avusturya-vizesi

Avusturya Vizesi

Avusturya vizesi almak isteyen kişiler öncelikle İdata yöntemi aracılığı ile randevu almak zorundadır. Avusturya vizesi nasıl alınır sorusunu soran kişilerin öncelikle randevu sistemine kayıt yapmaları gerekir. Randevu almadan Avusturya vize başvurusu işlemlerini başlatmak imkânsızdır. Randevu işlemi tamamlandıktan sonra kişiler daha önce belirlenmiş olan gün ve saatte Avusturya Konsolosluğunda bulunmaları gerekmektedir. Bu esnada Avusturya vize işlemleri için gerekli olan bütün Evrakların tamamlanmış olmasına dikkat etmek gerekir. Aksi halde evraklar içerisinde herhangi bir eksik bulunursa vize işlemleri en baştan başlamak durumunda kalınabilir. Eksik evrak söz konusu olduğunda Avusturya Konsolosluğu vize başvurusu yapan kişilerden bazen aynı gün içinde evrakların tamamlanmasını isterken bazen de işlemleri sonlandırmaktadır. Bu gibi durumlarda vize başvurusu yapan kişi tekrar randevu alarak randevu günün gelmesini beklemek durumunda kalabilir. Bu tür aksilikler de Avusturya seyahatini sıkıntıya sokabilir.

Sizlere bu süreçte ne gibi evraklar toplamanız gerektiği, nerelere başvuru yapmanız gerektiği konusunda doğru ve net bilgiler vereceğiz.

Avusturya Vizesi için Gerekli Olan Evraklar

Avusturya vize işlemleri esnasında gerekli olan evraklar randevu sisteminden vize başvurusu yapan kişilerce alınan randevudan sonra açıklanmaktadır. Avusturya vizesi için genel evraklar arasında öncelikle başvuru formu bulunuyor. Başvuru formu Avusturya Konsolosluğu sitesinden alınabilir. Alınan bu form eksiksiz bir biçimde doldurularak vize başvurusu yapacak olan kişi tarafından imzalanmalıdır. Ayrıca vize başvurusu bir başka kişi tarafından yapılacaksa vekâlet formunun da doldurulması gerekmektedir. Bu form vekalet eden kişi tarafından imzalanmalıdır. Başvuru formu tamamlandıktan sonra pasaportun da geçerlilik süresinin dolmamış olmasında da dikkat etmek gerekir. Özellikle seyahat dönüşü sonrasında da pasaportun 90 gün boyunca geçerliliği bulunması gerekiyor. Seyahat başvurusundan önce de 6 aylık geçerlilik bulunması önemlidir. Ayrıca pasaportun yıpranmamış ya da deforme olmamış olması da önemlidir. Tüm bunların yanı sıra eksik ya da yırtılmış sayfasının da olmaması gerekiyor. Ayrıca en az iki sayfanın da boş olması gerekir. Çünkü ülkeye giriş ve çıkış işlemleri esnasında damga için boş sayfaya ihtiyaç duyulacaktır.

Pasaportta soyadı değişikliği ise önemlidir. Bu durumda iki farklı uygulama bulunuyor. Ankara Avusturya Başkonsolosluğu soyadı değişmiş fakat pasaportta eski soyisim bulunan kişilerin başvurusunu kabul ederken İstanbul başkonsolosluğu kabul etmemektedir. Avusturya Başkonsolosluğu İstanbul Sarıyer’de bulunuyor. Bolu, Bilecik, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli ve düzce gibi illerde ikamet edenler İstanbul başkonsolosluğundan vize işlemlerini başlatmaları gerekiyor.

Tüm bunlarda bir problem yok ise genel evraklar arasında bir de biyometrik fotoğraf bulunması gerekir. Biyometrik fotoğrafta arka fonun mutlaka beyaz olmasına dikkat edilmelidir. Bunun dışında ise yüzün tam olarak görülmesinde yarar bulunuyor. Bu özelliklere sahip ve 35 x 45 mm ölçülerde olan biyometrik bir fotoğraf yeterli olacaktır.

Seyahat sağlık sigortası da Avusturya vizesi için gerekenler listesinde bulunuyor. En az 30 €’luk bir sağlık sigortası bulunmalıdır. Ayrıca seyahat engeli bir durumun olmadığı da belirtilmelidir.

Uçak bileti ya da uçak rezervasyonu ise evraklardan diğeridir. Ayrıca Avusturya da kalınacak olan dönem içerisinde ihtiyaç duyulacak olan paranın da bulunması gerekir. Bunu kanıtlamak için banka hesap numarasının paylaşılması istenir. Bunun için gerekli olan para genellikle her bir gün için 50 € üzerinden hesaplanır. Ayrıca ülke kalınacak yer bilgilerini hatta otelde kalınacak ise otel adresini ve rezervasyon belgelerini de başvuru esnasında istemektedir. Tüm bu belgeler başvuru esnasında herkesten istenen genel evrak listesidir. Fakat vize çeşidine göre bu listeye ek başka evraklar da istenebilir. Bu durumda belirleyici olan tek şey hangi vize için başvurulduğudur. Avusturya vizesi başvuruları için en erken 90 gün önce başvuru yapılmalıdır. Aksi halde yani daha erken bir sürede başvuru yapılmış ise başvuru işlemi kabul edilmeyeceği için aynı formaliteleri yeniden yerine getirmek durumunda kalınacaktır. En az ise seyahatten 15 gün önce vize talebinde bulunmak gerekiyor.

Avusturya Vize Çeşitleri

Avusturya vize işlemleri için farklı çeşitler bulunuyor. Bu neden ile vize başvurusu yapacak olan kişilerin öncelikle hangi vize için başvuracaklarını bilmeleri gerekir. Örneğin 90 günden az bir seyahat için Schengen vizesine başvuru yapmak gerekir. Schengen vizesi kısa süreli seyahatlerde alınan bir vize türüdür. Fakat süre seyahat için belirlenen süre 180 günün üzerine çıkıyor ise mutlaka uzun süreli vize işlemleri başlatılması gerekir.

Vize işlemleri genellikle başvurudan en geç 15 gün belli olmaktadır. Fakat bu süre aile birleşimi vizesi için bu kadar kısa sürede çıkmıyor. Çünkü ülke aile birleşimi vizelerinde işleri çok daha sıkı tutuyor. Aile birleşiminde eşin diğer eşi yanına almak istemesi gibi Avusturya’da bulunan kişilerin çocuklarını ya da anne babasını yanına getirmek istemesi dolayısı ile gerçekleşebilir. Bu gibi durumlarda vize başvurusu yapılırken oldukça dikkatli olmak gerekir ve her bir ayrıntı Avusturya konsolosluğu ile paylaşılmalıdır. Ayrıca Avusturya bu ülkeye aile birleşimi vizesi başvurusu yapanlarda dil şartı aramaktadır. Anne babalardan olmasa da eş ve çocukların kendilerini ifade edebilecek düzeyde bir dile sahip olmaları gerekir.

Çalışma vizesi için başvuru yapmak isteyenlerde ise ikamet şartı ve mesleki yeterlilik gibi konular dikkate alınıyor. Özellikle ülkede ihtiyaç olan bir dalda mesleki yeterliliğin olması vize işlemlerini kolaylaştıracaktır.

Eğitim & Erasmus vizesi için öncelikle öğrencinin eğitim göreceği okuldan davetiye alması gerekir. Bunun yanı sıra eğitim süresi ve eğitimin kapsamı da önemlidir. Bunun yanı sıra öğrencinin bursluluk durumu ve konaklayacağı yer de davetiye de detaylı bir biçimde yer almalıdır.

Kültürel vize başvurusunda da işlemlerin başlaması için yine davetiye kriteri aranmaktadır. İş seyahati için Avusturya’ya gitmek isteyenler için ise ticari vize alınması gerekir. Ticari vizede Avusturya’da bulunan şirket tarafından davetiye düzenlenmeli ve işin kapsamı kalış süresi ve seyahat esnasında masrafların şirket tarafından karşılanıp karşılanmayacağına dair bilgilerin detaylandırılması hatta belgelendirilmesi gerekir. Yani ticari vize başvurusunda bulunan kişinin masrafları davetiye gönderen şirket tarafından karşılanacaksa mutlaka banka hesabında yeteri kadar bir limit bulunması gerekir.

Turist vizesi için başvuruda kalınacak süre önemlidir. Süreye göre uzun süreli vize ya da Schengen vizesi talebinde bulunmak gerekir. Fakat aile ya da arkadaş vizesi için pek çok vize de olduğu gibi davet mektubunun bulunması gerekir.

Avusturya üzerinden bir başka ülkeye geçiş yapmak isteyenler ise transit vizesine başvurmaları gerekir. Hangi ülkeye geçiş yapılacağı ve kalış süresi de bildirilmelidir. Tüm bu işlemleri başlatabilmek için VFS Global üzerinden online işlemler yapılabilir. Randevu için Avusturya Büyükelçiliği herkes için ulaşılabilir değildir. Bu yöntem ile randevu alındıktan sonra evrak teslimine gidilmelidir.

Avusturya vizesi ücreti

Avusturya vizesi ücreti ise başvuru durumuna göre değişse de tek kişinin vize ücreti 60 €’dur. Bunun yanı sıra 25 TL’de konsolosluk başvuru ücreti ödenmesi gerekiyor. Ayrıca belli bir yaşın altındaki çocuklardan indirimli ücret alınıyor. Başvuru esnasında parmak izi alma işlemi bir süredir uygulanmaktadır. Eğer daha önce bu tür bir uygulamaya girilmiş ise yeni bir vize başvurusunda aynı işlemler yeniden talep edilmemektedir. Ayrıca ülkeye daha önce giriş yapan kişilerin de mutlaka eski pasaportunu da yanında bulundurulmasında yarar bulunuyor.