubai büyükelçiliği tarafından hazırlanan pek çok bilgi ve belgelerin oluşturulması yönünden öne çıkan çok sayıda unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlar karşılanarak vize işlemlerinin tamamlanması mümkün hale gelir. İtalya ve Almanya gibi ülkeleri kapsayan sistemde danışmanlık ve diğer vize işlemlerinin tamamlanması konusunda etkin bir hizmet aktarma işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

VFS GLOBAL

VFS Global vize danışmanlığını yürüten küresel çapta bir danışmanlık şirketidir. Bu danışmanlık hizmetini sunan şirketin verdiği Dubai konsolosluğu vize işlemlerinde öne çıkan başlıca çalışmalar ülkeler arasındaki vize işlemlerini gerçekleştirmek, uygulamak ve vize süreçlerine ilişkin problemleri ortadan kaldırmak olarak tanımlanabilir. Bu bakımdan sözü edilen süreçte global anlamda hizmet sağlayan vize danışmanlığı hizmeti sunduğu başlıca temel önde gelen hizmetleriyle dünden bugüne kadar süreklilik esasına dayalı olarak hizmetler gerçekleştirmektedir.