amerika-vizesi

AmerikaVizesi

Amerika’ya gitmek pek çok kişinin hayallerini süsleyen bir şey. Her gün filmlerde, haberlerde izlediğimiz bu büyük ülke yediden yetmişe herkesin merak duyduğu bir yer. Gerek iş amaçlı, gerek turistik amaçlı, gerekse eğitim amaçlı olsun yurt dışı seyahatlerinde en çok tercih edilen ülkelerden biri Amerika. Dünyanın en önde gelen üniversiteleri, en ileri teknolojileri, kültürel hayatı ve eğlence dünyası pek çok insan için bu ülkenin cazip yönleri. Ama Amerika’nın insanları en cezbeden yönü özgürlükler ülkesi olması.

Bütün bu sebeplerle her yıl tüm dünyadan milyonlarca insan Amerika’ya gitmek istiyor. Elbette bu seyahati ülkemizden gerçekleştirebilmek için Amerika vizesi almak gerekiyor. Eğer daha önce Schengen vizesi ya da Kanada vizesi alınmışsa Amerika vizesi almak daha da kolaylaşıyor.

Günümüzde vize işlemlerinde insanlara yardımcı olan birçok firma bulunmakta. Özellikle seyahat acenteleri daha çok müşteri kazanabilmek için bu işlemlerde insanlara iyi derecede danışmanlık yapıyorlar ve yardımcı oluyorlar. Fakat hiç bir yardımcı olmasa da vize alma işlemleri o kadar zor değil. Peki Amerika vizesi nasıl alınır? Burada aşama aşama Amerika vizesi alma işlemlerinden bahsedeceğiz. Ama öncelikle başvurulabilecek vize tiplerinden bahsetmekte fayda var.

Amerika’ya gitmek için öncelikli olan şey gidiş amacınızı belirlemek ve ona uygun vize seçeneğini değerlendirmektir. En çok kullanılan vize seçenekleri ise şu şekilde sıralanabilir:

Vize Türleri

Yaşamını Amerika’da sürdüren Türk vatandaşlarının ailelerini yanlarına alabilmeleri için gerekli olan vizedir. En çok müracaat edilen vize türlerinden biridir. Aynı zamanda çıkma olasılığı en yüksek olan vizedir.

Amerika 10 yıllık süreyle vize verebilmektedir. Turist vizesi veya eğitim vizesi genellikle on yıllık vizelerdir. Bu süre içerisinde 6 ayı geçmemek şartıyla orada kalabilirsiniz.

H1B vizesi adıyla bilinen bu vize kısa süreli çalışmak için gelenlere verilen bir vizedir. Bu vizenin alınabilmesi için Amerika’daki işverenin size iş teklifinde bulunması gerekir. Bu vize belirli bir iş için verilir ve genellikle lisans mezunları tercih edilir. Ayrıca bu vizenin belli bir kotası vardır.

Bu vizenin kapsamı lise, üniversite, master, doktora ve dil öğrenimidir. Eğitim vizesi 90 günü aşmayan ve 90 günün üzerinde olmak üzere iki gruba ayrılır. Her iki grup için de öncelikle Amerika’da eğitim alınacak kurumdan kabul görmüş olma şartı vardır.

Farklı ülkelerin tarih, dil ve kültürünü öğrenmek amaçlı değişim programları vardır. Bu programa katılan kişiler için Amerika Q1 vizesi vermektedir. Bu vize sadece alan kişi için geçerlidir. Ailesi faydalanamaz.

E1 Tüccar ve E2 yatırımcı olarak iki grupta verilir. Bu vizeleri alabilmek için Amerika ile ticaret anlaşması olan bir ülkeye mensup olmak gereklidir. Tüccar vizesi için çalışılan şirkette yönetici veya denetimci olması gerekir. Yatırımcı vizesi için ise şirkette yönetici olma şartı vardır. Sıradan bir işçiye bu vize verilmez.

Amerika üzerinden geçerek başka bir ülkeye gidilmek isteniyorsa C1 adındaki bu vizeyi alma koşulu vardır. Bu vize bir anlamda havalimanı vizesidir. Çünkü sadece Amerika’nın herhangi bir havalimanından aktarma yapmak için geçerlidir. Bu vize çocuklar da dahil her birey için ayrı ayrı alınır.

B1 ve B2 olarak adlandırılan bu vize gezme, ziyaret ya da tedavi amaçlı ülkeye gitmek isteyenlere verilir. Kısa sürelidir.

Amerika Vize İşlemleri

1.DS-160 VİZE FORMU

 Form eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.

Bu forma https://ceac.state.gov/genniv/ adresinden ulaşılabilir. Formda oldukça fazla soru var. Basit bir İngilizce ile hazırlanan bu soruları yine İngilizce yanıtlamak gerekiyor.

Bu formu doldururken dikkat etmek gereken bazı hususlar var. Bunlardan birisi başvuru yapan kişinin gelirini belirtmesidir. Gelir durumu belirtilirken sigorta primi üzerinden değil de ele geçen net parayı gösterir bir belge ile gösterilmesi daha mantıklı.

Bunun dışında bu seyahat gerçekleştiği taktirde Amerika’da nerede kalınacağı konusu. Eğer bir tanıdık veya referans varsa vize alma işi kolaylaşacaktır. Eğer bu seyahat kısa süreli turistik bir gezi ise formda bulunan B2 turistik vize seçeneği işaretlenmelidir.

Form tam olarak doldurulduktan sonra yazıcıdan bir çıktısı alınıp başvuru günü götürülmelidir.

  1. ÜCRET

            Vize ücreti yatırılmalıdır.     

Amerika vizesi alabilmek için 160 Dolar ödemek gerekiyor. Amerika vizesi ücreti yatırma işlemini gerek bankadan gerekse internet üzerinden kredi kartıyla yapmak mümkün. Ödeme sonunda alacağınız dekontu dosyanıza eklemek yeterli. Bu konuda en önemli olan nokta ise ödeme işlemini konsolosluğa gitmeden önce yapmak.

  1. RANDEVU

            Vize için konsolosluktan randevu alınmalıdır.

Olası bir aksaklık ya da yoğunluktan etkilenmemek için vize için önceden randevu almak önemli. Bu randevu https://ais.usvisa-info.com/tr-tr/niv adresini tıklayarak alınabilir. Bu adresten yapılacak işlemler ve gerekli evrakların teslimi başvurudan en az üç gün önce bitirilmelidir. Çünkü Amerika Konsolosluğu bu üç günlük süre zarfında Amerika vize işlemlerini gözden geçirme fırsatını bulacaktır.

 GEREKLİ EVRAKLAR

 Amerika Vizesi  için gerekli evraklar şunlardır:

-Pasaport (En az 6 ay süreli, ABD ziyareti için gerekli kriterlere uygun olmalı.)

-Varsa daha önce yapılmış olan yurt dışı ve Amerika seyahatlerini gösterir vizelerin bulunduğu eski pasaportlar.

-Göçmen olmayan vize başvuruları için DS-160 Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formu elektronik ortamda doldurulup barkodlu onay sayfasıyla birlikte başvuruya gelinmelidir.

-Biometrik fotoğraf (35×45 mm boyutlarında, son altı ayda çekilmiş, rötuşsuz, beyaz fonlu, yüzün net bir şekilde görülebildiği fotoğraftır.)

-Gidiş – dönüş tarihlerinin ve seyahat detaylarının belirtildiği seyahat rezervasyonunu gösterir belge.

-Bu seyahat için yeterli maddi imkana sahip olunduğunu gösterir belge. (Maaş belgesi, banka hesap dökümü… vb.)

 4.KONSOLOSLUK

 Mülakat Aşaması

Yukarıda sıraladığımız aşamaları gerçekleştirildikten sonra son aşama mülakata girmektir. Gerekli evrakları inceleyen ve herhangi bir eksiklik görmeyen Amerika Konsolosluğu vize almak isteyen kişiyi mülakata çağırır. Bu mülakat şeffaf bir şekilde yapılmaktadır. Yani herkesin görebileceği ve duyabileceği ortamlarda, bir sohbet havasında geçmektedir. Mülakatta sorulan sorulara İngilizce veya Türkçe, istenilen dilde cevap verilebilir. Fakat elbette en azından orta düzeyde bir İngilizce vize verilme ihtimalini fazlasıyla artıracaktır.

Mülakatta başvuran kişilere ne gibi sorular sorulduğuna gelince, karşımıza hiç de zor olmayan basit sorular çıkmaktadır. Örneğin;

-Amerika’ya gitme amacınız nedir?

-Orada ne kadar süre kalacaksınız?

-Kaldığınız süre zarfında ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek imkana sahip misiniz?

-Hangi şehirleri ziyaret edeceksiniz?

-Orada yaşayan herhangi bir yakınınız ya da tanıdığınız var mı?

Bu sorulara dürüstçe verilen cevaplar sonucu etkileyecektir. Bu mülakat da sonlandıktan sonra gerekli değerlendirmeleri yapan Amerika Başkonsolosluğu, Amerika Büyükelçiliği ya da Amerika Başkonsolosluğu İstanbul şubesi başvuran kişinin vize alıp alamayacağına karar verecek ve bu kararı o kişiye bildirecektir.

Amerika Vizesi İşlem Süreci

“Bu kadar çaba sarf ettikten sonra vize başvurusunun onaylanma süresi ne kadar sürer?” sorusu bu gayreti göstermiş olan herkesin aklına gelecek ilk sorudur. Her türlü işlem tamamlanıp, mülakat aşaması da geçildikten sonra, vizenin alınıp alınamayacağı, Ankara’daki Amerikan Konsolosluğu’ndan başvuru yapılmışsa aynı gün içinde; İstanbul’daki Amerikan Konsolosluğu’ndan yapılmışsa 1 hafta sonra belli olacaktır. Sonucun başvuran kişiye ulaşması ise ups yolu ile bir hafta ile üç hafta arasında değişmektedir.

Vize işlemlerinin yalnızca resmi tatiller dışında ve çalışma saatleri içinde yapıldığı unutulmamalıdır. Bu sebeple başvuru yapacak kişilerin bu zaman dilimlerinde konsolosluklara gitmesi gerekmektedir. Ayrıca vize başvurusu yapacak kişinin konsolosluklardan herhangi birine gitme zorunluluğu vardır.

VFS GLOBAL

Almanya ve İtalya haricindeki diğer Schengen ülkeleri için vize veren kurumdur. Amerika bir Schengen ülkesi değildir. Ancak daha önce Schengen vizesi olanlara Amerika vizesi daha kolay çıkmaktadır.

Amerika vizesine sahip olmanın avantajları

Amerika vizesi almanın diğer vizelere göre avantajı 10 yıllık vizeyi tek seferde alabilme imkanı olmasıdır. Dolayısıyla on yıl içerisinde istediğiniz zaman Amerika’ya giriş çıkış yapabilirsiniz. Tek şart her girişte en fazla 6 ay orada kalabilmek. Bu süreyi aşmadığınız taktirde Amerika’nın imkanlarından dilediğiniz gibi faydalanabilirsiniz.