danimarka-vizesi

Danimarka Vizesi

Danimarka, Avrupa Schengen Sözleşmesi’nin taraflarından biridir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından, ülkeye girebilmeleri için Danimarka Schengen Vizesi istenmektedir. Ankara’da bulunan Danimarka Büyükelçiliği ve İstanbul’daki Danimarka Başkonsolosluğu, kısa süreli vize (En fazla 90 gün) başvurularını doğrudan kabul etmemektedir. Kısa süreli vize başvuruları için İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ve Gaziantep’te bulunan yetkilendirilmiş başvuru merkezleri aracılığıyla yapılmalıdır. Ancak başvuruyu değerlendiren kurum yine Büyükelçilik olacaktır. Yalnız Danimarka Konsolosluğu İstanbul başvurularıyla ilgilenmektedir.

Kısa süreli vize başvuruları yetkili firmalar aracılığı ile yapılacak olmasına karşın, firmaların karar yetkisinin olmadığı unutulmamalıdır. Firmalar 7 iş günü içinde değerlendirmelerini tamamlamalarına rağmen, Danimarka Büyükelçiliği tarafından karara bağlanacak vize başvurularının sonuçlanması, daha uzun sürmektedir. Yetkili firmalardan alınacak bilgiler doğrultusunda, vize başvurularına seyahat tarihinden 90 gün önce başlanması, önerilmektedir.

Vize Türleri

Danimarka’ya 90 günden uzun olmamak koşulu ile turizm ve kültür amaçlı geziler için vize alınabilmektedir. Bunun için yetkili firmalara yapılacak başvuru ile turist vizesinin alınması gerekir.

Danimarka, turistik ziyaretlerini kapsayan seyahatler için bazı ek belgeler istemektedir.

– Başvurudan önce otel ve uçak bileti rezervasyonlarının yapılması ve başvuruda bildirilmesi gerekir.

– Başvuru sahibinin son üç ay içinde işletilmiş banka hesap cüzdanı bildirilmelidir.

– Nüfus müdürlüğünden alınmış yeni kayıtlı Vukuatlı Nüfus Örneğinin ASLI verilmelidir.

– Çalışan başvuru sahipleri için işverenleri tarafından onaylanmış izin belgesi, başvuru sahibinin seyahat bitiminde ülkesine geri döneceğinin kanıtlanabilmesi için istenmektedir. SGK kayıtları, vergi levhası, imza sirküleri, faaliyet belgesi, son dört aya ait maaş bordroları da bildirilmesi gereken belgelerdir.

– Kendi şirketine sahip başvuru sahiplerinin; kendi şirketine ait antetli kağıda yazılmış bir dilekçe ile Ticaret Odası’ndan tescil nüshası ve çalışan kişiler için gerekli olup yukarıda belirtilmiş olan diğer belgeleri iletilmeleri gerekir.

– Öğrenci olan başvuru sahipleri için öğrenim gördükleri eğitim kurumlarından alacakları öğrenci belgesinin aslı iletilmelidir.

– Emekliler için emeklilik kartı ile cüzdanı; çiftçiler için ilgili dosyalar ve çiftçilik belgesi; reşit olmayan başvuru sahipleri için ebeveynlerinin noter onaylı izinleri gerekir.

Danimarka’da 90 günü aşan seyahatler, uzun süreli vize kapsamında değerlendirilmektedir. Eğitim ve Erasmus vizesi, çalışma izni ve aile birleşimi vizesi gibi işlemlerin değerlendirildiği “Uzun Süreli Vize” başvurusu, doğrudan konsolosluk ile yapılmaktadır. Önceden randevu alınarak, Danimarka konsolosluğu vize işlemleri için gerekli belgelerin güncel hali, başvuru merkezlerinden ya da danışman şirketler tarafından öğrenilmelidir.

Danimarka, AB üyesi olmayan ülkeler için aile birleşimi vizesi vermek konusunda katı bir tedbir uygulamasına karşın, koşulların doğru ve uygun karşılanması ile olumlu sonuç alınabilmektedir. Aile birleşimi vizesi, Danimarka vatandaşı ya da oturma izni olan eş aracılığıyla, Danimarka’da yaşama hakkı kazanmayı sağlar.

Aile birleşimi vizesi ile Danimarka’da yaşama hakkı elde edilebilir. Bunun kapsamında çalışma ve oturma izinleri için gerekli işlemlerin tamamlanmasıyla, başvuru sahiplerinin Danimarka’da yeni bir hayat kurmaları mümkün olmaktadır.

Aile birleşimi için Danimarka vize başvurusu yapacak başvuru sahiplerinin bildirmeleri gereken belgelerin güncel hali, başvuru merkezlerinden öğrenilmelidir. Başvuru sahibinin ve Danimarka’daki eşinin sicillerinin bütünüyle temiz olması gerekir. Evlendiklerini kanıtlayan belgelerin hazırlanması ve gerekli diğer belgelerle beraber başvurunun tamamlanması, sabırla sürdürülmelidir.

Aile ve arkadaş ziyaretlerini kapsayan (En fazla 90 gün) Danimarka vizesi için turist vizesine ek olarak istenen belgeler, ziyaret edilecek kişiye ait dokümanlardır. Başvuru sahibinin Danimarka’da bulunan referansına dair İngilizce yazılmış bir davetiye istenmektedir. Danimarka’da ziyaret edilecek kişinin oturma izni belgesi ya da kişi Danimarka vatandaşı ise pasaportunun fotokopisi iletilmelidir.

90 günü aşmayan iş gezileri kapsamında Danimarka seyahati için, ticari vize gereklidir.

Ticari bize için turist vizesi belgelerine ek olarak, iş için gidilen şirkete dair çalışma izinleri ve davetiyeler bildirilmelidir. Danimarka’da geçirilecek süre için başvuru sahibi, masraflarını nasıl karşılayabileceğini belgelendirebilmelidir.

Danimarka aktarmalı olarak gerçekleşecek uçuşlarda, havaalanından çıkmamak koşuluyla, Danimarka’da beklemek için kullanılan vizedir. Bunun için seyahatin bitiş tarihinden itibaren 6 ay geçerli bir pasaportun bulunması yeterlidir.

Gerekli Evraklar

Danimarka’nın AB üyesi olmayan ülkelere karşı vize işlemlerinde uyguladığı katı politikaya rağmen, belgelerin eksiksiz teslimi ve uygun sicil kayıtları çerçevesinde, olumlu sonuç alınabilmektedir. AB üyesi olan Danimarka için Schengen Vizesi gereklidir.

Danimarka vize başvurusu, varış tarihi tarihinden önceki üç ay içinde yapılmalıdır. Başvuru sırasında, Danimarka vize işlemleri için gerekli evraklar, Danimarka’ya seyahat sebebine göre değişebilir ancak tüm başvuru sahiplerinin bulundurması zorunlu temel evraklar vardır.

– On yıldan eski olmamak koşuluyla; en az iki sayfası boş olan ve seyahat tarihinden sonra en az üç ay daha geçerliliği süren pasaportun ASLI gereklidir.

– Başvuru merkezleri tarafından sağlanan başvuru formu büyük harflerle ya da daktilo ile doğru ve eksiksiz doldurulmuş olmalıdır.

– Biri başvuru formunun sağ üst köşesine iliştirilmiş, diğeri başvuruyla birlikte verilecek olan iki adet biometrik fotoğraf. Danimarka, kullanılacak fotoğraflarda dini sebeplerle takılan başörtüsünü kabul etmektedir.

– Eski vizelerin ve pasaportun fotokopisi iletilmelidir.

Başvuru sürecinden önce Danimarka vizesi nasıl alınır konusunda bilgi sahibi olması gereken tüm başvuru sahipleri için, temel evrakların dışında, seyahat sebebine bağlı olarak ek evraklar da istenebilir. Başvuru sürecinde Danimarka vizesi gerekli evraklar tamamlandıktan sonra, vize başvuru merkezlerinde kontrol işlemleri gerçekleştirilecektir. Ancak değerlendirmeyi Danimarka Konsolosluğu ya da Danimarka Büyükelçiliği yapacaktır. Bu yüzden, başvurunun sonucu için ortalama 12 iş günü kadar bekleme süresi olacaktır.

Vize Başvuru Ücretleri

Yapılacak seyahatler kapsamında Danimarka vizesi ücreti alınacak vizenin türüne ve seyahatin uzunluğuna göre değişmektedir. Vize başvuru ücretleri için yetkili firmalardan ayrıntı bilgi alınmalıdır.

Avrupa’nın en önemli ülkelerinden biri olan Danimarka, kültürel gezilerin yanı sıra, eğitim ve iş fırsatlarıyla sunduğu olanaklar çerçevesinde çok sık vize başvurusu almaktadır. İstanbul’dan daha küçük bir yerleşim alanı olmasına bağlı olarak düşük nüfusu ile beraber oldukça samimi bir yaşam alanı oluşturan Danimarka, dinamik ve etkin bir ülkedir. Vize başvurularını değerlendiren Danimarka Başkonsolosluğu uyguladığı sıkı tedbirlere karşın, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize başvurularını kabul etmektedir. Bunun için başvuru sahiplerinin vize koşullarını yerini getiren belgelerinde titiz ve özenli davranmaları, oldukça önemlidir.

VFS GLOBAL

VFS Global, Danimarka’nın da içinde bulunduğu Avrupa’nın birçok ülkesi ile Dubai gibi önemli merkezlere seyahat için alınacak vizelerde, konsolosluğa gitmeden başvuru sürecinin tamamlanmasını sağlayan bir yetkili firmadır.

VFS Global, Danimarka vize işlemleri için gerekli süreçlerin tamamlanmasında yardımcı olurken, önceden randevu alınmasını talep etmektedir. Gerekli evraklar, başvuru sabini tarafından tamamlanmış olsa dahi, önceden randevu olmaması halinde kabul edilmemektedir. VFS Global için randevular, Idata firması tarafından sağlanan formun doldurulması ile gerçekleştirilmektedir. VFS Global, başvuru sürecinin tüm aşamalarında destek sağlarken, başvurunun seyahat tarihinden 90 gün önce yapılmasını önermektedir.

Idata, İtalya ve Almanya için vize başvurularını kabul eden bir yetkili firmadır. Ancak Idata’nın hizmetleri, Danimarka’yı kapamaz. Idata, Danimarka vizesi için başvuru sahiplerinin VFS Global firması için randevu almalarına yardımcı olabilir.