Almanya Vizesi

Modern dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer alan ve Avrupa Birliğinin başkenti sayılan Almanya, her yıl milyonlarca turisti ağırlar. Dünyanın en yaşanabilir adresleri listesinde Almanya’nın pek çok önemli şehri yer alır. Turistik, akademik veya iş amaçlı gezilerden en az 1 ay öncesinde Almanya’ya vize işlemlerine başlanması son derece önemlidir. Alanında deneyimli bir tur şirketiyle tatil yapacakların gerekli evrakları eksiksiz olarak temin etmesi halinde sorun yaşamadan vize almaları mümkündür.

Alman yetkilileri vize verme aşamasında son derece titiz davranır. Vize talep eden kişinin ülkeye dönmesi için yeterli sebebi olması, SGK’lı olarak bir kurumda çalışması ve dönüş biletlerinin tur şirketi tarafından kesilmesi başvuru sahibinin yasal bir sorunu olmaması halinde vize almasına yardımcı olarak görülebilir.

Almanya vizesi nasıl alınır sorusunun cevabı seyahat amaçlarına göre farklıklar gösterir. Vize çeşitleri arasında;

 • A tipi transit vize,
 • C tipi kısa süreli vize ve
 • D tipi ulusal vize sayılabilir.

Kısa süreli vize talepleri; resmi, gönüllü faaliyetler, turistik, ziyaret ve eğitimi kapsar. Ulusal vize ise ülkede 90 günden fazla konaklamak isteyenler için talep edilir. Çalışma amaçlı vizeler de bu gruba girer. Bu vizeyi almak için başvuruda bulunanların ülkede ikamet edebileceği de göz önünde bulundurulur. Transit vize ise Türkiye’den yola çıkacak ve Almanya üzerinden farklı bir ülkeye geçecek olan kişilere verilir. A tipi vizeye sahip olan kişiler Almanya havalimanında uluslararası transit bölümünden çıkmazlar. Bu aşamada pasaport kontrolünden de geçilmesine gerek yoktur.

Almanya vizesi almak isteyenler için Ekim 2014’ten itibaren parmak izi uygulaması zorunlu hale getirilmiştir. Tüm Schengen ülkelerinde el zamanlı olarak devreye sokulan sistemle 5 yıl boyunca yeniden parmak izi verilmeden de işlemler takip edilebilmektedir.

Almanya Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Vize başvuru evrakları her ülke için ve dönemsel olarak farklılıklar içerebilir. Almanya’ya kısa süreli ziyaretler için yapılan başvuruların sonucu yaklaşık olarak 5 ila 15 iş gün içinde sonuçlanır. Almanya vizesi için istenen evrakları tam olarak hazır etmiş başvuru sahiplerinden süreç içerisinde ilave evrak talep edilebileceği gibi yüz yüze görüşme de istenebilir. Almanya vize başvuruları evrak talebi;

 • Ticari,
 • Turistik,
 • Transit,
 • Öğrenci gruplarına özel,
 • Kültürel ve sportif faaliyetler için,
 • Tır şoförü vizesi ve
 • Schengen vizesi taleplerine göre değişiklik gösterebilir.

Almanya Büyükelçiliği online hizmetleri üzerinden gerekli evrakların güncel listesine ulaşılabilir. Hazırlık aşamasında istenen evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması, vize başvuru randevusu alınması, harç bedelinin ödemesi sonuca olumlu bir şekilde yansıyacaktır. Almanya vizesi gerekli evraklar eksiksiz olmalı, online randevu gün ve saatine özen gösterilmelidir. Vize başvuru formunun doldurulması ve harcın ödenmesinin ardından başlayacak olan sürecin stresli geçeceği bilinmelidir. 12 yaşın altındaki çocuklar için Almanya konsolosluğu vize harcı talep etmez. Almanya Devleti belirlemiş olduğu ülke vatandaşlarına vize ücretleri konusunda istisnai kolaylıklar sağlayabilir. Güncel liste içinde Türkiye yer almamaktadır.

Almanya vizesi almak isteyenlerin başvuru formunu Almanca ve Türkçe olarak doldurması zorunludur. Formun el yazısı ile değil, bilgisayar ortamında hazırlanması istenir. Online olarak doldurulacak formun çıktısı alındıktan sonra ıslak imza atılır.

1- Başvuru formunun ilk bölümünde kişisel bilgilerin doldurulması istenir. Bu bilgilerin eksiksiz ve tam olarak doldurulması ve hazırlanan evraklardaki bilgilerle uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Başvuru formunda yer alan 10.soru sadece 18 yaşından küçük kişilerin başvurularında doldurur.

2- İkinci bölümde yer alan sorular pasaport bilgilerini içerir. İletişim bilgileriyle ilgili alana güncel bilgilerin girilmesi önemlidir.

Almanya vizesi ücreti

Almanya vizesi ücreti hakkında bilgi almak için yetkili firmalara başvurmak en doğru seçenektir. Belli dönemlerde yaşanan değişiklikler, vize ücretinin Euro bazında olması, başvuru ücretine ek olarak seyahat ve sağlık sigortası harcamasının da yapılması vize ücretlerinin düzenli olarak değişmesine neden olabilir. Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Almanya’ya girebilmek için vize alması zorunludur. Buna karşılık Almanya’ya seyahat edecek kişinin pasaportunda daha önceden alınmış, çok girişli ve kullanım süresi yeterli Schengen vizesine olması durumunda yeniden vize başvurusu yapmalarına gerek yoktur. 90 güne kadar olan Almanya vize işlemleri yetkili makamlar tarafından belirlenmiş firmalar tarafından yürütülebilir. Uzun süreli ve aile birleşimi konusunu kapsayan vize başvuruları Almanya Konsolosluğu veya Büyükelçiliklerine şahsen yapılmalıdır. 90 günden uzun süreli vize başvuruları IADATA üzerinden takip edilebilir.

3- Seyahatin amacı ve seyahat masraflarının kimin tarafından nasıl karşılanacağına ait sorulara verilecek cevaplar vize başvurusunun temelini oluşturur. Son olarak ıslak imza atılarak form hazır hale getirilir.

Vize Ücreti Hangi Hizmetleri Kapsar?

Almanya vize ücreti harcı ve sağlık sigortası masrafları Euro cinsinden belirlenmiştir. Almanya konsolosluğu vize ücreti olarak ödenecek ilk bedel harç içindir. Zorunlu olan biyometri işlemleri, aracı kurumların hizmet bedelleri veya kargo masrafı gibi detaylar vize ücreti içinde yer almaz. Harç bedeli standart olmasına karşılık belli dönemlerde güncellenir. Sağlık sigortası için ödenecek rakam ise 7 günden 1 yıla kadar değişik süreler için farklı şekilde hesaplanır. Randevu ücreti ve işlemlerini kargo yoluyla takip etmek isteyenler için sunulan hizmet bedeli TL cinsinden hesaplanır. Vize ücretleri hakkında en güncel bilgi Almanya başkonsolosluğu veya vize alma konusunda yetkilendirilmiş acenteler tarafından verilir.

Avrupa hukuku ve Alman yasaları kapsamında vize uygulaması zorunludur. Almanya başkonsolosluğu İstanbul yetkilileri, seyahat taleplerini inceledikten sonra sadece uygun bulduğu kişilere vize verir. Türkler Almanya’ya turistik, eğitim veya iş amaçlı geziler için oldukça fazla vize başvurusu yapmaktadır. İki ülke arasında hız kesmeyen ticari ilişkiler de vize taleplerinin artmasına neden olmaktadır. Yoğun bir talebin oluştuğu seyahat dönemlerinde Almanya başkonsolosluğu İzmir’de yaşanan yoğunluğun göz önünde tutulması gerekir. Konsoloslukların çalışma saatleri ve iş günleri değişiklik gösterebilir. Randevu tarihinin iş günleri dahilinde alınması, resmi tatillerin ve çalışma saati dışındaki sürenin hesaba katılarak planlama yapılması yaşanması muhtemel aksaklıkların ortadan kalkmasını sağlar.

Visa Fast Service Nedir?

Almanya Konsoloslukları görev alanı dışında bulunan şehirlerden yapılan başvuruları kabul etmez. Vize çıkma süresi farklı sebeplerden dolayı beklenenden daha uzun veya kısa sürebilir. Vize almak isteyen kişiler yetkili kurumlar üzerinde VFS hizmeti alabilirler. Bunun için ilgili birimin; Telefonla aranması,

 • Elektronik posta mesajında yazılı evrakları eksiksiz olarak hazırlaması,
 • Evrakları verilen adrese kurye veya şahsen ulaştırılması,
 • Onaylamış randevu tarih ve saatinde biometrik verilerin beyan edilmesi ve
 • Bilgi geldiğinde pasaportun teslim alınması gerekir.

Almanya başkonsolosluğu Ankara temsilcilikleri tarafından takip edilen süreç Almanya vize başvuru formu doldurulmasıyla başlayan talep süresince hazırlanan dosyada yer alan evrakların incelenmesinin ardından netlik kazanır. Almanya vizesi almak isteyen kişilerin konusunda deneyimli şirketler üzerinden süreci takip etmesi maddi ve manevi zararların en alt seviyelere inmesini sağlar. Schengen ülkeleri arasında yapılacak olan yolculuklar deniz taşımacılığı, demir yolu veya kara yolu fark etmeksizin yerel seyahat olarak değerlendirilir ve Schengen vizesi bu geziler için yeterlidir.

Almanya vizesi için yapılan başvurunun olumsuz sonuçlanması halinde başvuru sahibine Konsolosluk tarafından imzalanmış İngilizce bir ret mektubu iletilir. Bu mektupta yer alan ret nedenleri incelenerek ve evraklar yenilenerek başvuru tekrar edilebilir. Almanya Schengen vize başvurusunun reddedilmesi halinde vize ücreti iade edilmez.